Niedziela, 3 Marca
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana -

Reklama


Reklama

Nowy gminny żłobek i przedszkole - miejsce, gdzie rozkwita dzieciństwo


Idealny – tak o nowym żłobku, pierwszym na terenie gminy Szczytno, i nowym przedszkolu przy ulicy Łomżyńskiej mówi Renata Mróz, jedna z mam, których dziecko chodzi już do tej placówki. To nieodosobniony przypadek. W podobnym tonie wypowiada się inna z mam Julita Kobus-Kwiatkowska. - W tej placówce jest samo dobro – dodaje bez wahania.Żłobek i przedszkole uroczyście otwarto w miniony piątek. W uroczystości wziął udział między innymi nowy wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król. Nieco przez przypadek trafił na to wydarzenie też poseł tej kadencji, znany nauczyciel Marcin Józefaciuk.

 

- Przyszedłem odwiedzić znajomą – tłumaczył dziennikarzowi „Tygodnika Szczytno”, a potem wójtowi Sławomirowi Wojciechowskiemu. Samorządowiec nie pozwolił mu jednak wyjść i poseł dołączył do świętującej celebry.

 

Gminny żłobek i przedszkole stanęło w miejsce budynków i na działce, które gmina odkupiła od lokalnego biznesmena Sławomira Chmielińskiego, o czym wójt przypomniał w swoich wypowiedziach. Zresztą Chmieliński wspólnie z żoną i synem był na uroczystym otwarciu żłobka.

 

- Ta niesamowita współpraca z lokalnym biznesem zasługuje na pochwalę – komentował wojewoda Król. - To jest nieruchomość w rozwijającej się części Szczytna i zapewne przedsiębiorca mógł te tereny sprzedać pod inne inwestycje, a jednak zdecydował się wspomóc lokalny samorząd. Pięknie.

 

Wojewoda podkreślił też znakomitą współpracę wójta i burmistrza.

 

- Wójt dostrzegł, że gros jego mieszkańców jeździ do miasta do pracy i żłobek, przedszkole są potrzebne właśnie tu – mówił. - Przyjął też dzieci z miasta. To naprawdę wzór współpracy samorządów, a wiem, co mówię, bo sam byłem samorządowcem – dodał.


Reklama

 

Gmina działkę wraz z budynkami odkupiła w czerwcu 2022 roku za kwotę 783 756 zł. Dokumentację na inwestycję opracowało Biuro Projektów Inżynierskich Sp. z o.o. z siedzibą w Szczytnie, które opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej i nadzór inwestorski wyceniło na łączną kwotę 208 485 zł.

 

W ramach inwestycji przebudowano i rozbudowano istniejące, nieużytkowane budynki zlokalizowane przy ul. Łomżyńskiej 3 w Szczytnie na potrzeby żłobka i przedszkola gminnego.

 

Obiekt stanowi niezależne funkcjonalnie placówki, z osobnymi wejściami, zapleczem sanitarno-technicznym, kotłownią. Obiekt przeznaczony na dzienny pobyt dzieci o czasie pobytu powyżej 5 godzin:

- w wieku 3-6 lat – 3 grupy po 25 dzieci (łącznie 75 dzieci)

- w wieku 1-3 lat – 2 grupy po 25 dzieci (łącznie 50 dzieci) - z czego 30 miejsc jest objętych dofinansowaniem z programu Maluch+.

 

Wartość umowy z wykonawcą robót budowlanych (Elektryczny Patrol Ewa Giedrys z Biskupca) to kwota 4 171 347,58 zł, z czego koszt budowy żłobka wynosi 1 626 825,56 zł - 39% wartości zadania, a przedszkola 2 544 522,02 zł - 61% wartości zadania.

 

Na inwestycję gmina pozyskała zewnętrzne środki: z programu Maluch+ (żłobek) w kwocie 1 219 135,94 zł oraz z programu MEiN „Inwestycje w oświacie – wsparcie trwających inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego prowadzące jednostki systemu oświaty” (przedszkole) - 500 000 zł.

Reklama

 

Obiektem zachwycone są dzieci, co potwierdzają ich rodzice.

 

- Nasz wójt i cała rada zobowiązali się do otwarcia żłobka i przedszkola i naprawdę ogromnie cieszymy się, że słowa dotrzymali – mówi Julita Kobus-Kwiatkowska. - Są to placówki bardzo potrzebne naszej gminie. Rodzice są bardzo zadowoleni, że ich dzieci są w tych placówkach. W tych salach pokazane jest dobro, bo każde dziecko może rozwijać się tu na każdym poziomie swojego wieku.

 

- To idealna palcówka. Warunki są takie, że każde dziecko może czuć się tu bezpiecznie – dodaje z kolei Renata Mróz. - Naprawdę jestem bardzo zadowolona z tego obiektu – dodaje. - To radość dla rodziców, że nasze dzieci znajdą tu spokój i bezpieczeństwo.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama