Harcerze z Hufca ZHP Mazurskiego w Szczytnie przekazali Betlejemskie Światło Pokoju staroście Jarosławowi Matłachowi. Ten symbol pokoju, zgody i nadziei trafi również do kościołów, instytucji samorządowych i ośrodków kultury w powiecie, skąd mieszkańcy będą mogli zabrać go do swoich domów.
Betlejemskie Światło Pokoju można odebrać w niedzielę, 22 grudnia w:
• Kościół pw. WNMP, podczas Mszy Św. o godz. 11:30
• Kościół pw. św. Stanisława Kostki, podczas Mszy Św. o godz. 9:00
• Kościół pw. św. Brata Alberta., podczas Mszy Św. o godz. 17:00
• Kościół pw. Świętego Krzyża, podczas Mszy Św. o godz. 12:00
• Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Świętajnie, podczas Mszy Św. o godz. 12:00
• Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Szymanach, podczas Mszy Św. o godz. 11:30
• Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie, podczas Mszy Św. o godz. 9:00
• Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Trelkowie, podczas Mszy Św. o godz. 8:00
Inicjatywa przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących.
Akcja, znana jako "Światło w ciemności", była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad nią objęli austriaccy skauci. Od tego czasu Światło jest przywożone z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem do Wiednia, skąd skauci z różnych krajów europejskich rozprowadzają je dalej.
W Polsce akcję od 1991 roku prowadzi Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP). Harcerze odbierają Światło od skautów słowackich, a następnie przekazują je do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich w kraju. Dzięki temu Betlejemskie Światło Pokoju dociera do parafii, szkół, szpitali, domów dziecka, domów pomocy społecznej, urzędów oraz do mieszkańców, stając się symbolem pokoju i braterstwa.
Betlejemskie Światło Pokoju symbolizuje pokój, zrozumienie i pojednanie między narodami. Przekazywane z rąk do rąk, łączy ludzi różnych kultur i wyznań, przypominając o uniwersalnych wartościach, takich jak miłość, nadzieja i solidarność. W okresie Bożego Narodzenia Światło to staje się znakiem jedności i wspólnoty, zachęcając do refleksji nad znaczeniem pokoju w naszym życiu.
Każdego roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy inne hasło, które podkreśla jego przesłanie. W 2024 roku hasłem przewodnim jest "Kochaj czynem", co zachęca do aktywnego okazywania miłości i wsparcia wobec innych.
Mieszkańcy powiatu szczycieńskiego mogą odebrać Betlejemskie Światło Pokoju w lokalnych kościołach, instytucjach samorządowych oraz ośrodkach kultury. Zachęcamy do zabrania Światła do swoich domów, aby wprowadzić atmosferę pokoju i nadziei podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Dyrdymały.
Teraz już wiadomo skąd u nas w powiecie tyle pożarów.
Tak było kiedyś
Harcerze zawsze się kojarzą z dziećmi i młodzieżą a na zdjeciu sami dorośli druhowie. Nie macie tam dzieciaków, którzy mogliby dostarczyć światełko tylko samych działaczy? wstyd