Stowarzyszenie Wszystko dla Szczytna oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowało konferencję poświęconą przeciwdziałaniu zachowaniom suicydalnym wśród dzieci i młodzieży z powiatu szczycieńskiego, która odbyła się we wtorek, 26 marca. Wzięło w niej udział ponad 150 nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz pracowników ośrodków pomocy społecznej.
Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z działaniami podejmowanymi przez różne podmioty świadczące pomoc i przeciwdziałające problemowi samobójstw wśród dzieci i nastolatków.
- Problem jest duży, a dostęp do wiedzy, szczególnie w mniejszych ośrodkach jest ograniczony – wyjaśnia Marta Ziółek, dyrektor PCPR. - Mam nadzieję, że nasza inicjatywa będzie impulsem do tego, żeby głośno rozmawiać o problemie depresji i zaburzeń psychicznych wśród dzieciaków.
Na konferencję składało się wiele wykładów, wygłoszonych przez specjalistów w swoich dziedzinach. Mówiono m.in. o zapobieganiu zachowaniom suicydalnym w ramach leczenia szpitalnego, profilaktyce i o najpoważniejszych przyczynach: stalkingu czy hejcie. Wykłady zakończył panel dyskusyjny.
- Cieszę się, że taka inicjatywa ma miejsce. Jestem pod wrażeniem tego, że tyle osób zebrało się, żeby wysłuchać również mojej prezentacji. To świadczy o tym, że w waszym powiecie macie szansę zrobić wiele – powiedziała podczas panelu dyskusyjnego Danuta Sowińska, dyplomowana suicydolożka, członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. - Współpraca międzysektorowa to szansa na działania kompleksowe.
- Konferencja rozpoczyna cykl działań. Jednym z nich jest opracowanie raportu na temat stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – mówi Rafał Wilczek, przedstawiciel stowarzyszenia. Cykl składać się ma także z kolejnych konferencji i warsztatów skierowanych do rodziców, nauczycieli, pedagogów ze szkół powiatu. Zaplanowane zostały również działania skierowane bezpośrednio do dzieci.
Ciekawe czy prawnicy też zajmą się zakupem wieży ciśnień bo wygląda to na przekręt
Ciekawski
2025-04-23 22:09:15
Zarząd Powiatu i radni powiatu do likwidacji. Komu i do czego to potrzebne?!
Tylko zamieszanie i problemy tworzą.
2025-04-23 14:26:41
Tak jest chyba we wszystkie święta. Jest informacja o dyżurze, ale można tylko klamkę pocałować. Nikt nie otwiera
Beata
2025-04-23 09:50:36
Mieszkańcy wybrali burmistrza z Myszyńca to czego się spodziewają? Trzeba było jechać do Myszyńca tam apteki otwarte.
Tomasz
2025-04-23 08:24:01
Strata pieniędzy jak i czasu, szkolić należy masy ludzi nie jednostki często zmanierowane i upolitycznione.
Anna
2025-04-23 08:18:50
Dramat, nie mogłem kupić tabletek na kaca i prezerwatyw.
Krzyś Pijus
2025-04-23 08:12:05
Niechybnie to ktoś kto dopiero co wyrósł z takich zjeżdżalni bo ma umysł malucha, ale pewnie się fizycznie już nie mieści na zabawkach i z zazdrości to zrobił. A na poważnie, to trzeba by mu i jemu podobnym zadać sporo prac społecznych i wkładu z własnej kieszeni.
Tutejsza
2025-04-22 18:48:18
To po co nam szpital, SOR jeśli zwykły człowiek z receptą nie ma się gdzie udać. Wiem sam bo niby apteka w kauflandzie jest w pewnych godzinach otwarta, ale to mit. Sam tam byłem i sporo ludzi czekało i każdy się pytał jeden drugiego czy otwarta bo według grafiku powinna być. I co i nic grafik grafikiem a miasto powiatowe nie ma apteki nawet w niedzielę. To lepiej jechac do Olsztyna i tam od razu wykupić receptę . Bo co z recepty jak nie ma jej gdzie wykupić.
kibic
2025-04-22 14:18:26
No to Powiat dokonał wiekopomnego czynu prawodawczego. Lepiej radnych nie wpuszczać na salę obrad, bo z nudów wymyślą jeszcze coś bardziej kuriozalnego. W sumie nie wiem, co by to mogłoby być. Jednak, jak to klasyk powiadał: myślał, że osiągnął dno, gdy nagle usłyszał pukanie od spodu.
Taki sobie czytelnik
2025-04-22 11:43:59
A może by napisać artykuł o tym naszym cudownym browarze? Ponoć kasy tam nie wypłacają już od jakiegoś czasu...wolne media by mogły podjąć tak ciekawy temat...
Jan
2025-04-22 04:57:55