Środa, 24 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Mazurskie Grzybki z Jedwabna łączą nowoczesność z tradycją


Zawsze cieszy, gdy lokalna firma pielęgnuje tradycje, ale jednocześnie podbija kraj i świat. A tak jest właśnie w przypadku Mazurskich Grzybków Sp. z o.o. w Jedwabnie, której grzyby serwowane są nawet na stołach Tajlandii, czy Kanady. Firma rozwija się między innymi dzięki unijnym dotacjom. Ostatnio realizowała projekt o nazwie: „Podniesienie konkurencyjności i rozbudowa oferty produktowej przedsiębiorstwa Mazurskie Grzybki Sp. z o.o.”


  • Data:

Projekt, w dużym skrócie, polegał na przywróceniu na gospodarczą mapę Warmii i Mazur tradycyjnego rzemiosła związanego z pozyskiwaniem, przetwórstwem i zbytem runa leśnego zawłaszcza grzybów oraz stworzenie nowej oferty, której efektem są produkty cechujące się pierwotnymi (tradycyjnymi) właściwościami. Firmie Mazurskie Grzybki z Jedwabna udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie 852.492 zł na modernizację zakładu i linii produkcyjnej.

 

.

 

Firma otrzymała dofinansowanie z Poddziałnia RPWM.01/05.02 Odtwarzanie Gospodarczego Dziedzictwa Regionu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

 

.

 

Koniec jest blisko

 

- Projekt jest nadal realizowany, ale fundament już został zrobiony – mówi Marek Fesnak, prezes Mazurskich Grzybków. - Pojawiły się w naszym zakładzie urządzenia i maszyny do przetwórstwa świeżych i mrożonych owoców runa leśnego oraz grzybów. Poszliśmy trochę w stronę konserwowania naszych produktów poprzez mrożenie. Ta dotacja to ogromna pomoc w rozwoju i wdrażaniu nowoczesnych technologii. Bardzo cieszę się, że udało nam się pozyskać to wsparcie.

 

Mazurskie Grzybki przyjechały do... grzybów

Firma Mazurskie Grzybki w „romans z grzybami” wdała się na początku lat 90. Najpierw działała, jako spółka cywilna, a od 2000 roku, jak spółka z o.o. Jej twórcami są bracia: Grzegorz i Marek Fesnakowie.

 

- Pochodzimy z Olsztyna, ale postanowiliśmy naszą firmę umiejscowić w Jedwabnie, bo tamte lasy są pełne grzybów, więc lepiej było, abyśmy my dojeżdżali do pracy niż grzyby do nas – śmieje się Marek Fesnak. - Znaleźliśmy odpowiedni budynek i zaadaptowaliśmy go na potrzeby naszej firmy, na przetwórstwo.

 

.

 

Pomysł przyjechał z Jezioran

Mazurskie Grzybki zajmują się przetwórstwem grzybów i owoców leśnych (czarna jagoda, żurawina, borówka czerwona, jeżyna). - Wybraliśmy ten kierunek biznesu 25 lat temu dość intuicyjnie – wspomina pan Marek. - Raz, że uwielbiam grzyby, a dwa, że przyszło nam kiedyś współpracować z GS-em Jeziorany, który skupował grzyby i eksportował je na rynek niemiecki. Gdy GS wycofał się z tej branży, zajęliśmy jego miejsce i tak to trwa, tyle że w Jedwabnie.

Dlaczego akurat Jedwabno?

 

- Rejon Szczytna i Jedwabna, a właściwie całego powiatu szczycieńskiego zawsze, też historycznie, był rejonem, gdzie ludzie zbierali grzyby, runo leśne, a potem przetwarzali je bądź sprzedawali – dopowiada pan Marek. - Było i jest to mocno zakorzenione. Choć muszę dodać, że zbieraczy jest z roku na rok coraz mniej.

 

Branża trudna i... rozwojowa

Firma w Jedwabnie, w skali roku, przerabia około 300 ton grzybów i owoców runa leśnego. - Nasza branża bardzo reaguje na warunki pogodowe i przez to jest dość chimeryczna – mówi Marek Fesnak. - Ale dajemy radę, a nasza firma wciąż się rozwija i szuka dla siebie nowych możliwości. Ewoluujemy zgodnie z rynkiem, który domaga się ciągłych dostaw, mimo że runo leśne to sezonowa gałąź przemysłu. Unijne dotacje bardzo pomagają sprostać temu zapotrzebowaniu. Idziemy w nowoczesność, ale pamiętamy oczywiście o tradycji.

 

.

 

Mazurskie Grzybki z Jedwabna podbiją też duże sieci – ich produkty są między innymi w Biedronkach.

 

- Główne rynki zbytu to: Niemcy, Francja, Włochy i coraz bardziej Polska – wylicza Marek Fesnak. - Ale z ciekawostek dodam, że importowaliśmy mrożone grzyby też do Tajlandii, czy Kanady.

 

.

Nr. projektu: RPWM.01.05.02-28-0145/19

PODNIESIENIE KONKURENCYJNOŚCI I ROZBUDOWA OFERTY PRODUKTOWEJ PRZEDSIĘBIORSTWA MAZURSKIE GRZYBKI Sp. z o.o.

Dofinansowanie 852.492 zł

 

 

Mazurskie Grzybki Sp. z o.o.

Ul. 1 Maja 35A, 12-122 Jedwabno

Telefon: (89) 621 33 00

Mail: biuro@mazurskiegrzybki.pl

Pracujemy: Poniedziałek - Piątek / 8:00 - 15:00

 



Komentarze do artykułu

Wiesław Nałęcz

Piękny przykład wykorzystania celnie przyznanych funduszy pomocowych. Tylko brać przykład.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ochmam nikogo nie zmieni, to Kosmita, a robotę ktoś musi robić. Chyba że ludzie sami zaczną uciekać przed Kurczakami, wszyscy ich przecież dobrze znają. Współczuję panu. Zobaczy pan co to samorząd szczycieński

    Do mieszkaniec szczytna


    2024-04-24 14:13:07
  • Przełom czy zastój? Losy obwodnicy Szczytna wciąż niepewne
    Wybrano najdroższy, bo najdłuższy wariant

    Gabi


    2024-04-24 13:36:37
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Gratulacje Panie Grzegorzu ludzie Panu zaufali i czekają na realizację obietnic. Ja nie ukrywam że czekam na Pana obietnicę i moim zdaniem jest to najprostsze do zrealizowania a chodzi mi o to że obiecał że dzieci dojeżdżające do szkoły w Rozogach będą jeździły autobusami bezpiecznymi , w cieple i komforcie . Także proszę o tym pamiętać ponieważ nie długo przetargi na dowóz dzieci do szkół i przedszkoli .Niech ogłaszający przetarg zaznaczy że autobusu nie mogą być starsze niż np .5 lat i spełniać określone warunki i będzie dobrze . Zresztą myślę że nie trzeba Pana pouczać , Życzę samych sukcesów

    Ala


    2024-04-24 13:09:32
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze się stało, ze pan Mańkowski ustapił ze stanowiska, niestety obawiam sie, ze nowy burmistrz ulegnie swoim partyjnym kolegom i po zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i podległych placówkach zacznie obsadzać czlonków rodzin tychże kolegów. Ponieważ jest to niezgodne ze standardami ugrupowania KO, jeżeli stanowiska te obejmą członkowie rodzin Kijewskich, Furczaków czy Chmielińskich zgłoszę ten fakt do władz centralnych z prośbą o wyciagnięcie konsekwencji. Wolalabym żeby nie nastapila taka konieczność.

    mieszkaniec Szczytna


    2024-04-24 11:06:09
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Admin czyżby uwaga o posprzątaniu po sobie przez Pana Mańkowskiego była zbyt drastyczna do publikacji? Pewnie ciekawsza była by informacja o kradzieży banerów?

    Tor


    2024-04-24 11:01:26
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zastępca skarbnika z gminy niech powie co z tą działką 1,5 ha sprzedaną za 380000 zł. pod budowę zakładu pracy domów modułowych ?!

    Jurgi6


    2024-04-24 10:46:06
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Czekamy na PO spadochroniarzy. Świerzość i młodosc. Porozumienie. Tor wyścigowy, oj będzie pięknie w Szczytnie. I ... kiedy PO zaczyna w Szczytnie kampanię do UE ? Bo kasy .. to nie ma i nie będzie .

    Mały


    2024-04-24 10:38:20
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Nowy wójt mówi o ścieżkach rowerowych wszyscy chwalą a jak poprzedni Wójt mówił o ścieżkach przed swoją kampanią wszyscy byli przeciw bo nie potrzebne. Turystyka, wiadono bo żona prowadzi biznes i nowi klienci się przydadzą. Co do księdza wiadomo, że pomógł a. Jakby nie było zmiana na ogromny minus.

    Dżoana


    2024-04-24 04:22:37
  • Pamięć i hołd. Szczytno oddało cześć ofiarom zbrodni katyńskiej
    A o tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej nic !!!

    Wstyd i hańba.


    2024-04-23 15:49:52
  • Worek pełen zmian — jak prosta inicjatywa może oczyścić świat (zdjęcia)
    Piękna inicjatywa. Gratulacje. Praktycznie co tydzień po treningu wychodzę z lasu z workiem śmieci. Moim nieodzownym wyposażeniem stał się worek na śmieci i rękawiczki. Smutne jest to, że trzeba po KIMŚ sprzątać w czasach kiedy tak wiele mówi się o dbaniu o naszą planetę.

    Mad_ek


    2024-04-23 15:08:50

Reklama