Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Niespełniony „koncert życzeń” w Pasymiu


Dochody: 31 milionów, wydatki: 34 mln – to tegoroczny budżet miasta i gminy Pasym. Prawie zrównoważony. Prawie – bo jednak z niewielkim deficytem. Wydatki majątkowe (czyli inwestycje) mają pochłonąć blisko 10 mln zł z tych zaplanowanych ogółem.Plan budżetowy zawiera dokładny wykaz zadań, które zaplanowano do wykonania i na które – jak wielokrotnie zapewniał burmistrz Cezary Łachmański – środki gmina ma, zarówno własne, jak i te już pozyskane czy zadeklarowane ze źródeł pozabudżetowych. Poza te pewniki budżet na dany rok, w swojej pierwszej wersji, nie wychodzi.


Reklama

 

- Nie tworzymy „koncertu życzeń” - komentował inwestycyjny załącznik burmistrz Łachmański i tłumaczył, że budżet jest mobilny, że w każdej chwili można go zmienić i uzupełnić o inne inwestycje, na które w jakimś momencie uda się uzyskać pieniądze.

 

Mimo takich racjonalnych ograniczeń, stosowanych przy planowaniu budżetowym, także i pasymski samorząd od „koncertu życzeń” wolny nie jest. Świadczy o tym rzadko w innych samorządach upubliczniany dokument o nazwie (w skrócie): wnioski do projektu nie ujęte w budżecie. Mówi on o tych potrzebach, które w gminie są, ale na które – póki co – nie ma pieniędzy.

Reklama

 

Na plan pierwszy wysuwają się w tych odrzuconych propozycjach inwestycyjnych sale sportowe, których potrzebują szkoły podstawowe w Tylkowie i Gromie. Każda z nich miałaby kosztować 3,5 mln zł. Uznania nie znalazło też sporo ulic i dróg, m.in. ul. ul. Biernata i Mazurska w samym Pasymiu czy drogi gminne w Tylkowie i Narajtach. Na wóz strażacki (wartość niebagatelna, bo 1,2 mln zł) musi też poczekać OSP w Pasymiu.

 

Myśli się również w gminie o budowie kolumbarium - „domków” na urny – na pasymskim cmentarzu, co miałoby kosztować aż 190 tysięcy złotych. Na swoją kolej musi też poczekać realizacja programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Inwestycyjny „koncert życzeń” obejmuje w sumie zadania na kwotę ponad 13 mln zł.Komentarze do artykułu

Wstęgi.

To trzeba iść na zebry do wojewody z tym koncertem życzeń.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama