Piątek, 1 Lipiec
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny -

Reklama


Reklama

Nasza Szczycieńska Ziemia została partnerem programu „Witamy i pomagamy – zakupy” Fundacji Biedronki


Nasza Szczycieńska Ziemia została partnerem programu „Witamy i pomagamy – zakupy” Fundacji Biedronki. W jego ramach uchodźcy otrzymają za naszym pośrednictwem 130 kart na zakupy do Biedronki. Karty są zasilane kwotą 300 zł przez 3 kolejne miesiące. Dodatkowo, w ramach partnerstwa, udostępnimy dla uchodźców 60 e-Kodów na drobniejsze zakupy.Organizatorem programu „Witamy i pomagamy – zakupy” jest Fundacja Biedronki, która za pośrednictwem partnerów przekazuje uchodźcom karty na zakupy oraz e-Kody. O tym, który uchodźca otrzyma wsparcie, decydują organizacje partnerskie programu, które mają z nimi bezpośredni kontakt (lista 36 organizacji znajduje się tutaj).

 

O kartach i e-Kodach

 

Nasze stowarzyszenie otrzymało 130 kart oraz 60 e-Kodów dla uchodźców. Łącznie w całej Polsce karty otrzyma 10 300 uchodźców, a e-Kody - 35 000. Wartość programu to ponad 12 milionów złotych.

 

Karty na zakupy do Biedronki doładowywane są przez trzy miesiące kwotą 300 złotych (łącznie 900 złotych). Jedna rodzina może otrzymać maksymalnie trzy karty o łącznej wartości 2 700 zł. Dla uchodźców, którzy planują wkrótce wyjechać z Polski i nie potrzebują długofalowego wsparcia oferujemy e-Kody na drobne zakupy. E-Kod przyznawany jest jednorazowo i ma wartość 50 złotych. Rodzina może otrzymać maksymalnie dziewięć e-Kodów (450 złotych).

 

- Chcieliśmy mieć pewność, że pomoc dotrze do najbardziej potrzebujących, dlatego podjęliśmy współpracę z organizacjami pozarządowymi, które bezpośrednio opiekują się uchodźcami. Dużym plusem programu jest fakt, że opiera się on na rozwiązaniach, które dają możliwość wyboru – uchodźcy sami decydują, co jest im najbardziej potrzebne w danej chwilimówi prezeska Fundacji Biedronki, Katarzyna Scheer.

 

- Zależy nam, żeby pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących Ukraińców, którzy uciekli do nas przed wojną i nie zawsze wiedzą gdzie i jak uzyskać pomoc. Nie jest to łatwe zadanie, aby do nich dotrzeć. Potrzeba czasu i olbrzymiej pracy w terenie, aby pomoc trafiła dokładnie tam, gdzie jest ona niezbędna. Niestety, zdarza się, że po pomoc próbują sięgać Ci, którzy korzystając z okazji, przyjechali do naszego kraju jedynie po to, aby miło i wygodnie spędzić ten czas. Dlatego olbrzymią rolę odgrywają nasi wolontariusze, bez których realizacja tego zadania byłaby niemożliwa. Za to chciałbym im gorąco podziękować. Pośrednio to również wsparcie mieszkańców powiatu szczycieńskiego, którzy otworzyli swoje serca i domy przed uciekinierami, a często sami odmawiają sobie niektórych przyjemności, ze względu na obecnie szalejące ceny. mówi Paweł Krassowski prezes stowarzyszenia Nasza Szczycieńska Ziemia

 

 

Oprócz środków własnych Fundacji Biedronki program „Witamy i pomagamy - zakupy” wsparły darowizny finansowe od Fundacji EDEKA (ponad 4,5 mln złotych zł), EDP Renewables (ponad 2,3 mln zł) i Grupy Fuste (ok. 230 000 zł).


Reklama

 

O Nasza Szczycieńska Ziemia

 

Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia istnieje od 2016 roku. Współpracujemy z lokalnymi organizacjami i grupami nieformalnymi, którym udzielamy wsparcia zarówno sprzętowego, jak i pomocy merytorycznej w ramach własnych zasobów. Angażujemy do działań wspólnotowych oraz wzmocnienia środowisk lokalnych. Zajmujemy się projektowaniem, testowaniem i upowszechnianiem nowych rozwiązań mających na celu polepszenie funkcjonowania środowiska społecznego, zwłaszcza seniorów i seniorek.

 

Zrealizowaliśmy na przełomie tych kilku lat szereg projektów służących pogłębieniu dialogu wewnątrzpokoleniowego. Nasze działania finansujemy głównie z zewnętrznych ogólnopolskich konkursów, w których zajmujemy wysokie lokaty. Na stałe współpracujemy z Komendą Powiatową Policji w Szczytnie, rzecznikiem Praw Konsumenta w Szczytnie, Regionalną SKOK im. Św. Brata Alberta w Szczytnie, LOK Szczytno, Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej w Olsztynie.

 

Zainicjowane w projekcie działania od lat owocują współpracą. Posiadamy obecnie 57 członków oraz stałych wolontariuszy, głównie seniorów, którzy pomagają m.in. przy obsłudze Powiatowego Punktu Konsultacyjnego dla Ukraińców w Szczytnie, którego jesteśmy współorganizatorami. W punkcie wpieramy Uchodźców m. in. pomocą z Fundacji Biedronka kartami i kodami na zakupy oraz świadczymy bezpłatnie cały wachlarz innych usług. Dzięki rozpoczętej w roku 2020 współpracy z Fundacją Biedronka objęliśmy pomocą finansową na codzienne zakupy 30 seniorów z terenu powiatu szczycieńskiego i planujemy w kolejnych latach kontynuację oraz rozszerzenie tego programu. Nasza działalność została doceniona i w 2019 roku otrzymaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu możemy otrzymywać odpisy 1% podatku.

Rozpoczęliśmy również prace nad programem wspierającym mieszkalnictwo senioralne przy wykorzystaniu idei ageing in place.

 

O Fundacji Biedronki

 

Fundacja Biedronki powstała w kwietniu 2020 roku. Jej misją jest pomaganie najbardziej wrażliwym grupom społecznym, w szczególności seniorom. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Fundacji Biedronki rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy „Na codzienne zakupy” i „Karta Dobra”, w ramach których potrzebujący seniorzy otrzymują kartę na zakupy do sklepów Biedronka. To wsparcie pozwala beneficjentom lepiej się odżywiać – seniorzy spożywają więcej warzyw, owoców, nabiału i mięsa.

Reklama

 

Fundacja Biedronki jest laureatem prestiżowej nagrody Dobroczyńca roku 2021 w kategorii pomoc społeczna, a także Wizjoner Zdrowia 2022 w kategorii Wizjoner Społecznik. W ciągu pierwszych dwóch lat działania Fundacja Biedronki przeznaczyła na programy społeczne ok. 60 mln złotych.

 

Kontakt:

  • NASZA SZCZYCIEŃSKA ZIEMIA

NSZ.mazury@gmail.com

Tel. 530 500 590

  • Fundacja Biedronki:

media@fundacjabiedronki.pl

Tel. 728 444 262

 

Kontakt w sprawie otrzymania wsparcia, możliwy jest WYŁĄCZNIE!!! drogą elektroniczną za pośrednictwem naszych wolontariuszy. Na terenie powiatu szczycieńskiego:

 

Miasto Szczytno – Anna Dąbrowska annadabrowska1205@gmail.com

Adam Cudak adamcudak@o2.pl

 

Miasto i Gmina Pasym – Danuta Bednarczyk dancia.be@interia.pl

 

Miasto i Gmina Wielbark– Teresa Pietrzak teresapietrzak@wp.pl

 

Gmina Jedwabno – Dominika Wyszyńska dominika.wyszynska@o2.pl

Adam Cudak adamcudak@o2.pl

 

Gmina Świętajno – Ewelina Górska ewelinagorska146@wp.pl

 

Gmina Rozogi - Jolanta Polańczuk joanna.polanczuk@gopsrozogi.pl

 Komentarze do artykułu

Tomasz

Może pan Krasowski wystąpi do rządu ukraińskiego o zmianę obywatelstwa?

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama