Starszy aspirant Grzegorz Licki, dzielnicowy miasta i gminy Pasym, otrzymał w Olsztynie odznaczenie "Kawaler Białej Wstążki". Wyróżnienie przyznano mu za wieloletnie działania na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.
Odznaczenie Grzegorz Licki odebrał w poniedziałek, 25 listopada podczas wojewódzkiej konferencji poświęconej przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Starszy aspirant od 12 lat służy w policji, a jego codzienna praca skupia się na edukacji i wsparciu osób dotkniętych przemocą.
— W swojej pracy każdego dnia widzę, jak ważna jest edukacja w tym temacie — mówi Grzegorz Licki. — Niestety, wciąż dominuje przekonanie, że to, co dzieje się w czterech ścianach, powinno tam pozostać. Kobiety wstydzą się i boją mówić o swoich problemach. To bardzo niebezpieczne. Dlatego staram się rozmawiać i to zmieniać.
Odznaczenie "Kawaler Białej Wstążki" to część międzynarodowej kampanii "16 dni przeciw przemocy wobec kobiet", która trwa od 25 listopada do 10 grudnia 2024 roku. Symbolem akcji jest biała wstążka, wyrażająca sprzeciw wobec wszelkich form przemocy.
Statystyki na terenie Warmii i Mazur są alarmujące. Od początku roku odnotowano 2691 osób podejrzewanych o bycie ofiarami przemocy domowej. Wśród nich 1609 to kobiety, a 730 to dzieci. Policjanci sporządzili 1888 formularzy "Niebieska Karta", wskazując 1919 sprawców przemocy, z czego 1679 to mężczyźni.
Kampania Białej Wstążki narodziła się w Kanadzie w 1991 roku. Dwa lata wcześniej, na politechnice w Montrealu, mężczyzna zamordował 14 kobiet i ranił 13 kolejnych, tłumacząc swój czyn tym, że to kobiety "zabrały mu miejsce na uczelni".
W geście protestu i solidarności z ofiarami, kanadyjscy mężczyźni wybrali białą wstążkę jako symbol niewinności i zobowiązali się przeciwstawiać wszelkim formom przemocy wobec kobiet: fizycznej, psychicznej i seksualnej.
Chorych trzeba leczyć a nie karać.
Większość to nieudacznicy i flustraci którzy uciekają w alkohol a po nim dostają małpiego rozumu.