Niedziela, 3 Marca
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana -

Reklama


Reklama

Bunt mieszkańców Klonu przeciwko biogazowni. Stanowczy sprzeciw i długa lista zarzutów


Mieszkańcy Klonu protestują przeciwko powstaniu biogazowni w Klonie. W środę, 22 listopada, złożyli uwagi do wykonanego przez inwestora raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. - Nie ma chyba takiego argumentu, który przekonałby nas do tej inwestycji - mówi Dorota Kulas, radna z Klonu.Od czerwca tego roku części mieszkańców Klonu sen z powiek spędza wizja powstania w okolicach wsi biogazowni. Złożyli już protest do wójta gminy przeciwko budowie obiektu. W środę, 22 listopada, do gminy wpłynęły ich uwagi do przygotowanego przez inwestora raportu dotyczącego oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie biogazowni rolniczej.

 

Przypominamy, że firma ID Energy Group w odległości około 650 metrów od domów w Klonie i Orzeszkach chce wybudować biogazownię, w której rocznie powstawałoby 2,5 mln metrów sześciennych biometanu oraz ciepło i energia elektryczna o mocy 1MW. Z opisu inwestycji wynika, że do produkcji biogazu firma potrzebować będzie rocznie blisko 38 tys. ton odpadów z ziemniaków, obornika świńskiego, bydlęcego i kurzego, kiszonki z traw i kukurydzy oraz gnojowicy bydlęcej i świńskiej.

 

Produktem ubocznym będzie taka sama ilość pofermentu, który będzie można wykorzystywać jako nawóz. Mieszkańcy mieli wiele obaw dotyczących zakresu inwestycji. Nawet zorganizowane przez wójta spotkanie mieszkańców z przedstawicielami firmy nie rozwiało ich wątpliwości. Co więcej spowodowało, że klonowianie jeszcze z końcem czerwca, w urzędzie gminy Rozogi złożyli protest przeciwko tej inwestycji. Podpisało go 160 mieszkańców wsi.


Reklama

 

- Ten dokument z gminy otrzymaliśmy już po rozpoczęciu przygotowywania raportu dot. oddziaływania na środowisko naszej inwestycji – mówi Katarzyna Budziłek z ID Energy Group. - Dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu postępowania.

 

Czy oznacza to, że wbrew stanowczemu NIE mieszkańców firma wybuduje tu biogazownię? - Zdecydowanie wolimy inwestować w miejscach, gdzie jest dobra atmosfera. Nam zależy na dobrej współpracy z lokalną społecznością. Być może, gdyby mieszkańcy Klonu zobaczyli jak działa taka biogazownia i jakie płyną z niej korzyści zmieniliby zdanie.

 

Jak zapewnia nas radna Dorota Kulas, akceptacji na powstanie obiektu nie będzie. W środę, 22 listopada, mieszkańcy złożyli w gminie uwagi do opracowanego raportu. Lista zastrzeżeń jest długa. Sami zlecili wykonanie opinii ornitologicznej. Jak się okazało, jest ona sprzeczna z tym, co zostało zawarte w raporcie.

 

- Tę opinię przekazaliśmy już na ręce wójta gminy Rozogi oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – mówi Dorota Kulas.

Reklama

 

Wśród zastrzeżeń znalazło się również to dotyczące braku konsultacji z mieszkańcami. Ci uważają, że inwestycja będzie oddziaływała nie tylko na obszar z nią bezpośrednio sąsiadujący, ale również na ten, który znajduje się dalej.

 

- Firma nie przedstawiła pełnych zagrożeń, jakie niesie budowa biogazowni – wylicza radna. - Do tego w raporcie nie ma opinii geotechnicznej z badań warunków gruntowo-wodnych - dodaje.

 

Takich zastrzeżeń mieszkańcy mają wiele. W przygotowanym piśmie podpierają się licznymi przepisami i opiniami. Wygląda na to, że ewentualna decyzja firmy o budowie obiektu pociągnie za sobą kolejne kontrdziałania przeciwników inwestycji.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama