Najmłodsi mieszkańcy Baranowa i Przeździęku Wielkiego z Gminy Wielbark „ratują świat”. W jaki sposób? Biorąc udział m .in.: w projektach eco organizowanych w ich miejscowościach przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku.
Projekt pn. „Młodzi ratują świat” – to warsztaty artystyczno-ekologiczne skierowane do dzieci i młodzieży z Baranowa i Przeździęku Wielkiego. Ideą warsztatów jest połączenie ekologii i sztuki, uwrażliwienie na problemy degradacji środowiska naturalnego i jej konsekwencje. Uczestnicy zajęć wykonują prace artystyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych i darów natury. Między innymi szyli woreczki z firanek na zakupy, budowali smog – czyli instalację z odpadów śmieci, czy też bawili się z recyklingiem. Brali udział w „Indiańskiej przygodzie”, która miała na celu przybliżenie kultury plemion indiańskich, spotkali się z Mikołajem.
- Dzieci z Przeździęku Wielkiego i Baranowa wzięły udział w warsztatach z prawdziwym indianistą. W trakcie zajęć wysłuchały opowieści o życiu i zwyczajach Indian. Wykazały się sprytem podczas gier i zabaw. Zaskoczyły Szarego Wilka talentami wokalno-tanecznymi, podczas indiańskich śpiewów i tańców. Uczestnicy własnoręcznie stworzyli łapacze snów - efekty pracy godne podziwu. Szary Wilk, podsumowując warsztaty, zaznaczył, że dawno nie spotkał tak ciekawych świata i żądnych wiedzy dzieci - mówi instruktor Milena Pietrzak.
- Wielkim wsparciem przy realizacji projektu dla nas, organizatorów, są rodzice uczestników zajęć, którzy byli z nami w stałym kontakcie, czuwali nad frekwencją swoich pociech, czy informowali o ewentualnej niemożności uczestnictwa dzieci w zajęciach, a obecnie m. in.: przesyłając zdjęcia, informując o postępach w realizacji projektu.
Mimo że w obecnym czasie mają wiele spraw na głowie, systematycznie dostajemy od nich informacje. Nieocenioną pomoc otrzymaliśmy jak zawsze od sołtysów: Doroty Kostrzewy (Przeździęk Wielki) i Katarzyny Jarząbek (Baranowo) oraz radnego Adama Jarząbka. Znają dobrze mieszkańców swoich miejscowości i ich potrzeby. Szukają chętnych do udziału w projekcie. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, a ułatwia nam jeszcze fakt, że bardzo dobrze ze sobą współpracują. To są nieduże miejscowości, ale ich mieszkańcy zawsze chętnie i jako pierwsi biorą udział w każdym projekcie realizowanym przez nasz ośrodek – mówi dyrektor GOK Milena Zapadka.
Ze względu na epidemię warsztaty stacjonarne zostały w miesiącu marcu br. odwołane i zorganizowane w inny sposób, zdalny. W ten projekt zaangażowani są nie tylko uczestnicy warsztatów, lecz również ich rodziny, które z chęcią biorą w tym udział.
- Uczestnicy warsztatów otrzymali kreatywny eco box pod nazwą „Twórczy recykling”, który został wypełniony materiałami kreatywnymi na dwadzieścia Eco warsztatów. Dowodzą, że odpady mogą być użyteczne. Wskazane metody i narzędzia pozwolą przekonać odbiorcę, że odpady mogą mieć wysoki wymiar estetyczny. Ekologiczny e-book z instruktażem został wysłany drogą elektroniczną lub na messengera. Organizatorzy mieli obawy, jak ta nowa forma zajęć zostanie przyjęta i czy dzieci sobie poradzą, ale opinie rodziców te obawy rozwiały.
- Syn Kacper bardzo chętnie brał udział w warsztatach. Wielką przyjemność sprawiła mu paczka. Nie mógł doczekać się, kiedy wykona pierwszą pracę – mówi Kamila Prusik z Przeździęku Wielkiego.
- Córki bardzo lubią prace artystyczne, więc dla nich to ciekawe rozwiązanie, fajna zabawa. Jest to odskocznia od codziennych lekcji, obowiązków – komentuje Marta Pomińska mama uczestniczek warsztatów Amelii i Oliwii.
- Warsztaty cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci, podczas tych prac zdobywają dodatkową wiedzę i sprawdzają swoje umiejętności, a przy tym również pożytecznie spędzają czas wolny. Miłym zaskoczeniem było gdy dzieci otrzymały paczki z materiałami, które dostarczył im kurier do domu. Bardzo chętnie i z zapałem wykonują przedmioty według instrukcji – mówi Dorota Kostrzewa, sołtys Przeździęku Wielkiego.
- W Baranowie zainteresowanie dzieci zajęciami organizowanymi przez GOK w Wielbarku jest bardzo duże. Chętnie w nich uczestniczą i niecierpliwie czekają na każdą następną propozycję GOK – podkreśla Katarzyna Jarząbek, sołtys Baranowa.
* * *
Projekt pn. „Młodzi ratują świat” realizowany jest od grudnia 2019 roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku przy wsparciu lokalnej firmy i bierze w nim udział 26 dzieci i młodzieży z sołectw: Baranowo i Przeździęk Wielki.
proponuję jeszcze parkometry przy łóżkach chorych
że tak powiem
2025-05-15 12:48:20
Ludzie kogo wy wybraliście ????
Szczytno
2025-05-15 10:52:53
Nie życzę nikomu źle. Życzę wszystkim, żeby byli tak traktowani, jak sami traktują innych ludzi.
Nikodem.
2025-05-15 10:52:47
Dla tych oburzonych, ze nie powstanie proponuję zaoferować swoją działkę pod domem i słuchać dzień w dzień wystrzałów z broni :)
...
2025-05-14 16:10:59
Gratulacje dla pani Komendant
Mieszkaniec
2025-05-14 15:30:43
Mam nadzieję że Włodarze miasta w końcu zrobią coś z patologią polowania na mandaty za parkowanie przy szpitalu,,rozumiem że płacić trzeba ale nie w tak perfidny sposób, proszę wzorować się choćby na szpitalu w Olsztynie
Janusz
2025-05-14 11:21:53
Jak zwykle ciemnogród dopiął swego...
Strzelec
2025-05-14 09:54:30
A ten czemu ten ułomek tam się lansuje, pcha się za każdym razem przed obiektyw jakby był tam potrzeby. 5 koło...
Nik
2025-05-14 08:32:44
Starosta powinien za tą sytuację trafić na taczkę i mieć darmowy kurs po mieście.
Rafi
2025-05-14 07:15:33
To ja powiem tak do mieszkańców tej miejscowości. Że w razie wojny to się sami widłami Brońcie nikt nawet nie wystrzeli jednego pocisku żeby was obronić. Tyle w temacie jak się wam doby będą palić to straż też nie przyjedzie bo macie gaśnice kropka i woda w kranie albo w studni
Lukasz
2025-05-14 04:29:59