Około 150 tysięcy złotych warte są już złożone wnioski o dofinansowanie wymiany pieców w szczycieńskich domach i mieszkaniach. - Na realizację tego programu przewidziane jest 200 tysięcy złotych, wnioski można więc jeszcze składać,a termin minie dopiero wraz z końcem roku – mówi burmistrz Danuta Górska.
Przypomnijmy, że Szczytno, podobnie jak Pasym oraz gmina Szczytno (jak dotychczas), realizuje swój własny program walki ze smogiem. Polega on na finansowym wsparciu tych właścicieli domów i mieszkań (jeśli są w nich odrębne systemy grzewcze), którzy chcą unowocześnić źródło energii. Inaczej mówiąc – chodzi o wymianę starych, nieekonomicznych, a przede wszystkim ekologicznie szkodliwych pieców na nowe z wykorzystaniem alternatywnych paliw.
- Nasz program przewiduje dofinansowanie w wysokości 50% kosztów pieca i jego wymiany, nie więcej jednak niż 5 tysięcy w przypadku domów jednorodzinnych i 3 tysięcy w odniesieniu do mieszkań – uściśla Górska.
Niewykluczone, że ta oddolna inicjatywa samorządów, która zatacza coraz szersze kręgi w kraju stanowi przesłankę do rozważań nad wprowadzeniem rządowego programu obejmującego ten sam zakres działań. W każdym razie na na szczeblu ministerialnym takie przygotowania trwają. Czy i jak ewentualny program rządowy wpłynie na miejski?
- Nasz nie ulegnie zmianie – zapewnia burmistrz Górska. - Deklarujemy pokrycie połowy kosztów ze wskazanymi górnymi limitami i nie interesuje nas to, skąd będą pochodziły pozostałe środki. Jeśli więc ktoś uzyska dofinansowanie także z rządowego programu, to po prostu bardziej skorzysta.
Maria Bura
Byłam na spotkaniu w sprawie rządowego programu czyste powietrze. Świetny program. Myślę, że tysiące ludzi z niego skorzysta. Można wymienić piec, nawet kaflowy. Można wymienić okna, drzwi wejściowe do domku, ocieplić dom. To jest kompleksowe i mądre podejście do tematu. 103 mld na 10 lat. Chyba większość wybierze rządowy program, a nie ofertę na piecyk.