Wtorek, 21 Maj
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora -

Reklama


Reklama

Ksiądz ze Szczytna został ponownie rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego


Pochodzący ze Szczytna ks. prof. Mirosław Kalinowski został w czwartek ponownie wybrany na stanowisko rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego zdaniem uczelnie stoją przed nowymi wyzwaniami, które dotyczą m.in. sytuacji geopolitycznej, rozwoju nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji.- Podchodzę z pokorą do kolejnej kadencji. Jestem świadomy wyzwań, które stają przed uniwersytetem. Wiele rozpoczętych projektów wymaga spokojnej kontynuacji. W planach mamy też nowe przedsięwzięcia. Zależy mi, by jak najwięcej osób, tworzących społeczność akademicką, było aktywnych i zaangażowanych w różnorodne działania. Jestem otwarty na innowacyjne propozycje. Zapraszam wszystkich do dalszej, ale też nowej współpracy - mówił ks. prof. Mirosław Kalinowski.

 

 

Rektor zaznaczył, że w jego wizji uniwersytetu i nauki, zdobywana wiedza, powinna iść w parze z holistycznym rozwojem studentów.

 

- Możemy dużo wiedzieć, a nie posiadać mądrości. Dziś w dobie internetu i sztucznej inteligencji, każdy bardzo szybko może dotrzeć do teoretycznych informacji. Ale ważnym jest to, byśmy sięgali do klasycznych modeli uprawiania nauki i kształcenia. Oczywiście, konieczne są nowe technologie, używanie sztucznej inteligencji, jako uczelnia, jesteśmy otwarci na rozwijający się świat - dodał.


Reklama

 

Ks. prof. Mirosław Kalinowski z KUL związany zawodowo jest od 1993 roku. Specjalizuje się w teologii pastoralnej, homiletyce, opiece paliatywnej i współczesnych formach przekazu wiary. Tytuł profesora nauk teologicznych otrzymał w 2008 roku. Pełnił m.in. funkcje: prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą (2004–2008) i dziekana Wydziału Teologii (2008–2016), a od 2020 jest Rektorem uczelni.

 

Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie 9 czerwca 1987 r. z rąk św. Jana Pawła II.

 

O wyborze ks. Kalinowskiego na drugą kadencję poinformował w czwartkowym komunikacie KUL. Był jedynym kandydatem na to stanowisko na kadencję 2024-2028. Rektor podziękował Senatowi KUL za wybór i obdarzenie go zaufaniem, zaznaczając, że podchodzi z pokorą do kolejnej kadencji. Według niego przed polskimi uniwersytetami stoi obecnie wiele nowych wyzwań.

Reklama

 

Obecnie KUL kształci ok. 9 tys. studentów, z czego ponad 800 to osoby z zagranicy, z 55 krajów. W październiku ub.r. kształcenie na pierwszym roku rozpoczęło 3 tys. osób. Nauka prowadzona jest na ok. 100 kierunkach i specjalnościach z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, technicznych i przyrodniczych, teologicznych, filozoficznych, prawnych i medycznych.Komentarze do artykułu

Ja

KUL nie ma już renomy. Te czasy dawno minęły.

Tutejsza, abs. KUL

Serdeczne gratulacje!

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama