Środa, 8 Maj
Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować czyjeś życie


W ciągu ostatnich tygodni w Szczytnie zginęły trzy osoby bezdomne. Dwie straciły życie w pożarze pustostanu przy ulicy Konopnickiej, a ciało trzeciej osoby znaleziono w okolicach miejskiego targowiska. Policjanci proszę mieszkańców powiatu o czujność. - Gdy widzimy osoby bezdomne reagujmy, jeden telefon może uratować komuś życie – mówi podkomisarz Ewa Szczepanek ze szczycieńskiej policji.


  • Data:

Jesień i zima jest okresem bardzo trudnym zwłaszcza dla osób bezdomnych i samotnych. Często przebywają oni w miejscach, które są nieocieplane i bez ogrzewania. Niska temperatura jest zagrożeniem dla życia i zdrowia. Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli w jaki sposób pomóc takim ludziom oraz, że osoby te mogą liczyć na pomoc odpowiedzialnych służb i instytucji. Nie bądźmy więc obojętni, jedno połączenie na telefon 112 może przecież uratować czyjeś życie.

 

 

- Bezdomność dotyczy coraz większej liczby osób – mówi podkomisarz Ewa Szczepanek. - Dlatego ważne jest abyśmy wiedzieli w jaki sposób możemy tym osobom pomóc. Staramy się dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących i wskazać im między innymi miejsce, gdzie w cieple będą mogły się przespać i posilić. W ten sposób funkcjonariusze udzielają pomocy każdemu, kto jej potrzebuje.

 

 

Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakimi są śmiertelne wychłodzenia. O każdej osobie, która tej pomocy potrzebuje informujemy ośrodki pomocy społecznej. Są to osoby starsze, samotne, niezaradne, bądź w trudnej sytuacji materialnej i mogą stać się potencjalnymi ofiarami mrozu na skutek wychłodzenia organizmu. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Szczycieńscy policjanci patrolują więc miejsca, w których często przebywają takie osoby, np. dworce, ogródki działkowe i pustostany.


Reklama

 

 

Nie przechodźmy więc obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie. Gdy zauważymy, że sąsiad który mieszka sam nie wychodzi z domu bądź nie widać go od dłuższego czasu, a z komina jego domu nie wydobywa się dym poinformujmy o tym policjantów. Każdy taki sygnał będzie przez nich sprawdzony.

 

 

Od listopada w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

 

 

Pod adresem internetowym www.olsztyn.uw.gov.pl zamieszczony jest aktualny wykaz schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko- mazurskiego. Po wejściu na stronę Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie należy kliknąć na baner znajdujący się po prawej stronie „Pomoc Bezdomnym 800-165-300” wyświetli się odniesienie do Rejestru placówek udzielających tymczasowego schronienia.

Reklama

 



Komentarze do artykułu

Megi

Mieazkania niech dają a nie udawać że to pomòc na pozòr

Osa

Często słyszę komentarze : co to dla niej/niego ze oddali bezdomnemu starą kołdrę czy płaszcz, pomagają bo im się wydaje że są lepsi. Nie jest tak. Widzisz w swoim zabiegany życiu człowieka siedzącego na schodach, wiesz że mu będzie w nocy zimno ale masz tyle jeszcze spraw na głowie. Potem za dzień dwa lub trzy słyszysz : ktoś zmarł na działkach lub spłonął w pustostanie... Przez chwilę wspominasz zwinietego człowieka siedzącego na schodach potem zapominasz. Ile w nas człowieka jeszcze zostało w gonitwie sukcesu. Dla mnie sukcesem jest: umieć się zatrzymać zauważyć potrzeby innego człowieka i pomoc na ile umiemy. Nawet wykonać telefon żeby nie musieć się zastanawiać czy zamarzł ten którego mijalismy. Los jest pokretny i maloprzewidywalny. Ty pomagasz dziś może ktoś kiedyś pomoże tobie bądź twoim bliskim.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama