Czwartek, 6 Październik
Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda -

Reklama


Reklama

Minister odpowiedział Radzie Gminy, a wójt został ekspertem


Skierowany do premiera apel radnych gminy Jedwabno dotyczący systemu opłat za śmieci doczekał dość szybkiej reakcji. W odpowiedzi radni mogą przeczytać, że rząd poruszone problemy zna i nad nimi pracuje.Najpierw adresat czyli premier Morawiecki (a właściwie jego kancelaria) poinformowała, że skierowała apel do właściwego merytorycznie organu czyli do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, gdzie nad sprawą pochyliła się dyrektor departamentu gospodarki odpadami. Informuje apelujących radnych, że

 

„W Ministerstwie Klimatu i Środowiska toczą się prace ukierunkowane na ograniczenie wzrostu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi”, odsyła do projektu kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (która to ustawa w ekspresowym tempie była nowelizowana nie dalej jak w grudniu ubr.) oraz wskazuje na zadania zespołu ekspertów, powołanego do pracy nad tą nowelizacją.

 

Przypomnijmy, że w apel radnych, zainicjowany przez przewodniczącą rady Elżbietę Brzóskę, dotyczył przede wszystkim ustawowo wprowadzonych limitów opłat, jakie za odbiór nieczystości wnoszą właściciele nieruchomości letniskowych oraz firmy. W skrócie chodziło o to, że limity te nijak się mają do rzeczywistych kosztów, a że gospodarka odpadami na poziomie gminy musi się bilansować, to po części – za letników i przedsiębiorców – płacą stali, tzw. zwykli mieszkańcy gminy. Radni apelowali więc o takie zmiany w przepisach, które urealnią system opłat.


Reklama

 

- Nie jestem zachwycona tą odpowiedzią, która nie odnosi się do głównych zagadnień, jakie w apelu podnosiliśmy i nie wiem, czy śmiać się, czy płakać – komentuje Elżbieta Brzóska. - Nasz wniosek był jasny. Chodziło głównie o to, by opłaty dla nieruchomości letniskowych gminy ustalały same w oparciu o lokalne obliczenia kosztów. W piśmie z ministerstwa na ten nasz wniosek żadnej konkretnej odpowiedzi nie ma. Na najbliższym spotkaniu zapoznam radnych z tym pismem i będziemy myśleć, co robić dalej.

 

W międzyczasie doszło do nieoczekiwanych zmian. Nie we wspomnianych opłatach, a w składzie owego zespołu ekspertów, o którym wspomina pismo z ministerstwa.

 

- Na tej samej sesji, na której przyjęty był apel, podjęta była też uchwała o przystąpieniu Jedwabna do Związku Gmin Wiejskich RP – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Niemal natychmiast zostałem przez Związek delegowany do prac w tym zespole ekspertów i już uczestniczyłem w spotkaniach, jak też opiniowałem niektóre z zagadnień, które mają ulec zmianie.

 

Jednym z tych zagadnień są właśnie limity, czyli górne stawki opłat, ponoszonych przez właścicieli nieruchomości letniskowych oraz przez przedsiębiorstwa. - Nasza propozycja stawek została oparta o dokładne wyliczenia i wiąże się z podwyżką procentowego wskaźnika, według którego opłaty te są naliczane: dla nieruchomości letniskowych zamiast 10% stawki bazowej do 25%, a w przypadku nieruchomości niezamieszkałych czyli właściwie firm opłata za pojemnik 120-litrowy z 1% do 2,6% - tłumaczy Ambroziak. - To spowodowałoby, że za taki pojemnik opłata wynosiłaby, wg tegorocznych stawek, 47 zł miesięcznie, a za domek letniskowy około 450 zł rocznie czyli byłyby to wysokości już znacznie bardziej zbliżone do realnych kosztów. Czy te nasze propozycje strona rządowa przyjmie, trudno powiedzieć, jak też nie da się przewidzieć, kiedy zakończony zostanie cały proces legislacyjny. Jak na razie udało się uzgodnić zmianę, która polega na tym, że opłata „letniskowa” będzie dotyczyła domków, a nie – jak dotąd – nieruchomości letniskowych. W gminie bowiem mamy i taką sytuację, że nieruchomość jest jedna, ale na niej sześć domków.

Reklama

 Komentarze do artykułu

bajubaj

P Wójt zapomniał że letnicy duże podatki płacą. a letników jest dużo, to gmina żyje z naszych podatków. Jadąc przez miejscowości w okresie od wiosny do późnej jesieni widać jak stali mieszkańcy produkują odpady z powodu wynajęcia lokali, większość letników, taką ilość ilość nie wyprodukują przez przez 2 lata.

Kazik.dabrowski kas

P Wojcie dzialki rekreacyjne są przeważnie ludzi starszych z niedużą emeryt A P chce zwalić opłaty na zwykłych ludzi którzy kiedys kupili ta dzialki na starość spędzają tam czas moze Pano powie jakie są podatki od rekreacji to wina systemu A nie zwykłych ludzi jak chce P sie pozbyć letników to gratulacje A pro po jeszcze nie słyszałem żeby coś stanialo tylko dokłada sie jarzma końcowi któremu coraz ciężej pod górę to po co sortować przy takich opłatach ktos I tak zarabia na śmieciach pozdr

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Panie Połukord, podobno Pan też posiada herb. Czy może się Pan nim pochwalić publicznie?

  Ciekawy


  2022-10-05 17:07:00
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  A miałem nadzieję, że p. Połukord nie stanie do walki z opinią publiczną. Ale skoro tak, to zabiorę głos po raz drugi. Być może nie zrobiłbym tego, gdyby p. Połukord nie przytoczył przykładu herbu Szczytna na powtarzalność pewnych motywów herbowych. A zatem. Proszę mieć pretensję do publikatora, który nazwał Pana autorem herbu Rekownicy. Można byłoby sprostować od razu, że to nie herb, a logo (wówczas nie byłoby dyskusji). I tu jest właśnie to, co mnie zdetonowało. Jak można porównywać historycznie ukształtowane herby - naszego miasta, czy też innych miast wymienionych przez Pana, które posiadają herby podobne do naszego (proszę zwrócić uwagę, gdzie są one położone) - do produkowanych obecnie \"herbów znaków\" miejscowości, które dość świeżo uzyskały status miasta, a w związku z tym czerpią motywy z herbów już istniejących. Niemniej - czy to logo, czy to herb Rekownicy - nie jest to oryginalny projekt, z czym Pan się może zgadzać, albo nie. PS. jednak umie Pan szukać obrazem.

  Taki sobie czytelnik


  2022-10-05 15:56:12
 • Policjanci „wyłapują” narkotyki w Wielbarku
  Nareszcie się za to wzięli. Może już przestaną przymrużac oczy na to co się tu dzieje

  Wielbarszczanka


  2022-10-05 14:52:57
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  elektrownie ukraińskie sa oddalone ponad 1000km, Czarnobyl był blisko. są to reaktory zupełnie inne niż tamten. sianie paniki. żeby ludzie nie widzieli szwindla z węglem.

  Waldi


  2022-10-05 10:20:16
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Kilka słów wyjaśnienia. To był konkurs na logo (ZNAK GRAFICZNY) z następującym wymogiem: logo musi być tematycznie powiązane z rybami, z rybołówstwem. Pisał o tym TSz: https://tygodnikszczytno.pl/Rekownica_chce_miec_logo-n11341.html?fbclid=IwAR3Y7WP_C6U1MEkI1SLhjDKC5EyA0i-NQIkR1BLlu7Zd4CeQN8G-c0PWxvY Zwyciężył znak graficzny o formie, czyli wyglądzie - herbu, powtarzam ZNAK GRAFICZNY. „Imć Pan Zagłoba” skopiował i wkleił ogólnie dostępny tekst nie mający zastosowania do znaków graficznych, a dotyczący heraldyki. Panowie (Panie) „O ja” i „ja też” wyjaśniam Wam: wiele symboli powtarza się w herbach, ryba jest w np. herbie Kobylanki, a czy jest takich herbów aż 20 to nie wiem, była prośba o przesłanie tych pozostałych 19 i nie została do tej pory zrealizowana. Powtarzanie się elementów w herbach jest normalnością. Przykładowo herb Szczytna z racji zawierania jelenia podobny jest do herbu Złotowa, Piły, Jeleniej Góry, Rzepina, powiatu brodnickiego, Nowej Słupi itd. Dlaczego zaprojektowałem taki ZNAK GRAFICZNY? Wymagano, aby zawierał elementy związane z rybactwem. W moim projekcie rybactwo symbolizuje ryba (płoć) i woda jednego z trzech jezior położonych wokół Rekownicy (Konik, Rekowe, Głęboczek) o kolorze niebieskim. Dodałem do tego trzy świerki symbolizujące lasy roztaczające się wokół Rekownicy, umieszczając je na tle słonecznego nieba (żółte tło). Próbowałem jeszcze umieścić symbole grzybów z których słyną lasy wokół Rekownicy, ale burzyło to kompozycję i powodowało chaos graficzny i dlatego odstąpiłem od tego. Aż dziwne, że sprawa na pozór banalna, a wywołała tyle komentarzy - emocji. Czyżby komentarz „Anny” był zasadny ? Pozdrawiam Panią i wyjaśniam czemu nie spotykamy się: sunia nie może odbywać takich spacerów jak dawniej ze względu na stan zdrowia.

  Krzysztof Połukord


  2022-10-05 09:59:41
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  Ja tam jestem rozczarowany, liczyłem na jakieś szczepionki Pfizera chroniące w 100% przed promieniowaniem.

  ehhh


  2022-10-04 21:38:42
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Komentarz Nick Cage do Anny: to nie wypada aby mężczyzna, mający kobiety w domu córkę i żonę, zachowywał się tak niestosownie wobec kobiety, przeginasz Panie T.S.

  Obserwator


  2022-10-04 21:02:53
 • Basen ruszy we wrześniu. Kto będzie mógł z niego korzystać?
  Do Macx; To jedź a nie się unosisz

  Kuba


  2022-10-04 18:01:06
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Anka weź polopirynę, tylko już nie doodbytniczo a normalnie. Nie pomoże, ale będziesz miała co robić.

  Nick Cage


  2022-10-04 15:49:23
 • Dino i Biedronka wbijają się do Dźwierzut (zdjęcia)
  A te prywatne grunty to kogo? Szydlika czy kogoś z radnych? :)

  marian


  2022-10-04 13:46:27

Reklama