Wtorek, 3 Grudzień
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana -

Reklama


Reklama

Protesty po wyborach. Czy Marcin Olender pozostanie sołtysem?


W sołectwie Korpele może dojść do ponownych wyborów sołtysa. Sprawą zajmą się gminni radni na najbliższej sesji. Powodem są trzy protesty. Jak wyjaśnia wójt Sławomir Wojciechowski, dotyczyły one udziału osób nieuprawnionych do głosowania. Po analizie dowodów uznano, że protesty są zasadne, co doprowadziło do przygotowania uchwały o unieważnieniu wyników wyborów.



Przypomnijmy. W ostatnich wyborach sołtysa Korpel rywalizowali Bożena Kaucka i Marcin Olender. Na 125 oddanych głosów, jeden był nieważny, a stosunkiem głosów 68 do 56 wygrał Marcin Olender.

 

Po wyborach wpłynęły trzy protesty dotyczące udziału osób nieuprawnionych. Jak podkreśla wójt Sławomir Wojciechowski, dowody wskazywały na naruszenia. Decyzja o unieważnieniu wyborów ma zapaść na najbliższej sesji.

 

Obecny sołtys Marcin Olender nie kryje rozczarowania.

 


Reklama

- Przykre, że ktoś nie może pogodzić się z porażką i tak jątrzy – mówi. Mimo wszystko zapowiada, że nie podda się i ponownie wystartuje w wyborach, jeśli zostaną one ogłoszone.

 

Zamieszanie wynika z nieprecyzyjnej interpretacji przepisów dotyczących uprawnień do głosowania. Czy prawo głosu ma tylko osoba zameldowana w Korpelach, czy każda, która tam zamieszkuje? Zgodnie z interpretacją przepisów i orzecznictwem, o uprawnieniu do głosowania podczas wyborów sołtysów decydują dwa warunki.

 

Reklama

Pierwszy to zamieszkiwanie na terenie danego sołectwa (nie mylić z zameldowaniem – kwestię tę wyjaśnialiśmy dość szczegółowo przy wątpliwościach związanych z prawem startu w wyborach do Rady Gminy Rozogi Seweryna Drężka). Drugi warunek jest taki, że uczestnik wyborów na sołtysa musi być ujęty w stałym rejestrze wyborców w danej gminie.

 

Jeśli radni zdecydują o unieważnieniu wyborów, nowe głosowanie musi odbyć się najpóźniej w ciągu miesiąca od daty podjęcia uchwały.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama