Czwartek, 6 Październik
Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda -

Reklama


Reklama

„Dociekliwi” rozliczają księdza Andrzeja


Coraz więcej zapytań dociera do naszej redakcji w kwestii zbiórki na leczenie i rehabilitację księdza Andrzeja Preussa. Za zbiórkę odpowiada Stowarzyszanie Wszystko dla Szczytna. - Do nas też docierają te zapytania – mówi reprezentujący stowarzyszenie Rafał Wilczek. - Dlatego postanowiliśmy przygotować sprawozdanie z naszych działań, którego część obejmuje też naszego podopiecznego księdza Andrzeja. Zebrane pieniądze wydawane są zgodnie z celem, na który były zbierane, czyli w tym przypadku na leczenie i rehabilitację. Ani złotówka z zebranej kwoty nie zasiliła remontu mieszkania, które było dostosowywane do niepełnosprawności księdza Andrzeja.Stowarzyszanie „Wszystko dla Szczytna” przygotowało sprawozdanie ze swojej działalności za pierwsze półrocze tego roku.


Reklama

Część „d” sprawozdania dotyczyła księdza Andrzeja, który zmaga się ze śmiertelną chorobą SLA.

Reklama

Stowarzyszenie uruchomiło specjalny rachunek bankowy, na którym zgromadzono środki ze zbiórki na jego leczenie i rehabilitację.

 

- Stan środków na tym dedykowanym koncie, na dzień 22 czerwca wynosi 587 829,67 zł – informuje Wilczek. - Dotychczas z zebranej kwoty wydatkowano kwotę 105.376,88 zł, z czego kwota 31.193 zł to koszt trwający blisko trzy miesiące pobytu w Centrum Św. Łukasza w Gdańsku, gdzie pacjent przeszedł pod okiem specjalistów szereg badań, kuracji, m.in. kuracji komórkami macierzystymi.

 

Do większych wydatków związanych z rehabilitacją ks. Andrzeja należy też zakup sprzętu, takiego jak: specjalne łóżko rehabilitacyjne z funkcją fotela i pionizacji z wyposażeniem; podnośnik pacjenta, waporyzator Volcano Hybrid; łóżko do rehabilitacji neurologicznej czy zestaw tzw. cyber-oko, system do neurorehabilitacji i komunikacji dla osób z dysfunkcjami neurologicznymi – można przeczytać w dokumencie.

Mimo prowadzonej rehabilitacji i wdrożenia leczenia na razie jest ona mało skuteczna. Niestety, ksiądz Andrzej Preuss słabnie z każdym dniem. W tej chwili ma już kłopot z utrzymaniem pionu, zmuszony jest korzystać z wózka.

 

Co ciekawe Stowarzyszanie „Wszystko dla Szczytna” prowadziło szereg innych zbiórek i działań. Te jednak „dociekliwych” czemuś nie interesują. - Mimo to opracowaliśmy sprawozdanie z całej naszej działalności za pierwsze półrocze - mówi Rafał Wilczek. - Bardzo zależy nam na przejrzystości naszych działań, bo zarzuty które się pojawiają, są krzywdzące i dla naszych podopiecznych, i dla nas. Komuś wyraźnie przeszkadza to, że jesteśmy skuteczni w pomaganiu.Komentarze do artykułu

Grzegorz

W tym stowarzyszeniu działa też Kiersikowski i Łachacz, tak więc nic dodać nic ująć zapewne będzie afera na ogólnopolską skalę. Wystarczy tylko poczekać.

Pofajdok

Jesli Wilczek macza w tym paluchy to bankowo jestr wa jak nic!

Zajączek

Jeśli w przedsiewzieciu bierze udział Wilczek to przekręt murowanym jest. Kto na typa ten wie!

Pacjent

Jeśli zbiórkę uruchomiłby sam potrzebujący pomocy - to się zgadzam, że takie dane, o których pisze \"masskra\" nie powinny być ujawniane. Ale - tu firmuje zbiórkę stowarzyszenie i ono powinno dawać jasność w temacie. To nie jest tak, że pieniądze prywatne wpłacane na konto stowarzyszenia pozostają nadal prywatne. One stają się publiczne przez to, że firmuje je stowarzyszenie. Jak się wyraził \"massakra\" - tzw. g...m rzucają ci, którzy nie umieją wytłumaczyć się racjonalnie z tego, co zrobili. Każdego chorego mi żal. Sam jestem pacjentem - niestety nie w tej dziedzinie, którą zasugerował \"massakra\", choć nie wiem, co lepsze - choroba somy, czy psyche. Niemniej moje schorzenie nie pozbawia mnie logicznego myślenia. Księdzu życzę jak najlepiej, ale jego obrońcy robią mu więcej złego, niż dobrego.

massakra

Słowo \"pacjent\" oznacza zazwyczaj osobę, która jest leczona, bez wskazywania medycznej specjalizacji. W tym jednak przypadku można by się tej specjalizacji domyślać..., bo tak daleko posunięta pogarda dla ciężko chorego człowieka może świadczyć o pewnych zaburzeniach. Po pierwsze nie da się porównać wymagań PCPR z zasadami zbiórki społecznej. Pieniądze z PCPR są publiczne, ze zbiórki - nie są. Po drugie - czy szanowny pacjencie - jako np. pacjent szpitala - żądasz informacji od kogo i za ile zakupiona została kaczka, którą ci pielęgniarka podstawia pod d.? Z taką wiedzą łatwiej się wypróżniasz? A może warto by pomyśleć przede wszystkim o chorym, któremu prywatne pieniądze (a więc nie publiczne) prywatnych osób pomagają? Czy szanowny pacjent nie uważa, że upublicznienie aż takich wymaganych szczegółów może być przykre i upokarzające dla księdza Andrzeja? Zwykle jest tak, że ludzie dobrzy z natury, czyniący wiele dobrego dla innych, gdy z podobnej dobroci sami muszą korzystać, czują się z tym bardzo źle. Nie darzę \"miłością\" stowarzyszenia, które zajmuje się pomocową działalnością na rzecz księdza Andrzeja, którego wiele osób natomiast darzy potężnym szacunkiem (o czym zresztą świadczy przebieg samej zbiórki). Może by pan pacjent uszanował ten właśnie społeczny szacunek, bo próbując (nieudolnie) \"dokopać\" stowarzyszeniu, g...nem ciska też i w księdza, który z pewnością na to nie zasłużył.

Pacjent

Jestem bardzo ciekawy, dlaczego komentarz \"Jebac złodziei\" zasługuje na publikację, natomiast - opinia, że ks. proboszcz i stowarzyszenie powinno się dokładnie wytłumaczyć z pieniędzy zebranych w publicznej zbiórce \"w intencji zdrowia ks. proboszcza\" - nie. W komunikacie stowarzyszenia \"Wszystko dla Szczytna\" podane są pozycje kwotowe z ogólnym opisem, czego dotyczą. Takie dane dane - bez podania kontrahenta i na czym polega konkretna \"usługa medyczna\" - to jest żart. Każda faktura musi być opisana dokładnie. W PCPR jak ma się stamtąd jakieś świadczenia - musisz spowiadać się jak księdzu na spowiedzi, aby publicznych środków nie sprzeniewierzyć. A tu - przy publicznej zbiórce - taka pogarda dla tych, co chcą wiedzieć na co zostały wydane ich pieniądze.

Na miły Bóg.

Jeżeli nie pomagają ,to chociaż niech nie przeszkadzają.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Panie Połukord, podobno Pan też posiada herb. Czy może się Pan nim pochwalić publicznie?

  Ciekawy


  2022-10-05 17:07:00
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  A miałem nadzieję, że p. Połukord nie stanie do walki z opinią publiczną. Ale skoro tak, to zabiorę głos po raz drugi. Być może nie zrobiłbym tego, gdyby p. Połukord nie przytoczył przykładu herbu Szczytna na powtarzalność pewnych motywów herbowych. A zatem. Proszę mieć pretensję do publikatora, który nazwał Pana autorem herbu Rekownicy. Można byłoby sprostować od razu, że to nie herb, a logo (wówczas nie byłoby dyskusji). I tu jest właśnie to, co mnie zdetonowało. Jak można porównywać historycznie ukształtowane herby - naszego miasta, czy też innych miast wymienionych przez Pana, które posiadają herby podobne do naszego (proszę zwrócić uwagę, gdzie są one położone) - do produkowanych obecnie \"herbów znaków\" miejscowości, które dość świeżo uzyskały status miasta, a w związku z tym czerpią motywy z herbów już istniejących. Niemniej - czy to logo, czy to herb Rekownicy - nie jest to oryginalny projekt, z czym Pan się może zgadzać, albo nie. PS. jednak umie Pan szukać obrazem.

  Taki sobie czytelnik


  2022-10-05 15:56:12
 • Policjanci „wyłapują” narkotyki w Wielbarku
  Nareszcie się za to wzięli. Może już przestaną przymrużac oczy na to co się tu dzieje

  Wielbarszczanka


  2022-10-05 14:52:57
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  elektrownie ukraińskie sa oddalone ponad 1000km, Czarnobyl był blisko. są to reaktory zupełnie inne niż tamten. sianie paniki. żeby ludzie nie widzieli szwindla z węglem.

  Waldi


  2022-10-05 10:20:16
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Kilka słów wyjaśnienia. To był konkurs na logo (ZNAK GRAFICZNY) z następującym wymogiem: logo musi być tematycznie powiązane z rybami, z rybołówstwem. Pisał o tym TSz: https://tygodnikszczytno.pl/Rekownica_chce_miec_logo-n11341.html?fbclid=IwAR3Y7WP_C6U1MEkI1SLhjDKC5EyA0i-NQIkR1BLlu7Zd4CeQN8G-c0PWxvY Zwyciężył znak graficzny o formie, czyli wyglądzie - herbu, powtarzam ZNAK GRAFICZNY. „Imć Pan Zagłoba” skopiował i wkleił ogólnie dostępny tekst nie mający zastosowania do znaków graficznych, a dotyczący heraldyki. Panowie (Panie) „O ja” i „ja też” wyjaśniam Wam: wiele symboli powtarza się w herbach, ryba jest w np. herbie Kobylanki, a czy jest takich herbów aż 20 to nie wiem, była prośba o przesłanie tych pozostałych 19 i nie została do tej pory zrealizowana. Powtarzanie się elementów w herbach jest normalnością. Przykładowo herb Szczytna z racji zawierania jelenia podobny jest do herbu Złotowa, Piły, Jeleniej Góry, Rzepina, powiatu brodnickiego, Nowej Słupi itd. Dlaczego zaprojektowałem taki ZNAK GRAFICZNY? Wymagano, aby zawierał elementy związane z rybactwem. W moim projekcie rybactwo symbolizuje ryba (płoć) i woda jednego z trzech jezior położonych wokół Rekownicy (Konik, Rekowe, Głęboczek) o kolorze niebieskim. Dodałem do tego trzy świerki symbolizujące lasy roztaczające się wokół Rekownicy, umieszczając je na tle słonecznego nieba (żółte tło). Próbowałem jeszcze umieścić symbole grzybów z których słyną lasy wokół Rekownicy, ale burzyło to kompozycję i powodowało chaos graficzny i dlatego odstąpiłem od tego. Aż dziwne, że sprawa na pozór banalna, a wywołała tyle komentarzy - emocji. Czyżby komentarz „Anny” był zasadny ? Pozdrawiam Panią i wyjaśniam czemu nie spotykamy się: sunia nie może odbywać takich spacerów jak dawniej ze względu na stan zdrowia.

  Krzysztof Połukord


  2022-10-05 09:59:41
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  Ja tam jestem rozczarowany, liczyłem na jakieś szczepionki Pfizera chroniące w 100% przed promieniowaniem.

  ehhh


  2022-10-04 21:38:42
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Komentarz Nick Cage do Anny: to nie wypada aby mężczyzna, mający kobiety w domu córkę i żonę, zachowywał się tak niestosownie wobec kobiety, przeginasz Panie T.S.

  Obserwator


  2022-10-04 21:02:53
 • Basen ruszy we wrześniu. Kto będzie mógł z niego korzystać?
  Do Macx; To jedź a nie się unosisz

  Kuba


  2022-10-04 18:01:06
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Anka weź polopirynę, tylko już nie doodbytniczo a normalnie. Nie pomoże, ale będziesz miała co robić.

  Nick Cage


  2022-10-04 15:49:23
 • Dino i Biedronka wbijają się do Dźwierzut (zdjęcia)
  A te prywatne grunty to kogo? Szydlika czy kogoś z radnych? :)

  marian


  2022-10-04 13:46:27

Reklama