Sobota, 3 Czerwiec
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny -

Reklama


Reklama

Marek Gawdziński, prezes LKS Błękitni Pasym o projekcie "Gwardia"


W związku z pojawiającymi się głosami, jakoby Zarząd LKS Błękitni Pasym sprzedał klub postanowiłem przedstawić fakty. Jestem prezesem LKS Błękitni Pasym od 2013 roku, w zarządzie od 2009, wiem jakie są możliwości finansowe i organizacyjne miasta Pasym. Rozmawiałem na ten temat wielokrotnie z burmistrzem Miasta Pasym.


  • Data:

Realnie rzecz oceniając dla 3,5 tysięcznego Pasymia IV liga to Liga Mistrzów.

 

Coraz mniej dzieci i młodzieży w rocznikach powoduje, że bez wsparcia zawodnikami z zewnątrz mamy problem ze skompletowaniem drużyn juniorskich, nie mówiąc o seniorach.

 

Uważam, że w Szczytnie powinna być solidna drużyna na poziomie III ligi.

 

Pomysł odbudowy piłki nożnej w powiecie szczycieńskim towarzyszy mi od dobrych 5-6 lat. Rozmawialiśmy o tym na łamach „Tygodnika Szczytno” i w prywatnych rozmowach. Zawsze był problem z wolą polityczną lub osoby decyzyjne doszukiwały się złych intencji. Odbudowa na zasadzie: „dajcie pieniądze, ściągniemy zawodników i samo się zrobi” mnie nie interesowała. Moim zdaniem, skoro 300-tysięczna Islandia zakwalifikowała się do mistrzostw świata, to 70-tysięczny powiat może wyszkolić zawodników na poziom III ligi. Talenty są wszędzie, potrzebna ciężka praca.

 

Dwa-trzy lata temu pojawiła się informacja, że jest osoba zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę piłki nożnej w Szczytnie. Jakub Gromek, prezes Zarządu Mazurska Manufaktura S.A., właściciela marki Jurand, zadzwonił na początku czerwca i przedstawił pomysł zbieżny z moim, więc bez wahania przystąpiłem do prac nad realizacją. Odbyliśmy kilka spotkań z inwestorem oraz przedstawicielami SKS Szczytno. Wypracowaliśmy pewien model funkcjonowania i współpracy.


Reklama

 

Powstanie spółka, w której udziały będzie miał inwestor oraz dwa stowarzyszenia wchodzące w projekt.

 

W żadnym punkcie planu działania nie ma likwidacji stowarzyszeń LKS Błękitni Pasym i SKS Szczytno.

 

LKS Błękitni Pasym nie zmieniają nazwy stowarzyszenia, a jedynie drużyna seniorów występująca w klasie okręgowej występować będzie pod nazwą LKS Błękitni Jurand Pasym.

 

SKS Szczytno wraca nazwą do tradycji czyli Gwardii i jest to działanie słuszne. Argumenty, że Gwardia się kojarzy z policją są śmieszne, pies też się kojarzy, a nikt z tego powodu zwierząt nie usypia.

 

Połączenie stowarzyszeń w jeden organizm, a co za tym idzie, ich likwidacja byłoby bardzo złym pomysłem pod wieloma względami:

1. rzecz dla mnie najważniejsza - 69 lat historii Błękitnych i 68 lat Gwardii

2. finansowe - stowarzyszenia mogą się ubiegać o dotacje samorządowe, rządowe itp., spółki nie.

3. organizacyjne - obie drużyny walczą o awanse, zespół ze Szczytna o klasę okręgową, zespół z Pasymia o 4 ligę. Możliwe są różne scenariusze, ale tylko w jednym, najbardziej optymistycznym, połączenie byłoby neutralne. W innych przypadkach byłoby szkodliwe.

Reklama

 

Tworząca się spółka będzie finansowo i organizacyjnie wspierać drużyny, zacieśniać współpracę i wspierać rozwój sportowy. Docelowo Gwardia Jurand Szczytno ma być drużyną pierwszą złożoną z najlepszych piłkarzy w naszym powiecie i grać w wyższej klasie rozgrywkowej, natomiast LKS Błękitni Pasym będzie drużyną rezerw.

 

Fundamentem całego przedsięwzięcia jest stworzenie warunków do treningu dla dzieci i młodzieży we wszystkich gminach powiatu. Nawiążemy współpracę ze szkółkami, które są i zorganizujemy tam, gdzie ich nie ma. Kolejnym etapem będą klasy sportowe w szkole średniej oraz tam, gdzie to możliwe w szkołach podstawowych.

Marek GawdzińskiKomentarze do artykułu

Rzymski Legionista

POWODZENIA!!!

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama