Gmina Świętajno jest o krok od podjęcia decyzji co dalej z budynkiem dawnego GOK przy ulicy Mickiewicza 1. W tej ruinie wciąż mieszkają dwie rodziny (3 osoby). Ale gmina ma plan na ich wysiedlenie. Może to się jednak wiązać z zakupem nowych mieszkań zastępczych.
— Bez przeprowadzki mieszkańców nie możemy nic zrobić z tym budynkiem — mówi wójt Alicja Kołakowska z troską w głosie. Od dłuższego czasu gmina poszukuje mieszkań zastępczych dla dwóch rodzin zamieszkujących w budynku dawnego GOK. Znaleziono już dwa lokale w Świętajnie o podobnym standardzie. W najbliższych dniach radni mają je obejrzeć i podjąć decyzję o ewentualnym zakupie.
Z naszych informacji wynika, że koszt zakupu obu mieszkań to około 250 tysięcy złotych. Choć mieszkańcy nie są entuzjastycznie nastawieni do przeprowadzki, zdają sobie sprawę, że innego wyjścia nie ma.
— Lokale, które zajmują te dwie rodziny, są komunalne. Chcąc ich eksmitować z budynku przy ulicy Mickiewicza 1, musimy zapewnić im podobne lokale komunalne w tej samej miejscowości — wyjaśnia wójt Kołakowska. — Niestety, własnych, wolnych mieszkań o takim standardzie nie mamy.
Jeśli radni zdecydują się na zakup mieszkań, po podpisaniu umów notarialnych gmina rozpocznie procedurę przesiedlenia rodzin. Być może już w lutym lub marcu budynek przy Mickiewicza 1 będzie pusty. Co wtedy z nim się stanie? To wciąż niewiadoma.
— Pomysłów jest kilka — zdradza wójt Kołakowska. — Zburzenie, remont, częściowa rozbiórka najwyższej kondygnacji, budowa nowego dachu... Wszystkie opcje są dość kosztowne.
Trzy lata temu remont budynku był szacowany na 5 milionów złotych. Dziś kwota ta może być trzykrotnie wyższa.
— Zapewne będzie to 15, może nawet bliżej 20 milionów złotych — przyznaje wójt. — Na razie takich środków nie mamy, ale jeśli radni podejmą konkretną decyzję, zaczniemy rozglądać się za dofinansowaniem. Pierwszy krok to doprowadzenie do tego, by nikt w tym budynku nie mieszkał.
Mieszkańcy Świętajna z nostalgią wspominają czasy świetności dawnego GOK-u. Budynek tętnił życiem, był miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
— Nie ukrywam, że chcielibyśmy, aby obiekt wrócił do kultury, czyli ponownie mógł być GOK-iem, biblioteką — mówi z nadzieją wójt Kołakowska. — Ale czy uda nam się tego dokonać, to dziś naprawdę nie wiem.
Los budynku i mieszkających w nim rodzin jest w rękach radnych. Decyzja o zakupie mieszkań zastępczych to nie tylko kwestia finansowa, ale przede wszystkim społeczna. Zapewnienie godnych warunków życia dla mieszkańców i uratowanie ważnego dla społeczności miejsca to wyzwania, przed którymi stoi gmina.
Historia dawnego GOK-u przy ulicy Mickiewicza 1 to nie tylko opowieść o budynku, ale przede wszystkim o ludziach i ich marzeniach. To symbol wspólnoty i kultury, który zasługuje na nowe życie.
Czy gmina znajdzie środki i determinację, by ocalić ten fragment swojej tożsamości? Czy mieszkańcy otrzymają nowe, bezpieczne domy? Odpowiedzi na te pytania poznamy wkrótce.
W Pasymiu to chyba te dziesięć milionów wydano na nożyczki do przecinania wstęgi?
2024-12-06 09:03:39
A co dla szpitala dała WOŚP? z całego powiatu tyle kasy było nazbierane.
Baner wyborczy.
2024-12-05 21:45:11
Następny niepoczytalny podpalił krzyż przy drodze w miejscowości Wójtowie gm. Barczewo.
.
2024-12-05 17:55:33
Cukiernia zachęca, ale czy można kupić coś słodkiego na wynos.
G. S.
2024-12-05 16:25:54
\"Według ustaleń śledczych, 27-letni mieszkaniec Szczytna Szymon K. przygotowywał się do tego napadu. Świadczy o tym chociażby fakt, że miał ze sobą żeliwny toporek, specjalne rękawice, aby nie zostawić śladów, oraz pojemnik z benzyną.\" - Niepoczytalnie się przygotowywał... to jest kpina, że ten morderca nie trafi do więzienia.
kpt. Żbik
2024-12-05 14:58:24
Zakazać pracy w żłobku osobam przypadkowym po tqnich kursach tylko wykształcone osoby po pedagogice z odpowiednią wiedzą
Mms
2024-12-04 18:02:28
Poza tym, że mieszkańcy bloku przy Śląskiej 12 są narażeni na wszystkie możliwe plagi z powodu wykorzystania odnawialnych źródeł energii to jeszcze wszyscy w młodości przeszli obowiązkowe szczepienie fundowane przez komunę, dodatkowo zdecydowana większość z nich szczepiła się przeciwko covidowi a niektórzy nawet przeciwko grypie. Gdy dodać do tego, że nikt z nich nie wierzy w oczywistą oczywistość, iż ziemia jest płaska a pomimo tego żyją taniej i wygodniej niż większość mieszkańców Szczytna, to ich chwile na tym padole są już policzone. Ratuj panie Jery!
Jurek
2024-12-04 17:20:04
Jareczku a specjalistów i lekarzy brak. Czym ty chcsz zabłysnąć?
Rafi
2024-12-04 13:41:05
To powinien być puchar Beaty Januszczyk a nie Urszuli. Żenada.
Stefan
2024-12-04 13:38:58
Pośpiech, roztargnienie, nieuwaga oraz brak koncentracji mogą doprowadzić do wielu nieszczęść i tragedii.
Tyle w temacie.
2024-12-04 11:05:54