PROMOCJA. Miałeś wypadek i twoje auto wymaga większej naprawy? To jeszcze nie koniec świata. Nie jesteś skazany na taksówki lub komunikację miejską. Michał Malinowski, właściciel wypożyczalni aut i rzeczoznawca samochodowy ze Szczytna, podpowiada jak załatwić samochód zastępczy z polisy OC sprawcy i kiedy on ci przysługuje.
Zima to czas, gdy dochodzi do największej liczby kolizji i wypadków drogowych. Co zrobić, gdy w takim zdarzeniu zniszczymy auto, a jest ono nam naprawdę niezbędne do normalnego funkcjonowania?
Warto pamiętać, że mamy prawo do auta zastępczego. Ale zaznaczę od razu, że prawo to zależy przede wszystkim od sytuacji, w której chcemy z niego skorzystać. Możemy to uczynić w ramach ubezpieczenia OC sprawcy kolizji lub wypadku, polisy autocasco jeśli taką mieliśmy wykupioną, a także podczas naprawy pojazdu, który uległ awarii.
Kolizja, wypadek to stres. Nie każdy ma w tym momencie głowę do takich formalnych spraw.
To fakt, ale na rynku są firmy, jak na przykład moja, które zajmą się formalnościami za nas. Jeśli braliśmy udział w wypadku lub kolizji drogowej, mamy prawo do pojazdu zastępczego z polisy OC sprawcy. Mówiąc w skrócie nic to nas nie kosztuje, a samochód możemy otrzymać natychmiast. Wystarczy zgłosić się do takiej firmy.
Ale firmy ubezpieczeniowe chyba niechętnie chcą pokrywać takie wydatki?
Owszem, częstym argumentem towarzystw ubezpieczeniowych jest możliwość skorzystania przez poszkodowanego z komunikacji publicznej. Prawnicy podkreślają jednak, że samochód kupujemy nie tylko do realizacji obowiązków zawodowych, ale również do potencjalnej możliwości z niego skorzystania, na przykład na potrzeby dojazdu do pracy, czy dowożenia dzieci do szkoły. Gdybyśmy chcieli realizować powyższe cele za pomocą komunikacji publicznej to nie nabywalibyśmy go w ogóle.
Na jak długo przysługuje nam taki wypożyczony, na koszt ubezpieczyciela, samochód?
Przy szkodzie częściowej ubezpieczyciel musi pokryć koszty wynajmu za faktyczny okres naprawy. W przypadku szkody całkowitej, czas najmu to okres od dnia zniszczenia pojazdu do dnia, w którym poszkodowany może nabyć analogiczny pojazd, nie dłuższy niż do dnia zapłaty odszkodowania. Ubezpieczycielowi OC sprawcy trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające swoje wydatki, czyli faktury lub rachunki. Czyli nie możemy pożyczyć samochodu na przykład od kolegi, który takiego rachunku nam nie wystawi. Musi to być samochód z firmy zajmującej się wypożyczaniem aut. Oczywiście zwrot kosztów nie będzie dotyczył opłat takich jak zakup benzyny czy parking. Istotne jest, że w takiej sytuacji samochód powinien być tej samej albo niższej klasy, ale nie może nam zostać narzucona stawka wynajmu czy limit kilometrów.
A jak sytuacja wygląda w przypadku, gdy to my jesteśmy sprawcami wypadku?
No cóż, w takim przypadku, niestety, nie mamy szans na darmowe auto zastępcze.
A gdy mamy wykupioną polisę autocasco lub assistance?
Umowa ubezpieczeniowa autocasco jest dobrowolną umową cywilną i jej warunki określają strony ją zawierające. Jeśli posiadamy polisę autocasco i w umowie przewidziany został taki zapis, przysługuje nam bezpłatny wynajem samochodu zastępczego. Niezbędne szczegóły o okolicznościach, w jakich możemy liczyć na pojazd zastępczy, znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W porównaniu do poprzedniej sytuacji, należy zwrócić uwagę, że samochód zastępczy z polisy autocasco można wypożyczyć zazwyczaj na okres około 3 do 4 dni. Tak samo jednak pojazd może być tej samej lub niższej klasy, ale prawdopodobne, że np. ubezpieczyciel pokrywa jedynie część kosztów wynajmu, dlatego dogodne zapisy należy wynegocjować przy kupnie polisy. Trzeba także podkreślić, że jeżeli z winy ubezpieczyciela nie otrzymamy pojazdu, który należy nam się z polisy autocasco, możemy wynająć samochód na własny koszt i starać się o zwrot wydatków.
Mati
Mandat za parkowanie się należy :D
Anetta
Serdecznie polecam firmę Pana Michała, bardzo pomógł mi podczas gdy miałam wypadek, zorganizował lawetę która zabrała moje autko, otrzymałam auto za które nic nie płaciłam. Polecam i pozdrawiam