Kościół ewangelicko-augsburski w Dźwierzutach otrzymał dofinansowanie z programu „Ochrona zabytków” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jedyny obiekt z powiatu szczycieńskiego, który znalazł się na liście projektów wybranych w pierwszym naborze na 2026 rok. Środki zostaną przeznaczone na VIII etap prac przy elewacji wieży.
O przyznaniu dotacji poinformowała w mediach społecznościowych wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska. W całym regionie wsparcie otrzymały zabytki, na które trafi łącznie ponad 10,9 mln zł.
Świątynia w Dźwierzutach to kościół filialny parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pasymiu, należącej do diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Obiekt stoi przy ul. Pasymskiej.
Pierwszy kościół w tym miejscu powstał około 1385 roku. W 1691 roku strawił go pożar. W latach 1693–1695 wzniesiono nową świątynię, zachowując część murów poprzedniej budowli.
Kościół jest orientowany, salowy, murowany z cegły i kamienia polnego, otynkowany. Wzniesiono go na planie prostokąta. Bryła łączy formy późnogotyckie z elementami baroku. Od wschodu uwagę zwraca wolutowy szczyt. Od zachodu do nawy przylega masywna, czworokątna wieża wzmocniona przyporami. Wieża ma trzy kondygnacje. W dolnej mieści się kruchta z uskokowym portalem, wyższe kondygnacje zdobią ostrołukowe blendy.
Prezbiterium zamyka się trójbocznie. W jego szczycie umieszczono metalową chorągiewkę z datą 1695. Elewacje nawy są proste, bez detalu. Ozdabia je rząd odcinkowo zamkniętych okien z witrażami ufundowanymi przez parafian w 1936 roku.
Wnętrze zachowało wyposażenie o dużej wartości historycznej. Ołtarz z końca XVI wieku zawiera rzeźbioną Grupę Ukrzyżowania. Na skrzydłach bocznych przedstawiono sceny z cyklu chrystologicznego i starotestamentowego oraz wizerunki Marcina Lutra i Filipa Melanchtona. Wielokątna ambona zdobiona jest malowanymi postaciami czterech ewangelistów. Barokowy prospekt organowy powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. W prezbiterium znajduje się także tablica poświęcona Juliusowi von Quiesowi, właścicielowi Małszewka, który zginął w Kamerunie.
Planowany VIII etap prac obejmie elewację wieży. To kontynuacja działań konserwatorskich przy jednym z najstarszych obiektów sakralnych w powiecie. W 2026 roku prace mają wejść w kolejną fazę.
Obiekty, które otrzymały dotacje:
Barczewo – kościół św. Anny i św. Szczepana (1386 r.) – ratunkowy remont organów z 1616 r.
Święta Lipka – sanktuarium Maryjne – ratunkowe prace przy ołtarzach bocznych i ambonie.
Frombork – katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja – konserwacja polichromii (etap VI).
Stoczek Klasztorny – sanktuarium Matki Pokoju – konserwacja barokowego prospektu organowego.
Gietrzwałd – Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – prace konserwatorskie i zabezpieczenie murów i fundamentów.
Gnojewo – gotycki kościół z 1340 r. – zabezpieczenie i stabilizacja konstrukcji.
Fiszewo – kościół św. Jana Chrzciciela – zabezpieczenie wieży i dachu (etap VI).
Reszel – kościół św. Piotra i Pawła – konserwacja ołtarza głównego.
Malbork – Brama Mariacka (1320 r.) – kontynuacja prac konserwatorskich.
Brąswałd – kapliczka przydrożna (1786 r.) – program „Ratujemy Kapliczki Warmińskie”.
Sokolica – prace przy gotyckich wyprawach ściennych.
Olsztyn-Gutkowo – kościół (XVIII w.) – prace przy rokokowym ołtarzu głównym.
Łabędnik – prace konserwatorskie polichromowanego stropu z 1679 r.
Iława – Ratusz Miejski – modernizacja i utrwalenie substancji zabytkowej.
Ramsowo – kościół pw. św. Andrzeja Apostoła (XVIII w.) – interwencyjny remont dachu (etap III: wykonanie pokrycia zasadniczego dachu prezbiterium).
Nidzica – kościół pw. św. Wojciecha (XVIII w.) – konserwacja ołtarza głównego (etap III), w tym elementy z amforami.
Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23
Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi do zwiedzania a przewodnikiem będzie sołtys.
Zaproszenie dla pani radnej z tego okręgu wyborczego.
2026-06-14 11:00:25
Generalnie to życzę powodzenia ale najpierw to trzeba by wpompowac naprawdę grube miliony w Pqsym, żeby turysta chciał tu specjalnie przyjechać, a może się mylę...
Romek
2026-06-14 05:29:42
Znam \"przedwojenny Pasym\" ze starych fotografii i marzyłem o powrocie do \"historii\" - BRAWO, BRAWO, BRAWO !!! Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam POMYSŁODAWCÓW I REALIZATORÓW!!!
Bogdan Dąbrowski
2026-06-13 23:38:56
Czy na Kalwie nie obowiązuje strefa ciszy?
Czytelnik
2026-06-13 17:26:02
Gratulacje Brawo za pomysł
Joanna
2026-06-13 13:42:31
Tiaaa...Podkarpacie faktycznie jest sławne xd Ukraińcy chyba potrzebują nowych taśm, na polityków.
Polak
2026-06-12 09:05:38
Burmistrz Nowociński, to bliski kuzyn męża Lidii Masłowskiej, tak więc konkurs rozstrzygnięty bezproblemowo ;)
Pasymiak
2026-06-12 02:29:56
Mam nadzieję, że wyciągnie wnioski i pójdzie się leczyć.
Grzegorz
2026-06-11 22:55:03