Środa, 6 Grudzień
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja -

Reklama


Reklama

Cenne inwestycje dla społeczności i turystów: strażnice, świetlice, ścieżki rowerowe i bezpieczne lotnisko (zdjęcia)


Ochotnicze straże pożarne to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. W Pasymiu druhny druhowie pielęgnują ją  dumą od 75 lat. Choć, jak zaznacza Tomasz Błaszczak, prezes OSP Pasym, historia pasymskiej straży sięga nawet roku 1889.- Zapisane w dokumentach fakty dowodzą bogatego dziedzictwa tej jednostki – mówi prezes. A wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska, która pełni również funkcję wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego OSP nie tylko wręczyła jednostce złoty medal za wybitne zasługi dla pożarnictwa i uhonorowała Młodzieżową Drużynę Pożarniczą wręczając proporzec, ale nie kryła także dumy i wzruszenia.

 

 

Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa.

 

- Mundur strażacki to najpiękniejszy strój, bo jest symbolem braterstwa, zaufania, poświęcenia czy bezinteresownej pomocy – dla mnie najpiękniejszych wartości, jakimi możemy się dzielić w życiu. Dziękuję Wam druhny i druhowie za gotowość do działania zawsze, gdy ktoś jest w potrzebie.  Niech św. Florian ma Was w opiece. Jesteście dumą powiatu szczycieńskiego i Warmii i Mazur – mówiła Sylwia Jaskulska.

 

Inwestycje wyczekane przez mieszkańców i turystów

 

Świetlice wiejskie to miejsca o szczególnym znaczeniu dla lokalnych społeczności. To dzięki odbywającym się w nich zajęciom, spotkaniom, uroczystościom lepiej poznajemy sąsiadów, a swojej wsi nie traktujemy tylko jako miejsca, do którego wracamy na sen. Ja uwielbiam te chwile, gdy w świetlicach słychać, muzykę, śmiech, życie po prostu – mówi Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa.

 

Radość już zadomowiła się w nowo wyremontowanej świetlicy wiejskiej w Nartach. Wartość tej inwestycji to ponad 300 tys. zł, w tym ponad 120 tys. wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

Jeszcze większe środki z tego samego programu trafiły do Gminy Pasym. Burmistrz Cezary Łachmański i wicemarszałek Sylwia Jaskulska podpisali umowę na dofinansowanie przebudowy drogi gminnej w miejscowości Leleszki.


Reklama

 

Wartość przekazanej pomocy wynosi ponad 1,117 mln zł. Te środki pozwolą na poszerzenie drogi i zastąpienie nawierzchni z kostki kamiennej, kostką brukową. Wykonane zostanie także odwodnienie drogi. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2024 roku, czyli przed kolejnym sezonem turystycznym.

 

Szczytno wykręciło 5 mln zł!

 

W ciągu godzinnej przejażdżki rowerowej można spalić ok 400-500 kalorii. Ale jak się okazuje, na kręceniu można też nieźle zyskać. W ogólnopolskim konkursie „Rowerowy Maj” wzięły udział trzy miasta z Warmii i Mazur - Lidzbark Welski, Kętrzyn, Szczytno i to była bardzo dobra decyzja, bo już 17 na koncie każdego z nich pojawią się wielkie pieniądze.

Do Szczytna, które jest laureatem trzeciego miejsca trafi 5 mln zł. Już wiadomo, że te środki mają zostać zainwestowane w budowę nowej ścieżki rowerowej o długości około 8 km, łączącej Szczytno z Nowymi Kiejkutami. Projekt już został zaakceptowany przez wójtów gmin Szczytno i Dźwierzuty oraz starostę szczycieńskiego.

 

- Rower w moim przekonaniu ma tylko zalety. Sama uwielbiam wycieczki rowerowe, szczególnie po mocno stresującym dniu. Wystarczy wtedy tylko mocniej przycisnąć i głowa staje się lżejsza, a stres oddala się z każdym kilometrem. Rower też doskonale pozwala dbać o zdrowie fizyczne. Nie bez znaczenia jest również aspekt kulturalny i środowiskowy.

 

Gdy samochód zostaje w garażu na rzecz roweru przyczyniamy się do ochrony środowiska, obcując przy tym z pięknem natury i materialnego dziedzictwa kulturowego. Nie ma nic wspanialszego niż taka wycieczka po drogach naszego powiatu – zachwala Sylwia Jaskulska, która nie kryje szczęścia, że nagroda trafiła właśnie do powiatu, który reprezentuje.

 

Szymany w gronie najbezpieczniejszych

 

Po blisko 3 latach realizacji procesów inwestycyjnych, przygotowania procedur, szkoleń personelu, a także certyfikacji przez Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz publikacji danych w Zintegrowanym Pakiecie Informacji Lotniczych AIP, na lotnisku w Szymanach będą mogły odbywać się operacje lotnicze w warunkach ograniczonej widzialności. Tym samym Port Lotniczy Olsztyn-Mazury znalazł się w gronie 9 polskich lotnisk cywilnych umożliwiających wykonywanie operacji lądowania, co najmniej w kategorii II systemu ILS.

Reklama

 

- O tym, jak wielkie znaczenie dla podróżnych ma ten proces wie każdy, kto doświadczył odwołanego lub przekierowanego na inne lotnisko lotu. Aby nasi pasażerowie przeżywali mniej stresów, wcześniej nasza załoga lotniskowa musiała go przeżyć naprawdę sporo. Tylko oni wiedzą, ile to ich kosztowało. Ale na szczęście to zespół, dla którego niemożliwe nie istnieje – mówi Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa.

 

Stres, nerwy, poświęcenie trudno wycenić. Można za to wycenić wartość przedsięwzięcia. Inwestycja związana z dostosowaniem infrastruktury lotniczej do kategorii II ILS rozpoczęła się w Szymanach jesienią 2020 roku i realizowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2014-2020. Wartość projektu przekracza 25 mln zł, a kwota dotacji ze środków unijnych to 15 mln zł. Prace związane z dostosowaniem lotniska do kategorii II były wykonywane przy czynnym operacyjnie lotnisku, co pozwalało na jego nieprzerwane funkcjonowanie.

- Dla mnie ta inwestycja jest kolejnym dowodem na to, że wbrew opinii malkontentów, warto inwestować i rozwijać nasze lokalne lotnisko – dodaje Jaskulska.

 

 


Rozbudowa oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej i dróg kołowania, podniesienie kategorii systemu ILS do CAT II, a także wdrożenie procedur ograniczonej widzialności (LVP – Low Visibility Procedures), pozwoliły na zwiększenie bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych przy niemalże dwukrotnie niższych minimach. Operacje precyzyjnego podejścia i lądowania według wskazań przyrządów będą mogły odbywać się przy zasięgu widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszym niż 300 metrów (było 550) , a także przy wysokości decyzji nie mniejszej niż 100 stóp (było 200).

W przypadku operacji startu, minimalną wartością RVR umożliwiającą bezpieczny start będzie 150 metrów.


 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama