Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Czy obwodnica jest nam potrzebna?


Są miejsca w Szczytnie, które średnio w ciągu doby pokonuje ponad 13 tysięcy różnych pojazdów. To wyniki uzyskane podczas ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu na drogach krajowych.Dane te mogą stanowić przesłankę do kontynuacji rozważań odnośnie do budowy obwodnicy miasta. Wstępne propozycje dotyczące jej przebiegu budzą bowiem wiele emocji, wciąż jednak nie brakuje także, chociaż dużo cichszych, lecz zróżnicowanych opinii co do potrzeby tej budowy. Trudno ocenić, czy ma ona więcej zwolenników niż przeciwników, pewne jest natomiast to, że komunikacyjnie miasto przyjazne nie jest dla tysięcy podróżujących.

 

Badania natężenia ruchu przeprowadzane są co pięć lat na wielu odcinkach dróg krajowych, czasem też wojewódzkich i powiatowych przy zbiegu z krajówkami. W powiecie takie badanie zostało przeprowadzone w 12 różnych punktach, średni ruch wyliczany był natomiast w oparciu o wyniki kilku „notowań” przeprowadzanych w różnym czasie., np. całodobowo czy też przez 16 godzin.

 

W centrum Szczytna, przez każdy z punktów, w których badania były prowadzone, przejeżdżało średnio ponad 10 tysięcy pojazdów, oczywiście z ogromna przewagą samochodów osobowych. Przykładowo: największe średnie natężenie ruchu odnotowano przy przejściu dla pieszych przecinającym dwie drogi krajowe – 57/58, przy ul. Sienkiewicza. Warte odnotowania jest to, że w tej masie pojazdów ponad 1400 stanowiły mniejsze i większe samochody ciężarowe (dostawcze i tiry z przyczepami bądź bez).

 

Ze szczegółami ostatniego pomiaru ruchu można zapoznać się na stronie: https://www.gov.pl/web/gddkia-olsztyn/wyniki-generalnego-pomiaru-ruchu-202021-w-wojewodztwie-warminsko-mazurskim

 

 

 

Obwodnica pod lupą mieszkańców

 

Budowa obwodnicy Szczytna podgrzewa atmosferę wśród mieszkańców gminy Szczytna. Pierwsze protesty odbyły się między innymi w Nowym Gizewie, ale do walki o swoje szykują się też mieszkańcy Szczycionka, Kamionka, czy Rudki. Boją się, że na trasie obwodnicy znajdzie się sporo ich zabudowań, że będą wywłaszczani, że stracą swoje domy.


Reklama

 

Nie odpuścimy! Protest przeciwko wariantom obwodnicy trwa

 

Mirosław Nicewicz, dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad spotkał się z delegacją mieszkańców Nowego Gizewa, którzy protestują przeciwko proponowanym wariantom obwodnicy Szczytna. Ich zdaniem droga może znacząco wpłynąć na ich komfort życie, cześć z mieszkańców może stracić nawet swoje domy, bo istnieje duże ryzyko wyburzeń zabudowy na trasie obwodnicy.

 

- Spotkanie nie rozwiało naszych obaw – mówi Agnieszka Kordowska, sołtys Nowego Gizewa. - Nadal będziemy protestować przeciwko budowie wariantu pierwszego i drugiego.

 

Spotkanie zorganizował radny sejmiku wojewódzkiego Henryk Żuchowski.

 

- Wiem, że jest to sprawa bardzo ważna dla mieszkańców, dlatego moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem było, aby na pytania i wątpliwości odpowiedział pan dyrektor Nicewicz – mówi Henryk Żuchowski. - Najgorsze, co mogłoby stać się w tej sytuacji, to manipulacja i mnożące się plotki, które tylko będą podsycały atmosferę niepewności. To, że obwodnica jest potrzebna, chyba nikt nie wątpi. Nie chciałbym, aby doszło do sytuacji, jak w latach 70. z budową szpitala, kiedy tak długo zastanawiano się nad jego lokalizacją w Szczytnie, że powstał on w Biskupcu.

 

Protestujący mieszkańcy Nowego Gizewa nie są przeciwni budowie obwodnicy.

 

- Jest ona potrzebna miastu – mówi Agnieszka Kordowska, sołtys Nowego Gizewa, która była obecna na spotkaniu z dyrektorem Nicewiczem. - Tu chyba nikt nie ma wątpliwości. Jednak nie może ona powstać kosztem mieszkańców gminy, którzy mogą na tej budowę potracić swoje majątki. Dlatego będziemy protestować. Walczyć o swoje, bo na spotkaniu nie dowiedzieliśmy się właściwie niczego. Nie chcemy przespać tego czasu, bo potem może być już za późno na reakcję.

 

Protestujący przygotowali specjalną petycję przeciwko wariantowi I i II. Podpisało się pod nią już niemal 300 osób. Zamierzają wysłać ją do dyrektora Nicewicza, wójta, starosty i wojewody. Do protestu przyłączają się też mieszkańcy Korpel, Kamionka, Rudki i Szczycionka.

Reklama

 

- Jest tyle niewiadomych, że każdy się niepokoi – mówi pani Agnieszka. - Nie może być tak, że lekką ręką zburzy się kilkanaście domów i już. Że obwodnica przejdzie przez środek osiedla i będzie zakłócała spokój mieszkańców, którzy właśnie tu go szukali. Zainwestowali całe swoje oszczędności, czy wzięli wieloletnie kredyty. To po prostu nieuczciwe.

 

Mieszkańcy Nowego Gizewa oczekują, że projektanci wariantów obwodnicy przyjadą na miejsce. - Spotkają się z nami, oprowadzimy ich po terenie, pokażemy, jak wygląda sytuacja na żywo, a nie tylko z map – mówi Agnieszka Kordowska. - Obwodnica musi być tak poprowadzona, aby ludzie nie potracili majątków, więc na pewno nie pierwszy i nie drugi z już przedstawionych wariantów.

 

W spotkaniu z dyrektorem Nicewiczem wzięło udział sześcioro mieszkańców Nowego Gizewa, wójt Sławomir Wojciechowski, starosta Jarosław Matłach oraz radny wojewódzki Henryk Żuchowski.

 

- W tych koncepcjach jest tyle niewiadomych, że trudno przyjąć coś za pewnik, a uspokajanie pan dyrektora jest mało warte, bo każdy wie, że ostatecznie i tak górę weźmie ekonomia – mówi nam jeden z mieszkańców Nowego Gizewa. - Podam przykład. Na obwodnicę Szczytna zaplanowano wstępnie około 480 mln zł. Koszt budowy kilometra takiej drogi to 20 mln zł, a mówi się, że już nawet ponad 30 mln zł. Jeśli więc GDDKiA miałaby z powodu protestów wydłużyć tę drogę o 2, czy 4 kilometry, to robi się naprawdę kolosalna kwota. Jeśli wyburzą kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt domów i wypłacą tylko po milionie odszkodowania to i tak będzie im to się opłacało. Tego właśnie najbardziej się boimy. A ustawa o wywłaszczeniach jest bezwzględna w tym temacie. Będziemy walczyli o swoje, bo teraz jeszcze można. Jeśli wydaje się miliony na projekt, to przecież będzie trzeba go zrealizować, czyż nie? Wiec lepiej, jak są protesty na etapie projektowania, niż po. Może projektanci bardziej się przyłożą. Może znajdą lepsze warianty. Liczymy na to.

 

 Komentarze do artykułu

Taki sobie czytelnik

To zupełnie tak jak z terenami zalewowymi, które niegdyś były chronione i przeznaczone na retencję wody w czasie powodzi. Ale gminy połasiły się na kasę z działek, które tam sprzedawały. I to jeszcze gdyby były to tereny z drenażem, ale często nie. Potem jak cię człowieku zaleje - radź sobie sam. Chyba, że gmina złapie kasę na pomoc tobie. To, że w tym rejonie powstawała zabudowa mieszkalna - to dla mnie skandal. Ale... Ktoś na to zezwalał, ktoś kogoś wprowadzał w błąd. A teraz obecny burmistrz może ponieść konsekwencje - odszkodowania. Kowal zawinił, Cygana powiesili.

Sprawiedliwy

Oczywiście, że było wiadome od co najmniej około 30 lat, że po stronie południowej miasta będzie obwodnica, jak się ktoś tam wybudował to mu współczuję krótkowzroczności. Przy podejmowaniu decyzji trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, działki były tam tanie, bo sprzedający liczyli się z tym, że będzie tam kiedyś obwodnica, tak ludzie powpuszczali się w kanał, a tak przy okazji wszyscy włodarze Szczytna (za wyjątkiem obecnego burmistrza) niech się biją w piersi, oni i radni do czasu obecnej kadencji są współwinni tego bałaganu i dopuszczenia do zabudowy terenów pod obwodnicę potrzebnych dla wariantu 1

ika

Jak zwykle winne są zaniedbania na etapie tzw. planowania przestrzennego. Ze nie zablokowało sie jakich terenow pod obwodnice tylko zezwoliło na obfita zabudowe mieszkalna. I teraz mamy to, co mamy, bo o obwodnicy mowi sie w Szczytnie od wielu lat wiec mozna bylo miec ja w pamieci na 1ym miejscu.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama