Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Miliony z Orlenu popłyną do Wielbarka


Jedna z największych w Polsce farm fotowoltaicznych powstaje pod Wielbarkiem. Docelowa moc budowanej farmy PV Wielbark przez Grupę Orlen będzie wynosić 62 MW. Farma znajdzie się na terenie ok. 119 ha, co czyni ją jedną z największych powstających w Polsce farm fotowoltaicznych - podała w czwartek Grupa Orlen. Co to oznacza dla Wielbarka? Nawet ponad 3 miliony złotych rocznie do gminnej kasy w formie podatków.


  • Data:

O takich inwestycjach na terenie swojej gminy marzy zapewne niejeden samorządowiec. Czysta, ekologiczna energia i... ogromne wpływy z podatków.

 

- Jeśli ta inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z założeniami, to podatek, który będzie wpływał rokrocznie do naszej gminnej kasy będzie większy nawet od tego, jaki w tej chwili płaci Ikea – cieszy się burmistrz Grzegorz Zapadka.

 

Ikea rocznie płaci około 2,5 miliona złotych podatku miejscowego. Docelowo dochód z farmy fotowoltaicznej będzie wyższy. Orlen uruchomił już panele na 20-hektarowej powierzchni i za tę część energetyczny gigant płaci gminie około pół miliona złotych. Od stycznia przyszłego roku wielbarskie dochody znacznie wzrosną. Płacone przez Orlen podatki wyniosą już około 2,2 mln zł, bo panelami pokrywane jest obecnie kolejne 110 hektarów.

 

- A na dalsze 50 hektarów przygotowywana jest dokumentacja – dodaje Grzegorz Zapadka. - Stawki podatkowe mogą jeszcze ulec zwiększeniu. Obecnie, w przypadku farm fotowoltaicznych, jest to 10 tysięcy za hektar zajętego gruntu i drugie 10 tysięcy od budowli, zainstalowanych na tym hektarze.


Reklama

 

Dlaczego Orlen wybrał na swoją inwestycję gminę Wielbark?

 

- Bo to właśnie u nas znajduje się końcówka Głównego Punktu Zasilającego o mocy 110 kV – wyjaśnia Grzegorz Zapadka. - Dzięki tej linii Orlen nie będzie miał problemu, aby „wrzucić prąd do sieci”. Linię budowaliśmy na przełomie 2007 i 2008 roku na potrzeby firmy Ikea. Widać, że była to inwestycja perspektywiczna, która się wszystkim teraz opłaca i zwraca. Ale jeśli farma Orlenu powstanie już w całości, to i moce przesyłowe tego GPZ zostaną wyczerpane.

 

W swoim komunikacie Grupa Orlen potwierdziła, że trwają zaawansowane prace nad ostatnim etapem budowy farmy fotowoltaicznej PV Wielbark. Do tej pory w ramach procesu akwizycyjnego Energa OZE, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, kupiła 12 MW mocy zainstalowanej w dwóch instalacjach. Spółka z wyprzedzeniem nabyła też grunty pod kolejne instalacje o mocy 48 MW, które planuje pozyskać do połowy 2023 roku.

 

PV Wielbark jest jedną z największych powstających obecnie w Polsce farm fotowoltaicznych. Jej budowa wymagała pozyskania 56 pozwoleń na budowę, a do jej realizacji niezbędne jest użycie 2,5 tys. ton stali.

Reklama

 

Na inwestycję złoży się łącznie ok. 140 tys. paneli fotowoltaicznych, z których większość posiada moc jednostkową rzędu 445-530 W, obsługiwanych przez 337 inwerterów (falowników). Potencjalna roczna produkcja farmy fotowoltaicznej PV Wielbark szacowana jest na ok. 62 GWh - taki wolumen może zasilić ok. 31 tys. gospodarstw domowych. Z 62 MW docelowej mocy zainstalowanej 54 MW posiadają wsparcie w ramach aukcji OZE.

 

Po zakończeniu akwizycji PV Wielbark i innych realizowanych obecnie inwestycji, Energa OZE dysponować będzie 92,5 MW mocy zainstalowanej w farmach fotowoltaicznych. Dla porównania, obecnie, z uwzględnieniem zakupionych w ubiegłym roku instalacji, potencjał ten wynosi ok. 17,4 MW. Przełoży się to na łączną roczną produkcję z aktywów fotowoltaicznych wynoszącą ok. 92 GWh energii elektrycznej - dość, aby zasilić przeszło 46 tys. gospodarstw domowych.

 



Komentarze do artykułu

Ali

Od razu poczują zmianę sąsiedzi fermy solarnej, jak wzrośnie napięcie w sieci i będą płacić więcej za prąd, a sprzęt będzie się szybciej psol. W naszym powiecie jest już ferma solarna ( o wiele mniejsza) gdzie blisko niej mieszka kolega i napięcie jak świeci mocno słońce dochodzi do 251V (sprawdzał miernikiem.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama