Czwartek, 7 Grudzień
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława -

Reklama


Reklama

Muzeum zaprasza na filmy "Żurawscy z Kajn" oraz "Szczycieńska pozycja leśna"– czwartek, 20 października


Ciekawe wydarzenie przygotowało Muzeum Mazurskie w Szczytnie. W czwartek, 20 października odbędzie się tam prapremiera filmu "Żurawscy z Kajn" w ramach III Mazurskiego spotkania z filmem dokumentalnym. Początek seansu godz. 18. Wstęp wolny. Widzowie będą mogli obejrzeć również dokument przygotowany przez członków stowarzyszenia Śladami historii - "Szczycieńska pozycja leśna".


  • Data:

Przed projekcją filmu „Żurawscy z Kajn” zostanie wyświetlony film autorstwa Radosława Wróblewskiego i Roberta Rafalskiego pt. „Szczycieńska pozycja leśna”. Autorzy to mieszkańcy Szczytna, a zarazem pasjonaci historii naszego regionu.

 

"Żurawscy z Kajn" to opowieść o rodzinie warmińskiej opowiadającej się zdecydowanie po stronie polskiej. Film wyreżyserowali Adam Błaszczok i Wanda Laddy.

 

W historii tej rodziny jest wszystko: poświęcenie, przywiązanie do wiary i języka przodków, silne związki z katolicką Warmią, wreszcie ogromna tragedia osobista. Za wierność swoim przekonaniom przyszło Żurawskim nie raz zapłacić wysoką cenę. Dzieje rodziny Żurawskich dobrze ilustrują losy Warmiaków zamieszkujących południową Warmię. Na tym obszarze język polski i kościół katolicki utrwalały macierzyste więzi i tradycje, które dawały wszystkim poczucie tożsamości inspirując do działalności patriotycznej Warmiaków. Najdobitniej wyrażała to winieta przedwojennej Gazety Olsztyńskiej z przesłaniem „Ojców mowy, ojców wiary brońmy zgodnie młody, stary!”


Reklama

Reklama

 

Reżyseria: Adam Błaszczok, Wanda Laddy. Scenariusz: Andrzej Wojnach. Muzyka: Wanda Laddy. Zdjęcia: Tomasz J. Osiński.

Montaż: Adam Błaszczok, Andrzej Wojnach. Dźwięk: Wanda Laddy, Adam Rosiński. Producent: Gradendoyl Wanda Laddy.

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama