Promocja. Dla wielu par w wieku rozrodczym, trudności związane z niepłodnością mogą wydawać się nie do pokonania. Niemniej jednak, gdy próby naturalnego poczęcia i terapie farmakologiczne okazują się nieskuteczne, istnieje opcja inseminacji domacicznej, która jest jedną z najprostszych metod wspomaganego rozrodu. W okolicach województwa warmińsko-mazurskiego istnieje możliwość skorzystania z tej procedury chociażby w Klinice Bocian w Gdańsku lub w Klinice Bocian w Białymstoku, specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu niepłodności.
Czym jest inseminacja?
Inseminacja domaciczna (IUI), to technika medycznego wspomagania rozrodu stosowana w klinikach leczenia niepłodności. Polega na umieszczeniu wcześniej przygotowanego w laboratorium nasienia partnera lub dawcy w macicy. Takie działanie ma na celu zwiększenie szans na zapłodnienie komórki jajowej. Procedura może być przeprowadzona na cyklu naturalnym kobiety, jednak zwykle wykonuje się ją przy wsparciu stymulacji hormonalnej. Pacjentka pozostaje pod opieką lekarza, który w określonych dniach przeprowadza monitoring owulacji. Gdy pęcherzyki osiągną odpowiedni rozmiar, podawany jest lek wywołujący owulację, uwolnienia komórki jajowej. W dniu inseminacji partner oddaje nasienie, aby mogło ono zostać starannie przygotowywane.
Jak przebiega inseminacja?
Zabieg trwa tylko kilka minut i jest całkowicie bezbolesną procedurą niewymagającą znieczulenia. Nasienie jest wprowadzane do macicy przy użyciu cienkiej rurki (katetera). Po inseminacji pacjentka odpoczywa chwilę w klinice. Jeszcze w tym samym dniu może udać się do domu. Mniej więcej dwa tygodnie później zaleca się wykonanie badania z krwi beta-HCG, aby potwierdzić ewentualną ciążę.
Jakie są wskazania do inseminacji?
W niektórych przypadkach inseminację rozważa się jako próbę zwiększenia szans na ciążę, zwłaszcza kiedy nie można znaleźć konkretnego powodu trudności z poczęciem dziecka u pary po przeprowadzeniu podstawowych testów diagnostycznych. Inseminacja może być też stosowana, gdy mężczyzna ma obniżone parametry nasienia, jednak posiada odpowiednią liczbę ruchliwych i właściwie zbudowanych plemników. Co więcej, zabieg może zostać zalecony u kobiet z nieprawidłową budową narządu rodnego, z endometriozą oraz u tych, które mają przeciwciała plemnikowe w śluzie. Warto jednak pamiętać, że wskazania do inseminacji powinny być dokładnie oceniane przez specjalistę od niepłodności. Przed podjęciem decyzji o zabiegu przeprowadza się zazwyczaj szereg badań diagnostycznych, aby zidentyfikować przyczynę problemów z płodnością i dostosować odpowiedni plan leczenia.
Kiedy nie można wykonać inseminacji?
Istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą sprawić, że procedura nie będzie mogła zostać wykonana. Są to m.in. niedrożne jajowody u kobiety, nieprawidłowości i patologiczne zmiany występujące w narządzie rodnym oraz zaawansowany wiek, ponieważ skuteczność uzyskania ciąży jest niższa. Jeśli chodzi o czynniki męskie, inseminacji nie wykonuje się w przypadku skrajnie nieprawidłowych wyników badania nasienia.
Gdzie można wykonać inseminacje w województwie lubuskim?
W okolicach województwa warmińsko-mazurskiego istnieją specjalistyczne miejsca, które zajmują się przeprowadzaniem inseminacji. Jest to Klinika Bocian w Białymstoku, zlokalizowana przy ul. Akademickiej 26 oraz Klinika Bocian w Gdańsku, mieszcząca się przy ul. Al. Grunwaldzkiej 103A. Te placówki medyczne są znane z kompleksowego wsparcia oferowanego parom borykającym się z trudnościami w poczęciu dziecka. W Klinice Bocian w Białymstoku i w Klinice Bocian w Gdańsku pracuje zespół doświadczonych lekarzy, położnych i embriologów, którzy zapewniają najwyższą jakość opieki zdrowotnej. W ramach dostępnych procedur wspomaganego rozrodu można skorzystać też z zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.
Pary zainteresowane umówieniem się na konsultację do Kliniki Bocian w Białymstoku lub w Gdańsku proszone są o kontakt telefoniczny bezpośrednio z placówkami pod numer telefonu: +48 85 744 77 00 oraz +48 58 350 28 80.
mysle ze bardzo trafny kierunek ta altalia
janusz
2023-09-22 12:35:02
To nie list otwarty a propaganda jej wyborcza.
ble ble ble
2023-09-22 12:22:00
A jeszcze tak niedawno Pani Generał kochała Ciechocinek.Piekne wspomnienia Pozdrawiam serdecznie
Henryka Gluchowska
2023-09-22 12:13:15
Po co wystawiacie takie artykuły???? Wstawcie jeszcze liczebność jednostek , nazwiska biorących udział i adresy zamieszkania , no bo zagraniczni hakerzy to tępe pały i nic z tym nie zrobią
Xxxl
2023-09-22 10:54:30
Obiekt wybudowany za czasów pruskich, właścicielami do tego pory byli Niemcy. Następny z KO dogadał się z Niemcami :D Przypadek ? Nic z tego dobrego nie wyniknie :(
Bob budowniczy0751
2023-09-22 01:34:02
Oczywiście życzę powodzenia, tym bardziej że faktycznie to miejsce to kawał historii Szczytna i szkoda by było, gdyby poszło to w ręce kogoś obcego, spoza miasta a nawet kraju, a broń boże w ręce Państwa, bo i takie podobno były przymiarki. Mam nadzieję, że Leśna odżyje. Pozdrawiam
NSZ 1111
2023-09-22 01:22:45
Do Ryszarda. Nie należy utożsamiać osób z instytucją. Może kiedyś instytucja miała swoje znaczenie czy rolę w strukturach tamtego okresu. Dziś natomiast jej uprawnienia, sposób działania a w rezultacie efekty działalności przeczą potrzebie istnienia tej instytucji!!! Przychodzą ludzie, którzy nie znając się na materii kontrolują ją! Dodatkowo życzą sobie aby wdrażać ich w działalność kontrolowanej instytucji a zalecenia pokontrolne bardzo często są jedynie próba uzasadnienia funkcjonowania samego NIK!!! Tragedia!! Jaki jest sens robienia ankiety dotyczącej Policji? Czy może chodzi o znalezienie uzasadnienia, że reaktywowanie tam Posterunku policji nie miało sensu? To instytucja mocno zakorzeniona w poprzednim systemie politycznym, nie mająca dziś racji bytu!!!
marian
2023-09-21 14:13:08
A gdzie ta porządna instytucja była jak Amber Gold okradł mnie z pieniędzy !? a u władzy był premier Tusk.
Do Ryszarda.
2023-09-21 12:08:05
NIK to była bardzo silna i porządna, bardzo wiarygodna i niezależna instytucja. Wiem, bo byłem ostro kontrolowany ale uczciwie. Niestety jak cały aparat państwa została zniszczona przez dzisiejszą władzę.
Ryszard
2023-09-21 09:37:15
Wspaniale!! Nowy sprzęt z pewnością się przyda. może w końcu będą jeździć pojedynczo? Chciałbym nadmienić że w śmieciarce jeżdżą trzy osoby a w karetce dwie.. Czyżby śmieci były ważniejsze od ratowania ludzkiego zdrowia?
Carlos
2023-09-21 09:24:11