Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Karta kredytowa – jak rozsądnie z niej korzystać?


Niespodziewane wydatki nadszarpnęły Twój domowy budżet? Szukasz sposobu, jak poradzić sobie z chwilowymi problemami finansowymi? Rozwiązaniem może być karta kredytowa. Aby jednak móc cieszyć się jej niskim kosztem, musisz dowiedzieć się, jak prawidłowo takiej karty używać. Korzystanie z kredytówki jest tanie, ale pod kilkoma warunkami. W jaki zatem sposób rozsądnie posługiwać się tym produktem bankowym? Co trzeba wziąć pod uwagę i na co uważać? Jak można uzyskać dodatkowe pieniądze od banku? Czym wariant ten różni się od klasycznej karty debetowej? Komu najbardziej się przyda? Jakie korzyści proponuje? Sprawdź!


  • Data:

Karta kredytowa a debetowa – te różnice trzeba znać

 

Powszechnie uważa się, że każda karta płatnicza to ten sam produkt bankowy. Mit ten krąży zwłaszcza wokół kredytówek i debetówek. Choć wszystkie rodzaje proponują podobne możliwości, występują między nimi spore różnice. Karta kredytowa wydawana jest na wniosek zainteresowanej osoby i pozwala korzystać ze środków pieniężnych przyznawanych przez bank w ramach limitu kredytowego. Z kolei karta debetowa to klasyczne narzędzie płatnicze dołączane jest do kont osobistych zakładanych w poszczególnych instytucjach bankowych.

 

Kartę kredytową można porównać do kredytu bankowego. Ubiegając się o nią, należy przejść weryfikację instytucji finansowej. Żeby uzyskać kredytówkę, trzeba mieć zdolność kredytową oraz dobrą historię w zakresie przeszłych zobowiązań. Zwykle w ramach tego produktu bankowego można ubiegać się o limit do 100 tys. złotych. Jednak jest to zależne od wybranego banku oraz Twojej sytuacji finansowej. Kolejnym wyróżnikiem jest fakt, że nie musisz mieć konta, by starać się o dodatkową gotówkę. Wiedząc, jak rozsądnie posługiwać się kredytówką, odniesiesz spore korzyści finansowe. Używanie tego narzędzia płatniczego może być wręcz darmowe – oddajesz tyle, ile wykorzystasz.

 

Wariant debetowy w większości banków wydawany jest niejako automatycznie – do każdego konta osobistego. Nie ma konieczności dodatkowego wnioskowania o ten produkt. Wynika to z jego przeznaczenia. Karta służy do realizowania płatności bezgotówkowych środkami zgromadzonymi na Twoim rachunku bankowym. Daje Ci więc możliwość korzystania z własnej gotówki.

 

Jak działa karta kredytowa?

 

Mając świadomość mechanizmów działania karty, możesz korzystać z niej bez dodatkowych opłat. Na początku zapoznaj się z ważnym terminem, jakim jest okres bezodsetkowy. Na czym to polega? Instytucja finansowa daje kredytobiorcom możliwość dysponowania przyznanymi środkami bez odsetek od należności, ale tylko czasowo. 

 

Okres ten może różnić się w zależności od wybranego banku. Zazwyczaj wynosi 50-60 dni i jest dzielony na dwie części, w tym etapy:

- rozliczeniowy – zwykle trwa miesiąc i jest liczony od 1. dnia danego miesiąca albo od dnia uzyskania finansowania; koniec tego okresu wskazuje się w umowie; w czasie jego trwania możesz korzystać z przyznanego limitu bez dodatkowych kosztów,

- spłaty zadłużenia – który wynosi około 20-30 dni – zależnie od umowy z bankiem; jeśli w tym czasie uregulujesz zadłużenie, unikniesz płacenia odsetek od wykorzystanych środków.

 

W niektórych bankach okres bezodsetkowy lub jego drugi etap nazywany jest też grace period, co po przetłumaczeniu oznacza okres karencji, czyli czas, kiedy można korzystać z pieniędzy bez martwienia się odsetkami. Spłacając należności w ciągu 50-60 dni, pozbywasz się kosztów kredytowych. W innym wypadku musisz przygotować się na konieczność opłacenia odsetek, które liczy się od początku okresu rozliczeniowego do czasu uregulowania zobowiązań.

 

W jaki sposób możesz korzystać z przyznanych środków? Poprzez wydaną kartę Visa lub Mastercard. Zapłacisz nią w sklepie czy lokalu usługowym, wypłacisz pieniądze z bankomatu lub zrealizujesz płatności online. Limit kredytowy zmniejsza się z każdą wykonaną transakcją. Spłacając zadłużenie, przywracasz go do pierwotnie ustalonego poziomu.

 

Dla kogo karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem?

 

Produkt ten jest idealny dla wszystkich osób, które rzetelnie podchodzą do swoich finansów. Wymaga od użytkownika dyscypliny w zakresie regularnych spłat, by uniknąć odsetek. Karta polecana jest też kredytobiorcom, którzy obawiają się nieplanowanych wydatków. Niespodziewane sytuacje mogą czasowo nadszarpnąć domowy budżet, więc dobrze mieć zabezpieczenie finansowe w postaci limitu kredytowego na nagłe przypadki.

 

To również doskonałe rozwiązanie dla zapalonych podróżników. Warto wiedzieć, że wiele zagranicznych oraz krajowych hoteli czy wypożyczalni aut wręcz wymaga posiadania karty kredytowej. Daje to im pewność uiszczenia opłaty za usługi. Bez kredytówki możesz niekiedy zapomnieć o dokonaniu rezerwacji w wybranym ośrodku wczasowym czy wynajęciu pojazdu. 

 

Na co posiadacz karty kredytowej musi uważać?

 

Poza wiedzą na temat grace period warto mieć świadomość, że samo używanie karty może nieść za sobą pewne opłaty. To, za co przyjdzie Ci zapłacić i ile, jest zależne od wybranego przez Ciebie banku. Jak rozsądnie korzystać z przyznanego limitu?

 

1. Rób przelewy internetowe – często pozostają one darmowe.

2. Postaw na płatności zbliżeniowe i online, w tym poprzez BLIK – zwykle bank proponuje bezpłatne lub tanie transakcje bezgotówkowe.

3. Unikaj wypłat z bankomatów – zazwyczaj pobieranie gotówki jest obwarowane prowizjami.

4. Regularnie uzupełniaj limit kredytowy – unikniesz płacenia odsetek.

 

Przede wszystkim pamiętaj, że karta kredytowa to nie wariant debetowy, więc musisz korzystać z niej roztropnie. Odwiedzając sklepy internetowe i robiąc w nich zakupy online czy dokonując każdej innej transakcji, zastanów się, czy uda Ci się spłacić całe zadłużenie w okresie bezodsetkowym. Pochopne wydawanie przyznanych środków może doprowadzić do spirali zadłużenia, z której trudno wyjść.

 

Chargeback i inne usługi dodatkowe

 

Stając się klientem danego banku, zyskujesz sporo korzyści. Jedną z nich jest usługa Chargeback, którą można porównać do swego rodzaju ubezpieczenia. Obejmuje ono karty Visa lub Mastercard, w tym kredytowe, a konkretnie dokonane nimi transakcje.

 

W przypadku, gdy:

- zamówiony i opłacony towar nie dotarł do Ciebie lub usługa nie została wykonana,

- Twój rachunek obciążono podwójnie,

- kupiony przedmiot jest wadliwy lub niezgodny z opisem,

- nie dotarł do Ciebie zwrot za odesłane towary lub odwołane usługi,

- niesłusznie obciążono Twoje konto,

możesz uzyskać zwrot pieniędzy na swój rachunek bankowy w ramach usługi chargeback. Niektóre z banków wraz z kredytówką proponują również bezpłatne lub tanie ubezpieczenia, w tym podróżne czy np. pakiet assistance na nagłe awarie w trasie.

 

Zwroty za zakupy, programy lojalnościowe

 

To, na jakie bonusy możesz liczyć, zależy od wybranego przez Ciebie banku. Jako użytkownik karty kredytowej Mastercard masz możliwość przystąpienia do programu „Bezcenne Chwile”. Płacąc kredytówką, otrzymujesz punkty, które następnie wymieniasz na nagrody. Często oferowanym rozwiązaniem są też zwroty za zakupy. Zwykle wynoszą one 1% od kwoty transakcji.

 

Przykładowo Santander Bank Polska proponuje też swoim klientom skorzystanie z „Ratio”, czyli możliwości rozłożenia na raty sumy wydanej w ramach limitu kredytowego. Ciekawą opcją jest także usługa Cashback, która pozwala wypłacać pieniądze w kasach sklepów i punktów usługowych podczas codziennych zakupów opłacanych kredytówką.

 

Karta kredytowa – którą wybrać?

 

Zanim złożysz wniosek o kartę kredytową, daj sobie czas na porównanie dostępnych możliwości. Każdy bank proponuje klientom inne warunki finansowe i usługi dodatkowe, dlatego warto to dokładnie zweryfikować. Decyzję uzależnij nie tylko od oprocentowania kredytówki, ale też korzyści, jakie zyskasz, wybierając daną instytucję finansową i jej ofertę. Sprawdź zasady regulowania zadłużenia i dowiedz się, czy istnieje możliwość dokonania spłaty minimalnej z zachowaniem okresu bezodsetkowego. Postaw na produkt, który jest tani w użytkowaniu, a przy tym zapewnia najwięcej dodatkowych bonusów!



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama