Środa, 6 Listopad
Imieniny: Antoniego, Kaliny, Przemiły -

Reklama


Reklama

Porozumienie podstawą sukcesu – kandydaci na radnych powiatowych


Materiał wyborczy. W powiecie szczycieńskim swoją działalność kontynuuje komitet wyborczy wyborców zrzeszający osoby o różnych poglądach i doświadczeniu. „Porozumienie Szczycieńskie”, bo o nim mowa, to komitet tworzony przez mieszkańców powiatu, nie partii politycznych, którzy widzą potrzeby lokalnej społeczności. To właśnie dla niej chcą aktywnie działać. Nie ważne są dla nich poglądy polityczne, ważne jest działanie dla wspólnego dobra naszej lokalnej wspólnoty. Komitet „Porozumienie Szczycieńskie” wystawia w nadchodzących wyborach samorządowych wspólne listy w wyborach do rady powiatu. Rozmawiamy z liderami Komitetu Wyborczego Wyborców „Porozumienie Szczycieńskie” - Aleksandrem Godlewskim, Barbarą Trusewicz, Arkadiuszem Marczakiem i Małgorzatą Walas.



Dlaczego kontynuujecie działalność Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Szczycieńskie?

Porozumienie Szczycieńskie powstało po to, aby pokazać, że ludzie z różnych środowisk, opcji, z różnymi poglądami, doświadczeniami życiowymi mogą ze sobą współpracować na rzecz mieszkańców powiatu szczycieńskiego. Wsi, miast i gmin. Co ważne, nigdy nie było i nigdy nie będzie to porozumienie wymuszone, wynikające na przykład z wyborczej potrzeby koalicyjnej. Po prostu chcemy wspólnie zrobić coś dobrego dla naszej małej Ojczyzny, naszego powiatu. Nie mają tu znaczenia sympatie polityczne czy przekonania. Liczy się wspólne dobro. Podstawą naszej działalności jest podjęcie dialogu, różne spojrzenie na problemy, rzeczowa dyskusja i wypracowanie najlepszego rozwiązania - mówi Aleksander Godlewski.

Aleksander Godlewski.

 

 

Jakie są wasze cele?

Na każdym spotkaniu rozmawiamy, że każdy z nas ma różne doświadczenia, cele i priorytety. Nasze Porozumienie pokazuje i daje jasny sygnał, że w takich małych społecznościach, jak nasze, szyldy partyjnych ugrupowań nie powinny mieć znaczenia. Udowodniliśmy, że można znaleźć wspólny mianownik, a różnorodność jest naszą siłą. Dzięki temu możemy rozmawiać z każdym i na każdy temat. Podkreślam, że dla nas liczy się człowiek – wyjaśnia Barbara Trusewicz.

 

Barbara Trusewicz

 

Czyli głównym motywem kontynuacji Porozumienia było przeświadczenie, że ta współpraca w naszych samorządach nie wygląda dobrze?

Przez ostatnie lata mieliśmy niejednokrotnie okazję przekonać się, że nie w każdym zakresie jest tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Dotyczy to nie tylko samorządów, ale i poszczególnych osób. Na przykład współpraca Powiatu z Wójtami Gmin, czy Burmistrzami Wielbarka i Pasymia naszym zdaniem, jest dobra. Powstają wspólne projekty, inwestycje. Model inwestycyjny, który przez lata został wypracowany przez Zarząd Powiatu, gdzie gminy partycypują w kosztach inwestycji, bardzo dobrze się sprawdza. Zresztą myślę, że mieszkańcy to widzą, bo dzięki tej współpracy powstało wiele inwestycji, głównie drogowych. Musimy dodać, że mijająca kadencja pod względem inwestycji była bardzo dobra. Założone w budżecie zadania zostały zrealizowane niemal w stu procentach. Nie przeszkodziła w tym nawet pandemia koronawirusa. Wielkim wspólnym sukcesem jest rozbudowa Szpitala Powiatowego w Szczytnie, pomimo tego, że na etapie podejmowania decyzji pomysł ten nie miał samych pochlebców, powstał wspaniały i dobrze wyposażony obiekt. Bulwersuje nas jednak sprawa skierowania do windykacji opłat podatku od nieruchomości Szpitala Powiatowego w Szczytnie przez Burmistrza Szczytna, pomimo że w tak trudnych czasach poprzedni burmistrzowie podatek umarzali - twierdzi Aleksander Godlewski.

Niestety, znowu z kolejnym burmistrzem Szczytna tej współpracy praktycznie nie ma. Również, pomimo słabego stanu dróg powiatowych zlokalizowanych na terenie miasta Szczytno, widzimy niechęć ze strony miasta do podjęcia ich remontów (ul. Władysława IV, ul. Marii Konopnickiej, ul. Leyka, czy ul. Bartna Strona i Podgórna) - dodaje Arkadiusz Marczak.

Arkadiusz Marczak

 

 

Dlaczego?

Mamy wrażenie, że miasto zamknęło się we własnych granicach. Nie ma stamtąd żadnego sygnału i propozycji współpracy. Dzisiaj chcemy szukać rozwiązania, by to zmienić. Bez wspólnego działania z samorządem miejskim na pewno nie będzie rozwoju – wyjaśnia Arkadiusz Marczak.

 

Wróćmy do Porozumienia Szczycieńskiego. Na waszych listach są osoby z różnych środowisk, z różnym doświadczeniem, nie jest to ugrupowanie polityczne, czy ułatwi to wam wchodzenie w koalicje, czy szukanie pieniędzy zewnętrznych. Przecież Wojewoda, czy Marszałek to politycy. Może łatwiej byłoby rozmawiać z nimi politycznie...

Na szczeblu powiatowym nie liczą się barwy polityczne. W samorządzie kluczowe są mądre decyzje i dobre rozwiązania. Powiat Szczycieński otrzymał pieniądze rządowe na kontynuację rozbudowy Szpitala Powiatowego, czy remonty dróg powiatowych, pomimo tego, że powiatem rządziła PSL oraz Porozumienie Szczycieńskie. Te przykłady pokazują, że brak barw politycznych ułatwia rozmowy. My tych barw nie mamy. Jeśli ktoś ma doskonały pomysł, czy pomysły, jak zdobyć pieniądze na inwestycje w naszym powiecie, to my chętnie z nich oraz z tej wiedzy skorzystamy i nie ma znaczenia, czy jest to osoba związana z jakąś opcją polityczną. Dla nas ważne jest to, że mieszkańcy naszego powiatu mogą żyć lepszy. To pokazuje, że my, jako Porozumienie Szczycieńskie, działające ponad polityką, będziemy mogli współpracować ze wszystkimi. To nasz atut. Bez względu na to, kto obecnie jest lub zostanie Wojewodą, czy Marszałkiem - mówi Barbara Trusewicz.

 

Do jakich samorządów wystawiacie swoich kandydatów?

Wystawiamy pełną listę kandydatów do Rady Powiatu. Łącznie będzie to 29 osób. Mamy bardzo dobrych ludzi - wykształconych, młodych, doświadczonych – to naprawdę ciekawa i ambitna grupa, wyróżnia ich rzetelność i zaangażowanie. Nasi kandydaci to często działający społecznicy, mający w swoim dorobku wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Doświadczeni właściciele firm, pracownicy różnych szczebli administracji, pracownicy służby zdrowia, kultury, oświaty, pomocy społecznej oraz artyści. Wyróżnia nas to, że widzimy potrzeby społeczności lokalnych i nie jesteśmy na nie obojętni – mówi Małgorzata Walas.

Małgorzata Walas

 

 

A samorządy gminne, miejskie?

Skupiliśmy się na powiecie. Do rad gmin nie zamierzamy wystawiać kandydatów. Poza tym nie widzieliśmy potrzeby wystawiania konkurencyjnych list kandydatów do rad gmin, ponieważ nasz komitet jest popierany przez większość włodarzy w powiecie, którzy to widzą sens i szansę na przyszłą współpracę. Jeśli chodzi o miasto Pasym, w stu procentach popieramy kandydaturę Marcina Nowocińskiego na burmistrza i kandydatów KWW Pasym dla Wszystkich do Rady Miejskiej w Pasymiu – podkreślają przedstawiciele Porozumienia.

 

Z czego to poparcie wynika?

Marcin Nowociński to pomysłodawca i założyciel Porozumienia Szczycieńskiego, do obecnie jeszcze trwającej kadencji został wybrany właśnie z tego komitetu. Jako były wicestarosta oraz obecnie radny powiatu szczycieńskiego dał się poznać jako osoba godna zaufania, pracowita. Zależy mu na tym, aby nasz region stał się prawdziwym liderem w województwie. Ma doświadczenie w zarządzaniu i pracy w samorządzie. Nie boi się dyskutować na tematy trudne. Słucha ludzi i zwraca uwagę na ich potrzeby. Dlatego uznaliśmy, że jest już czas na zmianę na stanowisku burmistrza Pasymia. Chcemy, aby miasto bardziej włączyło się we współpracę z powiatem, aby stało się kołem napędowym do rozwoju naszego regionu jako całości. To ważny ośrodek w naszym powiecie i powinien właściwie współpracować z powiatem. Marcin Nowociński jest zdecydowany zmieniać gminę Pasym na lepsze. Nie boi się rozmawiać z mieszkańcami. Szeroko patrzy na problemy gminy, a nie tylko wybranych obszarów. Pasym, aby się rozwijać, potrzebuje lidera z planem. Ma dobry pomysł na zarządzanie gminą. Chce stawiać na ludzi. – mówi Barbara Trusewicz.

 

A co z innymi samorządami?

Ja osobiście lubię sprawy pewne, dające gwarancję rozwoju gminy, w której mieszkam. Uważam, że gmina Szczytno jest dobrze zarządzana. Ten pogląd podziela większość moich znajomych oraz mieszkańców gminy, z którymi spotykam się podczas rozwiązywania ich problemów, z racji szerokiego zakresu pracy, którą wykonuję, czy pełnienia funkcji radnego powiatu. Dlatego osobiście oddam głos na pana Sławomira Wojciechowskiego - mówi bez wahania Aleksander Godlewski.

Marcin Nowociński jest zdecydowany zmieniać gminę Pasym na lepsze. Nie boi się rozmawiać z mieszkańcami. Szeroko patrzy na problemy naszej gminy, a nie tylko wybranych obszarów. Pasym, aby się rozwijać, potrzebuje lidera z wizją. Dlatego oddam swój głos na Marcina Nowocińskiego - mówi Barbara Trusewicz. Jeżeli chodzi o gminę Dźwierzuty, to zdecydowanie popieram kandydaturę pani Marianny Bogusławy Szydlik, z którą pracuję ostatnie 5 lat, i która sprawdziła się w mijającej, trudnej kadencji. Swoją pracą udowodniła, że jest gospodarzem, który nie jest obojętny na potrzeby mieszkańców i ma plan na dalszy rozwój gminy Dźwierzuty.

W naszej gminie dopiero ujawniają się kandydaci na Wójta gminy Świętajno, na dzień dzisiejszy mamy ich dwoje. Mówi się o kolejnych. Dlatego bacznie obserwuję rozwój sytuacji, zapoznam się z programami kandydatów i decyzję na kogo oddam swój głos podejmę w późniejszym czasie. Chcę zagłosować na osobę, która najlepiej reprezentuje nasze wartości i potrzeby społeczności. Czekam na więcej informacji – mówi Małgorzata Walas.

W mieście Szczytno mamy wysyp kandydatów. To będzie trudna decyzja dla mieszkańców mojego miasta. Bacznie przyglądam się rozwojowi sytuacji i propozycjom składanym przez kandydatów. Faworyta nie mam, bo na razie żaden z kandydatów nie spełnia moich oczekiwań. Podobnie jak koleżanka, decyzję podejmę w późniejszym terminie – mówi Arkadiusz Marczak. - Jeżeli chodzi o gminę Wielbark i Jedwabno, decyzję o tym, kogo Porozumienie będzie popierać, podejmiemy już niedługo. Stanowisko w tej sprawie chcemy ustalić z naszym liderem z tego okręgu. Rozmowy są zaawansowane, i decyzja zapadnie jeszcze w tym tygodniu - dodaje Marczak.

 

Jakie główne cele zamierzacie Państwo umieścić w programie Porozumienia Szczycieńskiego?

Nasz program jest wynikiem różnych problemów i bolączek sygnalizowanych przez naszych kandydatów na radnych i środowisk z nimi związanych. Szczegóły przedstawimy już wkrótce, ale w dużej mierze skupimy się na poprawie warunków życia mieszkańców naszego powiatu. Przedstawimy program, który będzie gwarantował rozwój w takich dziedzinach jak gospodarka, edukacja, zdrowie, transport i drogi, ekoturystyka, kultura fizyczna i sport, społeczeństwo - mówi Barbara Trusewicz.

 

Zdradzicie więcej szczegółów?

Chcemy zaproponować dążenie do kontynuacji rozbudowy szpitala powiatowego w Szczytnie poprzez rozszerzenie jego działalności o punkt dializ, poradnię diabetologiczną oraz chirurgię dziecięcą - mówi Arkadiusz Marczak. W najbliższym czasie planowane są w naszym regionie duże inwestycje. Gmina Szczytno uzbraja właśnie tereny strefy gospodarczej przy Lotnisku w Szymanach, planowana jest budowa jednostki wojskowej w Wielbarku. Należy już myśleć o przygotowaniu specjalistów do pracy w nowo powstających zakładach.

 

Nasze szkoły powinny już rozważać utworzenie nowych kierunków kształcenia młodzieży, aby miały szansę na podjęcie tam pracy. Wykształcona kadra pracowników zachęcałaby potencjalnych pracodawców do inwestowania i rozwoju w tym regionie - dodaje Aleksander Godlewski. W naszym powiecie konieczne jest utworzenie inkubatora przedsiębiorczości, który skierowany będzie przede wszystkim do osób młodych, rozpoczynających przygodę z biznesem.

 

Z pewnością chcieliby skorzystać z fachowej wiedzy i doświadczenia, by z powodzeniem prowadzić działalność gospodarczą. Inkubator mógłby wspierać ich również w działaniach marketingowych, szkoleniowych oraz w procesie starania o pozyskanie środków z dotacji i programów wsparcia - mówi Arkadiusz Marczak.

 

Należy podjąć działania na rzecz aktywnego udziału w targach promujących przedsiębiorców i tereny inwestycyjne znajdujące się we wszystkich gminach Powiatu. Warto to prowadzić w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie - mówi Małgorzata Walas.
Po zaprzysiężeniu nowej Rady Powiatu Szczycieńskiego VII kadencji należy skierować pod jej obrady uchwały w sprawie planu remontów, przebudowy, modernizacji dróg powiatowych na okres zbliżającej się kadencji. Projekt uchwały poddany konsultacjom z mieszkańcami Powiatu Szczycieńskiego zobowiązywałby Zarząd Powiatu do jej realizacji.

 

Uchwała gwarantowałaby transparentność i kierunki działań, a także wiedzę dla mieszkańców o harmonogramie inwestycji na drogach powiatowych. Kolejny temat to walka z wykluczeniem komunikacyjnym - mówi Barbara Trusewicz. Konieczne jest utworzenie interaktywnej mapy remontów i bieżącego utrzymania dróg powiatowych. Za jej pomocą można by było szybko i sprawnie informować o trwających pracach czy utrudnieniach na odcinkach dróg powiatowych – dodaje Aleksander Godlewski. Będziemy dążyć do utworzenia przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie tzw. doraźnej pomocy osobom starszym (osoby starsze, samotne, niepełnosprawne), które wymagają pomocy w zakresie dowozu na wizytę lekarską - mówi Arkadiusz Marczak.

 

To tylko kilka z propozycji jakie zamierzamy przedstawić mieszkańcom powiatu szczycieńskiego w naszym programie. Szczegóły już wkrótce na naszej stronie internetowej www.porozumienieszczycienskie.pl

 

Dziękujemy za rozmowę i zapraszamy wszystkich Państwa do udziału w wyborach samorządowych.

 

Publikacja zlecona i opłacona przez KWW Porozumienie Szczycieńskie



Komentarze do artykułu

Marek

Ciekawa prezentacja.

Rabe

Szkoda że w artykule nie wspomniano o kandydatach P.Sz. z okręgu Miasta Szczytno, w tym o bardzo ciekawym kandydacie, dawnym radnym, panu K.J.P.

Romek

Tak pięknie się mówi. Taka pomóc dla osób starszych itp w jaki sposób by miała być zorganizowana? Na jakiej podstawie stworzy się taka listę, skąd np auto, które będzie do dyspozycji, pracownicy, kryteria przyjec na listę, gdzie to ba działać, ma być gskus kierownik czy komuś się dorzuci taka robotę za darmo i kto to wszystko będzie finansowal i czy ktoś ms pojęcie jakie są tego roczne koszty biorąc pod uwagę nagle zwiększenie się listy? To tak możemy o każdej potrzebie gadać ale czy ktoś ma pojęcie jak spiąć każdy taki mały budżecie na każdą z tych spraw? Interaktywna mapa? Sama się zrobi czy zrobi ktoś tam z informatyków? Ktoś musi tam aktualizować dane itp. Naprawdę łatwo się mówi a budżet nie jest z gumy

Marian

Obiecanki cacanki :)

Anna

Takich ludzi potrzeba , nie te pijackie i partyjne twarze.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama