Gmina Świętajno jest o krok od podjęcia decyzji co dalej z budynkiem dawnego GOK przy ulicy Mickiewicza 1. W tej ruinie wciąż mieszkają dwie rodziny (3 osoby). Ale gmina ma plan na ich wysiedlenie. Może to się jednak wiązać z zakupem nowych mieszkań zastępczych.
— Bez przeprowadzki mieszkańców nie możemy nic zrobić z tym budynkiem — mówi wójt Alicja Kołakowska z troską w głosie. Od dłuższego czasu gmina poszukuje mieszkań zastępczych dla dwóch rodzin zamieszkujących w budynku dawnego GOK. Znaleziono już dwa lokale w Świętajnie o podobnym standardzie. W najbliższych dniach radni mają je obejrzeć i podjąć decyzję o ewentualnym zakupie.
Z naszych informacji wynika, że koszt zakupu obu mieszkań to około 250 tysięcy złotych. Choć mieszkańcy nie są entuzjastycznie nastawieni do przeprowadzki, zdają sobie sprawę, że innego wyjścia nie ma.
— Lokale, które zajmują te dwie rodziny, są komunalne. Chcąc ich eksmitować z budynku przy ulicy Mickiewicza 1, musimy zapewnić im podobne lokale komunalne w tej samej miejscowości — wyjaśnia wójt Kołakowska. — Niestety, własnych, wolnych mieszkań o takim standardzie nie mamy.
Jeśli radni zdecydują się na zakup mieszkań, po podpisaniu umów notarialnych gmina rozpocznie procedurę przesiedlenia rodzin. Być może już w lutym lub marcu budynek przy Mickiewicza 1 będzie pusty. Co wtedy z nim się stanie? To wciąż niewiadoma.
— Pomysłów jest kilka — zdradza wójt Kołakowska. — Zburzenie, remont, częściowa rozbiórka najwyższej kondygnacji, budowa nowego dachu... Wszystkie opcje są dość kosztowne.
Trzy lata temu remont budynku był szacowany na 5 milionów złotych. Dziś kwota ta może być trzykrotnie wyższa.
— Zapewne będzie to 15, może nawet bliżej 20 milionów złotych — przyznaje wójt. — Na razie takich środków nie mamy, ale jeśli radni podejmą konkretną decyzję, zaczniemy rozglądać się za dofinansowaniem. Pierwszy krok to doprowadzenie do tego, by nikt w tym budynku nie mieszkał.
Mieszkańcy Świętajna z nostalgią wspominają czasy świetności dawnego GOK-u. Budynek tętnił życiem, był miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
— Nie ukrywam, że chcielibyśmy, aby obiekt wrócił do kultury, czyli ponownie mógł być GOK-iem, biblioteką — mówi z nadzieją wójt Kołakowska. — Ale czy uda nam się tego dokonać, to dziś naprawdę nie wiem.
Los budynku i mieszkających w nim rodzin jest w rękach radnych. Decyzja o zakupie mieszkań zastępczych to nie tylko kwestia finansowa, ale przede wszystkim społeczna. Zapewnienie godnych warunków życia dla mieszkańców i uratowanie ważnego dla społeczności miejsca to wyzwania, przed którymi stoi gmina.
Historia dawnego GOK-u przy ulicy Mickiewicza 1 to nie tylko opowieść o budynku, ale przede wszystkim o ludziach i ich marzeniach. To symbol wspólnoty i kultury, który zasługuje na nowe życie.
Czy gmina znajdzie środki i determinację, by ocalić ten fragment swojej tożsamości? Czy mieszkańcy otrzymają nowe, bezpieczne domy? Odpowiedzi na te pytania poznamy wkrótce.
Bóg, dając niektórym rozum, powinien dołączyć do niego instrukcje obsługi
Nikodem.
2024-11-26 10:24:07
Przy dzisiejszych zimach i dodatnim temperaturom, a co za tym idzie częstym deszczom - to nie wypali. Słaby to pomysł.
Piter
2024-11-26 09:07:47
wystarczy zatrzymać się i rozejrzeć. W sumie jak widzę lokalnych kamikaze to się nie dziwię. Szczytno-Dźwierzuty 120 km/h, Jerutki-Świętajno-130 km/h, prosta za Wielbarkiem, nd po południu-Warszawa wraca 150 km/h
Adrian
2024-11-25 18:51:05
Ten artykuł pokazuje jaki problem narkotykowy jest u nas musiało aż tyle złego się stać aby nie którzy zrozumieli że główny problem to NARKOTYKI .Mam nadzieję że burmistrz i rada gminy spojrzy na ten problem.U nas najbardziej rozwija się dilerka narkotykowa.Coraz młodsi handlują narkotykami oczywiści starsi wprowadzili ich w ten biznes.Rodzice czy nie zastanawiajcie się z kąt wasze dzieci nie pracują a mają pieniądze.Jak nie będziemy zwracać na to uwagi to kiedyś była kraina co wszystko ginie a teraz okna życia i śmierci.Trydny problem całego społeczeństwa.Policja Burmistrz Cała Rada Szkoła wszyscy mają wiedzę na ten temat to my społeczeństwo nakazujemy wsiąść się za to aby nie było takich przypadków jak ten
Julka
2024-11-25 13:17:33
Ten artykul mnie rozbroil hahahahah :D Fantazja poniosla autora. Tu chodzi bardziej ktorzy doprowadzili do tej tragedii. Ich opiekunowie pod wplywem swoich swietych dzieciaczkow doprwadzili do TRAGEDI. A w tle narkotyki. A jak Narktyki to i Policja ze Szczytna. Nawet nie wiecie jaka patologia jest w Policji. Jak Policja ze Szczytna wspolpracuje z Handlarzami narkotykow w Naszym powiecie. PATOLOGIA!
Powaznie?
2024-11-25 07:25:15
ale o co tutaj chodzi? to utyskiwanie na obecny kształt ustrojowy ? czy tęsknota za czasami komuny i swojej świetlanej przeszłości? czy może starcze złośliwości , spowodowane zazdrością ?
j23
2024-11-25 04:37:38
Powinna powstać porządna obwodnica Szczytna połączona z drogą ekspresową do Olsztyna, a potem z obwodnicy Szczytna do lotniska Olsztyn Mazury.. W ten sposób lotnisko też zacznie spełniać swoją rolę i przynosić korzyści dla regionu.
Kris
2024-11-24 12:18:05
Powinna powstać droga z myślą o przyszłych pokoleniach...dwupasmowa w obie strony i nowym traktem.. Po co za lat 10 znów wydawać pieniądze bo to co planują zrobić nie będzie spełniać standardu ani odpowiadać potrzebom...
Kris
2024-11-24 12:13:49
Żenada. Jak strażak po podstawówce może zachęcać do badań. Nie są autorytetem w tej dziedzinie. Masakra. Poza trzymaniem sikawki Nic nie potrafią.
Eryk
2024-11-24 06:50:10
Szanowna Redakcjo! Mieszkańcy Gminy Dźwierzuty, wspierający uczciwość aktualnego wójta, pana Dariusza Tymińskiego, pragną poznać imiona i nazwiska osób i merytoryczną podstawę ich rzekomego niezadowolenia. Powyższy artykuł wykazał jedynie daleko idące szykany, a to już podlega pod paragraf. Pan Tymiński piastuje stanowisko wójta, więc jest osobą publiczną. Zostało naruszone jego dobro osobowe uczciwego człowieka. Czekamy na dalszy ciąg dywagacji.
Wiesława Kowalewska
2024-11-23 13:26:27