Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Koszty prądu mogą zachwiać budżetem


Za prąd dostarczany budynkom spółka Tauron życzy sobie 2798,60 zł netto za 1 MWh. Szczytno, wraz z innymi 366 podmiotami z całego województwa, zaapelowało do premiera Morawieckiego o interwencję i pomoc. - Ceny są nierealne, niemożliwe do zapłacenia przez samorządy – czytamy w piśmie. Czy premier przynajmniej odpowie? Samorządowcy wątpią nawet w to.


  • Data:

Od trzech lat Szczytno wchodzi w skład Grupy Zakupowej UM Olsztyn, podobnie jak wiele innych samorządów i instytucji w województwie. Grupa, złożona aż z 367 podmiotów, jako jeden nabywca, zawiera umowy z dostawcami energii, bo to szansa na uzyskanie korzystnych stawek. I tak było trzy lata temu.

 

Ale że czas obowiązywania poprzedniej umowy upływa, przy końcu sierpnia Grupa ogłosiła przetarg i... przeżyła szok. Energię wykorzystywaną w lampach oświetlających ulice chce dostarczać spółka PGE, licząc sobie 1950 zł za MWh, podczas gdy obecna stawka wynosi 409,3 zł. W przypadku prądu dostarczanego do budynków relacje stawek są jeszcze bardziej dramatyczne. Tauron zaoferował stawkę 2798,6 zł, podczas gdy obecnie jest to wartość 433,7 zł.


Reklama

 

- Trzeba dodać, że są to stawki netto i obejmują wyłącznie samą energię, bez stałych kosztów dosyłu i innych opłat – mówi burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Wstępne wyliczenia wskazywały, że uwzględniając wszystkie opłaty i VAT za 1 MWh trzeba byłoby zapłacić grubo ponad 3 tysiące złotych, a rocznie oświetlenie ulic i energia w publicznych budynkach miejskich kosztowałaby nas około 6 milionów złotych, podczas gdy przy obecnych stawkach jest to niespełna 700 tysięcy złotych rocznie.

 

Jak dodaje burmistrz Mańkowski, Grupa unieważniła przetarg z tak absurdalnie wysokimi cenami. Ogłoszony został kolejny, którego rozstrzygnięcie ma nastąpić na początku października.

Reklama

 

- Obie spółki już w pierwszym półroczu wykazały miliardowe zyski. Stosują naddatkowe marże, zawyżają ceny, co dotkliwie odczuwają już mieszkańcy i co mogą odczuć także samorządy, a to pośrednio także uderzy w mieszkańców – komentuje burmistrz. Takie, między innymi, argumenty zostały zawarte w apelu skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. - Z podobnymi uwagami i prośbami występują samorządowcy praktycznie w całej Polsce – dodaje. - Dziś właśnie (środa, 14 września – przyp. H.B.) otrzymałem z Olsztyna informację, że jak na razie żadnej odpowiedzi od premiera nie ma.Komentarze do artykułu

Olek

Najwyższy poziom dyskusji reprezentują twoi mocodawcy z Moskwy.

do Olek - a co Cię obchodzi kim ja jestem? Dyskutuje się nie o dyskutującym, a o problemie dyskusji. Naucz się że w erystyce najwyższy poziom dyskusji reprezentuje się, gdy dyskutujący nie czepiają się wzajemnie siebie, a trzymają się wyłącznie problemu. Czy może jesteś tylko tępym lewackim prowokatorem?

Ja to ja

Do Marian. Gdybyś napisał, że węgiel brunatny wykorzystuje się między innymi w przemyśle chemicznym było by OK , ale Turów – czwarta co do wielkości w Polsce węglowa elektrownia cieplna, kondensacyjna, blokowa z międzystopniowym przegrzewem pary i zamkniętym układem wody chłodzącej, opalana węglem brunatnym. I tu jest ciekawostka gdyż węgiel brunatny nie jest sprowadzany, ani za niego Turów nie płaci, to o ile wzrosły koszty jego wydobycia, że energia wyprodukowana z tego węgla zdrożała o 500%

Olek

\" z byłą Ukrainą \" ? ! Człowieku kim ty jesteś?

Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659

marian

Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.

marian

Jestem w szoku! Burmistrz Mańkowski interesuje się zyskami spółek giełdowych? Nie jednak chyba nie. On tylko powtarza \"popelinę\" zasłyszaną od innych. Szkoda bo już myślałem że facet się rozwija :)

Bob budowniczy

Na razie odpowiedzi od premiera pinokia nie ma i nie będzie bo pewnie ma kogoś w tauronie i ma w dupie pisma.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama