Mieszkańcy Klonu protestują przeciwko powstaniu biogazowni w Klonie. W środę, 22 listopada, złożyli uwagi do wykonanego przez inwestora raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. - Nie ma chyba takiego argumentu, który przekonałby nas do tej inwestycji - mówi Dorota Kulas, radna z Klonu.
Od czerwca tego roku części mieszkańców Klonu sen z powiek spędza wizja powstania w okolicach wsi biogazowni. Złożyli już protest do wójta gminy przeciwko budowie obiektu. W środę, 22 listopada, do gminy wpłynęły ich uwagi do przygotowanego przez inwestora raportu dotyczącego oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie biogazowni rolniczej.
Przypominamy, że firma ID Energy Group w odległości około 650 metrów od domów w Klonie i Orzeszkach chce wybudować biogazownię, w której rocznie powstawałoby 2,5 mln metrów sześciennych biometanu oraz ciepło i energia elektryczna o mocy 1MW. Z opisu inwestycji wynika, że do produkcji biogazu firma potrzebować będzie rocznie blisko 38 tys. ton odpadów z ziemniaków, obornika świńskiego, bydlęcego i kurzego, kiszonki z traw i kukurydzy oraz gnojowicy bydlęcej i świńskiej.
Produktem ubocznym będzie taka sama ilość pofermentu, który będzie można wykorzystywać jako nawóz. Mieszkańcy mieli wiele obaw dotyczących zakresu inwestycji. Nawet zorganizowane przez wójta spotkanie mieszkańców z przedstawicielami firmy nie rozwiało ich wątpliwości. Co więcej spowodowało, że klonowianie jeszcze z końcem czerwca, w urzędzie gminy Rozogi złożyli protest przeciwko tej inwestycji. Podpisało go 160 mieszkańców wsi.
- Ten dokument z gminy otrzymaliśmy już po rozpoczęciu przygotowywania raportu dot. oddziaływania na środowisko naszej inwestycji – mówi Katarzyna Budziłek z ID Energy Group. - Dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu postępowania.
Czy oznacza to, że wbrew stanowczemu NIE mieszkańców firma wybuduje tu biogazownię? - Zdecydowanie wolimy inwestować w miejscach, gdzie jest dobra atmosfera. Nam zależy na dobrej współpracy z lokalną społecznością. Być może, gdyby mieszkańcy Klonu zobaczyli jak działa taka biogazownia i jakie płyną z niej korzyści zmieniliby zdanie.
Jak zapewnia nas radna Dorota Kulas, akceptacji na powstanie obiektu nie będzie. W środę, 22 listopada, mieszkańcy złożyli w gminie uwagi do opracowanego raportu. Lista zastrzeżeń jest długa. Sami zlecili wykonanie opinii ornitologicznej. Jak się okazało, jest ona sprzeczna z tym, co zostało zawarte w raporcie.
- Tę opinię przekazaliśmy już na ręce wójta gminy Rozogi oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – mówi Dorota Kulas.
Wśród zastrzeżeń znalazło się również to dotyczące braku konsultacji z mieszkańcami. Ci uważają, że inwestycja będzie oddziaływała nie tylko na obszar z nią bezpośrednio sąsiadujący, ale również na ten, który znajduje się dalej.
- Firma nie przedstawiła pełnych zagrożeń, jakie niesie budowa biogazowni – wylicza radna. - Do tego w raporcie nie ma opinii geotechnicznej z badań warunków gruntowo-wodnych - dodaje.
Takich zastrzeżeń mieszkańcy mają wiele. W przygotowanym piśmie podpierają się licznymi przepisami i opiniami. Wygląda na to, że ewentualna decyzja firmy o budowie obiektu pociągnie za sobą kolejne kontrdziałania przeciwników inwestycji.
Jareczku a specjalistów i lekarzy brak. Czym ty chcsz zabłysnąć?
Rafi
2024-12-04 13:41:05
To powinien być puchar Beaty Januszczyk a nie Urszuli. Żenada.
Stefan
2024-12-04 13:38:58
Pośpiech, roztargnienie, nieuwaga oraz brak koncentracji mogą doprowadzić do wielu nieszczęść i tragedii.
Tyle w temacie.
2024-12-04 11:05:54
Zasnął to najprawdopodobniej bo Policjanci za długo pracują po 12 godzin dziennie a nawet 16 godzin dziennie to chore jest jak oni nawet nie mogą się wyspać dobrze śpią po 4 godziny to co to jest
123
2024-12-03 20:55:15
Jezu jaki ten burmistrz wspaniały. Pojawia się wszędzie jak rycerz na białym koniu niczym jego idol Donald Tusk i zapewnia, że o wszystko zadba. Toż to prawdziwy bohater! A tygodnik wie o każdy jego boskim posunięciu. Cóż za współpraca!
Tytus
2024-12-03 20:46:39
FC Masuria Szczytno również brała udział
Ojojoj
2024-12-03 11:37:34
Ciekawe jaka będzie średnia życia mieszkanców tego nowoczesnego bloku? Czy już niedługo będą mogli startować w konkursach na nowotwór roku? Czy ktokolwiek sprawdził promieniowanie i radiację w mieszkaniach?
Jery
2024-12-03 07:40:59
Podziwiam i Zazdroszczę. Cuda robicie.
Czającą się jeszcze. .
2024-12-02 23:27:20
Zginął człowiek nie policjant, nie zginął w tragicznych okolicznościach na służbie więc nie ma znaczenia że był policjantem
No
2024-11-30 11:25:20
Czyli bąbelki za darmo a reszta musi płacić. Takie rozwiązanie nie jest dobre. Do Pasymia trzeba dojechać autem a zimą każdy wie jak ta drogą wygląda, lód, śnieg i żadnej odśnieżarki. Kolejna sprawa jest taka że brak jest tam atrakcji dla dzieci, dla dorosłych też nic ciekawego, zwykła pływalnia, brak nawet saun. Dokładanie komuś do prywatnego biznesu to nie jest dobre wyjście. Może burmistrza Pasymia niech wyjmie z prywatnej kieszonki i dokłada znajomemu do interesu.
Dźwierzuciak
2024-11-30 09:44:10