Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Nartom wodnym „zaszkodził” muł


Nie powstanie wyciąg nart wodnych nad Jeziorem Małym Domowym w Szczytnie. Inwestor na razie wstrzymał prace. Rozwiązał umowę z Urzędem Miejskim na dzierżawę potrzebnego terenu pod budowę konstrukcji nośnej. Powód? Stan dna jeziora.Obawy inwestorów, którzy na projekt mieliby wyłożyć kilka milionów złotych, budzi stan dna jeziora.

 

- Wyniki badań, które realizowaliśmy wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wskazują jednoznacznie, że stan dna jeziora jest wymagający interwencji, że może on wpłynąć na komfort korzystania z tego akwenu – wyjaśnia Maciej Kowarzyk, przedstawiciel inwestora. - Mówiąc wprost, mogą pojawić się na przykład brzydkie zapachy, które zniechęcą miłośników wodnej zabawy i przysporzą sporo nieprzyjemności okolicznym mieszkańcom. W każdej chwili może pogorszyć się też jakość wody. W takich warunkach nie zaryzykujemy tej inwestycji.

 

Chodzi głównie o to, że spowodowany przez narty ruch wody, uruchamiałby zgromadzony na dnie, dość luźny muł i szlam. Istnienie takich pokładów może dziwić, skoro kilkanaście lat temu jeziora były czyszczone (również we współpracy z UWM), zasypywane specjalnym granulatem, który wiązał denne osady tak, by nie mieszały się z wodą. Dzięki tym działaniom woda w większym z jezior stała się zdatna do kąpieli, co z kolei pozwoliło na utworzenie plaży miejskiej, też turystycznej atrakcji.


Reklama

 

Maciej Kowarzyk podkreśla jednak, że – według jego wiedzy - skuteczność tego pierwszego czyszczenia jest czasowa. Naukowcy z UWM, którzy wymyślili i zastosowali granulatową metodę, gwarantowali jej efekty na 10 lat, a minęło już kilkanaście. Nic więc dziwnego, że badania, przeprowadzone na potrzeby narciarskiej inwestycji, wykazały, iż na dnie jeziora znów zalegają pokłady szlamu.

 

- Przede wszystkim należy więc poważnie zająć się oczyszczeniem tego jeziora – dodaje pan Maciej. - Na dziś wiemy jak to zrobić, mamy opracowane metody i możemy je udostępnić władzom miasta, bo to one, jako właściciel jeziora muszą podjąć decyzje i działania. Taką informację wraz z chęcią współpracy zresztą złożyliśmy.

 

Jak podkreśla Maciej Kowarzyk, nauka nie stoi w miejscu i skuteczna dziś technologia oczyszczenia jeziora za kilka czy kilkanaście lat będzie już przestarzała, podobnie jak i technologia budowy wyciągu nart wodnych, ale ma nadzieję, że za 10 czy 15 lat, nawet gdyby trzeba było zacząć cały proces od początku, ten projekt uda się zrealizować.

Reklama

 

- Bez wątpienia taka atrakcja turystyczna przydałaby się naszemu miastu. Wystarczy spojrzeć na zamek, który wygenerował w tym sezonie naprawdę duży ruch turystów. Każda taka inwestycja to rozwój – przekonuje. - Mieszkam tu, nie zamierzam się wyprowadzać i marzę o tym, aby Szczytno nie było jedynie kropką na mapie, jako miasto przejazdowe, czy zakupowe. To miasto naprawdę ma potencjał, trzeba go tylko planowo i perspektywicznie zacząć wykorzystywać.Komentarze do artykułu

Kolega Krzyśka

zaszkodził muł... w głowach samorządowców

obojętny pacjent

ale ja nie widziałem żadnego muła wkoło jeziora

Chvemy narty wodne w szczytnie!

Zróbcie te narty wodne!!! Przyjdzie wiatr i rozwieje brzydki zapach. Kiedyś pieczarkami z leman smierdziało i ludzie dawali radę :)

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama