Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Jak długo opiekunka osób starszych w Niemczech może pracować w zawodzie?


Praca w niemieckiej opiece jest odpowiedzialnym zajęciem. Od opiekunów wymaga się poświęcenia i empatii. Seniorów i osób schorowanych ciągle przybywa – a oni często wymagają całodobowej, kompleksowej opieki lub dotrzymania towarzystwa. I tutaj do akcji wkracza opiekunka. W jakim wieku powinna ona być i jak długo może pracować, żeby pozostać efektywną?


  • Data:

Praca opiekunki w Niemczech: charakterystyka

W pracy opiekunki osób starszych niezbędne jest doświadczenie. Może to być praca zarobkowa w opiece, ale też wolontariat w domu opieki, w hospicjum czy po prostu opieka nad bliskim seniorem. Agencje opieki biorą też pod uwagę motywację i osobowość kandydata. Najwyższe „noty” otrzymują te osoby, które są empatyczne, cierpliwe, wyrozumiałe, ale i stanowcze, a także łatwo nawiązują kontakty. Powinny mieć też podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, podawania leków, transportu chorej osoby czy schorzeń wieku starczego. Niezbędna okazuje się też komunikatywna znajomość języka niemieckiego, a czasami również czynne prawo jazdy. Ale najbardziej istotna jest kondycja fizyczna opiekunki i gotowość do podjęcia pracy.

 

W jakim wieku powinna być opiekunka osób starszych w Niemczech?

Opieka nad seniorami jest specyficznym zawodem, pracują więc w nim osoby niemal w każdym wieku. Można spotkać zarówno dwudziestokilkuletnie opiekunki, jak i panie w wieku 60+. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, oczekiwań i stanu zdrowia. Zdarza się, że agencje mają swoje wymagania odnośnie wieku pracowników. Wiele z nich przyjmuje do pracy opiekunów i opiekunki w wieku 25-60/65 lat. Rekruterzy Agencji Veritas (https://veritas-polska.pl/) przyznają, że większość osób zainteresowanych opieką ma ukończone 30, 40, a nawet 50 lat. Mniej jednak niż wiek liczy się kondycja fizyczna, kompetencje i pragnienie opieki nad drugim człowiekiem.

 

Efektywna praca w opiece w Niemczech

Zdarza się, że obecni 50-latkowie mogą pochwalić się lepszą sprawnością, niż ich rówieśnicy dekadę temu. Jednak przed podjęciem pracy w opiece należy samodzielnie ocenić swoje możliwości. Warto też wiedzieć, że osoby w średnim wieku i starsze dobrze dogadują się ze swoimi podopiecznymi. W przypadku młodszych opiekunów może dać się we znaki różnica wieku. Opiekunki 40 lub 50+ są też bardziej cierpliwe i stanowcze wtedy, kiedy to konieczne. Na dodatek mogą pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym i lepiej sobie radzą z rozłąką z rodziną.

 

Praca w niemieckiej opiece to zajęcie, które nie ma określonych ram wiekowych. Mogą je wykonywać zarówno 20-latkowie, jak i 60-latkowie. Zanim więc zostaniesz opiekunem lub opiekunką osób starszych w Niemczech, rzetelnie oceń swoje możliwości i oczekiwania.

Najnowsze oferty pracy, w opiece w Niemczech, znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama