Radna Anna Rybińska znana jest z tego, że dość ostro wypowiada się na sesjach i komisjach rady miejskiej w Szczytnie. Tym razem swój dar „gadania” wykorzystała podczas XXIX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Wzięła udział w konkursie... gawędziarzy. Przedstawiła dwie gadki kurpiowskie i dostała za nie wyróżnienie. Ale to niejedyny sukces naszych ludowców. Laury zebrali też mieszkańcy gminy Rozogi.
53 zespoły z trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Ponad 250 wykonawców przyjechało zaprezentować swoje umiejętności do Nowogrodu koło Łomży. Okazją były XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej. Nie zabrakło tam ludowców z naszego powiatu.
Po raz pierwszy w konkursie wzięła udział Anna Rybińska ze Szczytna. To znana miejska radna, która od ponad 20 lat, a mało kto o tym wie, zajmuje się też gadką kurpiowską. W Nowogrodzie otrzymała wyróżnienie.
- Miałam ogromną tremę – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Anna Rybińska. - Bo był to mój pierwszy konkurs. W szranki stanęłam z profesjonalistami. W jednej kategorii startowała na przykład doświadczona Elżbieta Kasznia. Oczywiście wygrała. Okazało się, że z panią Elą mieliśmy w jednym czasie Pierwszą Komunię Świętą w kościele w Klonie. Zmówiliśmy się o tym podczas naszych wstępów.
Radna zaprezentowała dwie gadki kurpiowskie. „Artystyczny dryg” autorstwa Leszka Czyża i „Na wesele”, którą sama napisała specjalnie na ten konkurs.
- Występy publiczne nie są mi obce – mówi. - Ale co innego bawić ludzi, a co innego wiedzieć, że ktoś mnie ocenia. To zawsze tremuje. Ale wiem, że będę dalej startowała w konkursach, bo to ciekawe doświadczanie. Wyróżnienie to dobry wynik, jak na pierwszy występ, ale celuję w pierwsze miejsce – śmieje się pani Ania. - Dodam, że do wzięcia udziału w konkursie namówiła mnie Hania Łukowska.
Anna Rybińska gadkami kurpiowskimi zajmuje się od ponad 20 lat.
- Sama je układam i piesze – mówi. - Uatrakcyjniają różne okazje.
Anna Rybińska pochodzi z Orzeszek (gmina Rozogi.).
- Moi rodzice to Kurpie z dziada pradziada – śmieje się. - Pochodzą z Pełt. Do tej pory mam stroje kurpiowskie po babci i mamie. Są naprawdę śliczne. Spódnica po babci ma około 100 lat. Zwykle gwarą się nie posługuję, ale bywa że rozmawiam tak z przyjaciółmi. Pamiętam ją doskonale z dzieciństwa. W Orzeszkach wszyscy nią mówili. Zarówno Kurpie, jak i Mazurzy, którzy tam mieszkali. Dogadywaliśmy się zawsze. Za mojego dzieciństwa gwarą mówiło się na co dzień, a to przy rwaniu lnu, wiązaniu żyta, czy zbieraniu jagód... Przy każdej pracy gadało się i śpiewało po kurpiowsku. Wygląda na to, że mam dobrą pamięć skoro jury tego konkursu nie miało zastrzeżeń. Ale sama wiem, że popełniłam ze dwa błędy. To stres – dodaje pani Ania. - Za mojego dzieciństwa gwarą mówiło się na co dzień, a to przy rwaniu lnu, wiązaniu żyta, czy zbieraniu jagód...
Anna Rybińska to emerytowana nauczycielka. W zawodzie przepracowało 40 lat i pół roku. Zaczynała w szkole w Księżym Lasku. Potem uczyła wychowania fizycznego w Szczytnie.
W Nowogrodzie mieszkańcy naszego powiatu zgarnęli aż osiem nagród. Te najwyższe, czyli za pierwsze miejsca, trafiły do Elżbiety Kaszni oraz Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie z Rozóg, który wystąpił tym razem w składzie: Hanna i Jerzy Łukowscy, Romuald i Bożena Kaczmarczykowie, Sabina i Krzysztof Kuleszowie, Teresa i Zdzisław Bałdygowie, Renata Rudnik, Wiktoria Zielińska, gościnnie na bębenku grał Czesław Lis.
Soliści instrumentaliści - grupa dzieci i młodzież:
I - Wiktoria Julia Zielińska – harmonia pedałowa
II - Diana Stęcel
III - Aurelia Kulas
Soliści śpiewacy – grupa dorosłych:
I - Elżbieta Kasznia
III - Michalina Dąbkowska
Gawędziarze – grupa dorosłych:
Wyróżnienie - Anna Rybińska
Kategoria zespoły taneczne – pieśni i tańca
I nagroda - Zespół Pieśni i Tańca Kurpie z Rozóg
I nagroda - Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna Grupa Taneczna
II nagroda - Kurpie Białe z Dąbrowy
III nagroda - Regionalny Zespół Ludowy Karniewiacy
XYZ
Do szczekania to ona jest dobra, tak naprawdę to tylko to potrafi!!!
szczytniok
To ta pani potrafi najlepiej robic \"klapac\", jakie miasto tak Pawłowicz
Maria
Gratulacje Aniu