W poprzednim numerze papierowego wydania "Tygodnika Szczytno" pisaliśmy o wynikach dorocznego plebiscytu o miano Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Pora, by przybliżyć postaci tych pań, które cieszyły się największym uznaniem mieszkańców. Konkurs wygrała Jolanta Augustowska, sołtys Narajt.
Jolanta Augustowska to pani sołtys i radna w jednym. Do tego mama 15-letniej Dominiki i7-letniego Igora. Zamieszkała w Narajtach 17 lat temu. Do gminy Pasym trafiła z miłości... do męża.
- Nie przeprowadziłam się z daleka, bo z Małszewa w gminie Jedwabno – mówi i zaznacza, że Narajty to jej miejsce na Ziemi.
Sołtysem jest już drugą kadencję. Ta funkcja wiąże się z szeregiem obowiązków, do których pani Jola podchodzi z ogromnym zaangażowaniem.
- Zdecydowanie bycie sołtysem jest bardziej wymagające niż bycie radną. Przede wszystkim dlatego, że we wsi cały czas współpracuję z mieszkańcami, którzy przychodzą do mnie z różnymi problemami – wyjaśnia.
Pani sołtys udaje się jednak skutecznie łączyć te dwie role z pracą i byciem mamą na pełen etat. Zawodowo zajmuje się fryzjerstwem. Prywatnie pasjonuje ją wizaż. Jest kobietą o wielu talentach i zainteresowaniach, w tym wędkowania.
- Tym zaraził mnie mąż, więc jak tylko uda mi się znaleźć trochę czasu, to wyskakujemy razem na ryby – mówi.
Szczególnie chętnie łowi karpie. Sztuki ważące blisko 20 kilogramów nie są już dla niej wyzwaniem.
O Narajtach mówi, że to kameralna miejscowość. Mieszka w niej 250 osób.
- Cały czas coś się u nas dzieje. Na finiszu jest budowa świetlicy wiejskiej, a do końca roku zakończona zostanie modernizacja drogi – wymienia pani sołtys. - To dwie największe inwestycje, na które czekali wszyscy mieszkańcy.
Pani Jolanta już myśli o tym, że gdy świetlica zostanie oddana do użytku stworzą we wsi Koło Gospodyń Wiejskich. Prywatnie marzy o wybudowaniu domu.
Tytuł Supersołtysa zdobyła po raz pierwszy. Jednak już od wielu lat znajduje się w czołowej piętnastce. W minionym roku zajęła piąte miejsce.
- To dla mnie bardzo ważne wyróżnienie – mówi z uśmiechem.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01