Środa, 24 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Hektar poszedł za 300 tysięcy złotych, firmy inwestują przy lotnisku


W strefie okołolotniskowej sprzedana została pierwsza działka inwestycyjna. Około 2-hektarową nieruchomość nabyła firma CONSULTRONIX SA, która swą główną siedzibę ma w podkrakowskich Balicach (też w pobliżu tamtejszego lotniska). - Do sprzedaży przygotowujemy kolejne działki – informuje wicemarszałek Marcin Kuchciński.


  • Data:

Lotnisko w Szymanach sąsiaduje bezposrednio ze stu hektarami lasu, którego właścicielem jest samorząd wojewódzki. W miejscowym planie przestrzennego zagospodarowania, sporządzonym przez gminę Szczytno, który w perspektywie lasem ma już nie być. Od początku działania Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury wiadomo było, że prędzej czy później wokół lotniska "coś" zacznie się dziać i nie będzie to jesienny nalot grzybiarzy.

 

Już w ubiegłym roku pisaliśmy, że zrodziło się zainteresowanie okołotniskowym terenem. Nie tylko zrodziło, ale i nieustannie rośnie. To z kolei zmobilizowało samorząd wojewódzki, by podjąć "walkę" z lasem. Znów pojawiły się "doniesienia", że pod toporami/piłami padło już całe sto hektarów zadrzewień.

 

- To nie jest prawda – zapewnia wicemarszałek Marcin Kuchciński. - Las jest wycinany tylko na tych działkach, które są już sprzedawane bądź przeznaczone do sprzedaży a i to tylko wówczas, gdy potencjalni nabywcy wyraźnie tego chcą. Aktualnie sprzedana została już jedna nieruchomość. Przygotowujemy przetargi na dwie kolejne. Myślę, że zostaną one ogłoszone jeszcze w pierwszym półroczu.

 

Nabywcą pierwszej działki w przylotniskowej strefie jest CONSULTRONIX SA, który swą główną siedzibę ma w podkrakowskich Balicach (też w pobliżu tamtejszego lotniska). Spółka zajmuje się głównie dystrybucją aparatury medycznej, ale też jej produkcją na zasadach outsourcingu. Była jedynym uczestnikiem przetargu, zresztą już drugiego.


Reklama

 

- Pierwszy przetarg, we wrześniu ubr., został unieważniony tylko dlatego, że wadium wpłynęło po wyznaczonym terminie. Do drugiego przetargu, w grudniu, zgłosiła się wskazana firma. Podpisaliśmy umowę przedwstępną. Ostateczny akt sprzedaży dokonał się dokładnie 7 lutego. Wcześniej musieliśmy uzyskać od Lasów Państwowych informację, że w przypadku tej nieruchomości nie zamierza skorzystać z prawa pierwokupu.

 

Kiedy inwestycja będzie realizowana i 50-60 osób (bo takie deklaracje są) zostanie zatrudnionych – nie wiadomo. Zadaliśmy to pytanie (między innymi) nabywcy gruntu i czekamy na odpowiedź.

 

- W przetargu nie możemy stawiać warunku odnośnie do takich terminów – mówi wicemarszałek. - Właściciel musi jedynie stosować się do zapisów w planie przestrzennego zagospodarowania.

 

Samorząd wojewódzki nie zamierza też "profilować" potencjalnych nabywców kolejnych nieruchomości pod kątem lansowanego, priorytetowego kierunku rozwoju, jaki obejmować tak miasto, jak i powiat. Przypomnijmy, że w trakcie konsultacji strategii rozwoju na kolejne dziesięciolecie wskazywano, że to właśnie szeroko pojęte zdrowie powinno być głównym kierunkiem tego rozwoju.

 

- Takich założeń strategicznych nie bierzemy pod uwagę przy sprzedaży działek – komentuje wicemarszałek Kuchciński.

Reklama

 

Dla potencjalnych inwestorów ważne są jednak inne kwestie, związane z tzw. uzbrojeniem terenu. I w tym kieruynku też zostały podjęte działania. Tu najwięcej do powiedzenia ma gmina Szczytno, ale nie bez udziału właściciela terenu. Gmina Szczytno podpisała umowę z Zarządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego na uzbrojenie terenu inwestycyjnego przy lotnisku w Szymanach. Prace mają być realizowane wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

 

- Chodzi o opracowanie dokumentacji technicznej na 100 hektarów terenów inwestycyjnych znajdujących się przy lotnisku w Szymanach – mówi Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. - Teren ma zostać uzbrojony, czyli mają powstać tam drogi, podłączone potrzebne media i inna niezbędna infrastruktura.

 

Dokumentację techniczną na tę inwestycje ma realizować gmina Szczytno. Szacuje się, że może ona kosztować nawet 700 tys. zł. Ma być zrobiona do końca tego roku. Samo uzbrojenie terenu to 60 mln zł. Projekt ma być wpisany do inwestycji kluczowych naszego województwa.

 

 

 

 

Fot. Plan przestrzennego zagospodarowania określa dokładnie, jak ma wyglądać przyszła zabudowa terenu wokół lotniska.

 

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama