Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Centrala Banku Spółdzielczego zajmie szczycieński zabytek


Dawną siedzibę Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. 3 Maja kupi szczycieński Bank Spółdzielczy. - Chcemy tam utworzyć centralę naszego banku – mówi prezes Krzysztof Karwowski. - Budynek przy ul. Łomżyńskiej będzie nadal siedzibą oddziału w Szczytnie.


  • Data:

Przetarg na zbycie zabytkowego obiektu odbył się w poniedziałek. Walczyli o niego dwaj kontrahenci: Bank Spółdzielczy oraz jeden z olsztyńskich developerów. Wygrał bank oferując kwotę 720 tysięcy złotych.

 

- Cena wywoławcza sięgała nieco ponad 440 tysięcy – mówi wicestarosta Jerzy Szczepanek. - Wobec nieskutecznych wcześniejszych przetargów była ona obniżona w stosunku do wyceny rzeczoznawcy. Ten wartość obiektu ustalił na poziomie 880 tysięcy złotych. Ostatecznie więc przetargowa cena osiągnęła wysokość dość bliską tej, jaka określona została w wycenie.

 

Dla samorządu powiatowego to ważna transakcja. Dzięki niej znacznie przybliża się szansa na realizację tegorocznego planu dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży mienia.

 

- Zaplanowaliśmy ten dochód na poziomie półtora miliona złotych. Na tę chwilę do jego wykonania brakuje jeszcze około 300 tysięcy, które być może uzyskamy ze sprzedaży działek budowlanych w Leśnym Dworze – mówi Szczepanek. - Ale dochód powiatu to jedna rzecz, a zachowanie i odrestaurowanie szczycieńskiego zabytku to zupełnie inna sprawa. Dlatego bardzo mnie cieszy, że pozostanie od w rękach miejscowych, że będzie o niego dbał nasz szczycieński bank. Warto przy tym zaznaczyć, że budynek przy ul. 3 Maja jest wyjątkowy architektonicznie. To jedna z trzech już tylko w naszym województwie kamienic z podcieniami.


Reklama

 

 

Bank Spółdzielczy w Szczytnie rośnie w siłę i... terytorium. Obecnie posiada 12 placówek, zlokalizowanych nie tylko w obrębie naszego powiatu.

 

- Organizacja pracy tych wszystkich placówek wymaga centrum dowodzenia. Takiemu celowi będzie służył budynek przy ul. 3 Maja - tłumaczy prezes BS.

 

Potrzeby organizacyjne nie były jednak jedynym motywem, jaki przyświecał szczycieńskiemu bankowi. Rozważana była także opcja wzniesienia nowego, odrębnego obiektu przy ul. Łomżyńskiej, gdzie bank dysponuje wystarczającym gruntem.

 

- Kupując dawną siedzibę PUP, budynek niemal w centrum miasta, chcemy też spełnić nasze, nazwijmy to, historyczne obowiązki – wyjaśnia prezes Karwowski. - We wrześniu minęło 110 lat od chwili, gdy w Szczytnie powstał Bank Polski, ten, którego czujemy się i jesteśmy spadkobiercami. Wiąże więc nas historia i idee, które ponad sto lat temu towarzyszyły twórcom, założycielom Banku Polskiego w Szczytnie. To spuścizna, która nakłada na nas obowiązek zachowania w naszym mieście tego, co jest historycznie wartościowe. A nie ulega wątpliwości, że mamy w Szczytnie sporo jeszcze obiektów zabytkowych, niepowtarzalnych, pięknych, którym należy przywrócić dawną świetność, przydając też uroku całemu Szczytnu.

Reklama

 

Prezes Karwowski nie ukrywa, że działania inwestycyjne jego banku i zakup zabytkowej kamienicy mają też stanowić swoisty wzór do naśladowania.

 

- Może uda nam się zaszczepić w szczycieńskich przedsiębiorcach, przyszłych inwestorach przekonanie, że czasem warto, zamiast budować nowe, zadbać o stare - przekonuje prezes Karwowski. Przecież chodzi nie tylko o to, by osiągnąć osobisty, zawodowy, firmowy sukces, ale też o to, by się nim podzielić z otoczeniem, z miejscem, w którym się żyje i pracuje. - 110 lat temu Bank Polski powstał między innymi po to, by owoce pracy mieszkańców Szczytna i okolic pozostawały tu, na miejscu. By tu wypracowane pieniądze nie odpływały do pruskiego wówczas Berlina. Kupując budynek przy ul. 3 Maja chcemy też sprawić, by zachowana została historia naszego miasta.

 



Komentarze do artykułu

ika

Ale skoro ma być czynne wejście od ul. Ogrodowej, to zgodnie z jakimiś niegdysiejszymi, ale chyba aktualnymi zasadami, adres wiąże się z umiejscowieniem wejścia właśnie. Więc bank już nie przy 3 Maja, ale Ogrodowej?

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama