Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Arsenał Milicji Obywatelskiej na poddaszu w Kocie


Mieszkanka Kota w gminie Jedwabno znalazła na strychu 100 sztuk amunicji z 1913 r. do broni typu Mauser. Kobieta porządkowała poddasze. Jak się okazało w budynku, w którym ujawniono amunicję, mieścił się wcześniej posterunek Milicji Obywatelskiej. Ale to nie koniec wybuchowych znalezisk w naszym powiecie...


  • Data:

W piątek (18.10.2019 r.) oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki odebrał informację o niewybuchach, które miały znajdować się w kompleksie leśnym w miejscowości Przeździęk Wielki, gmina Wielbark.


Reklama

 

Reklama

 

Skierowany na miejsce patrol policji, potwierdził zgłoszenie.

 

 

- Jak się okazało na nietypowe znalezisko natrafił funkcjonariusz Straży Leśnej podczas prac gospodarczych przy przygotowywaniu gruntu pod sadzonki drzew – mówi Anna Walerzak ze szczycieńskiej policji. - Policjanci z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego potwierdzili, że znalezisko to 2 sztuki pocisków artyleryjskich 75 mm ze smugaczem produkcji niemieckiej z czasów II wojny światowej. Przybyły patrol rozminowania zabezpieczył niewybuchy. Żołnierze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu zabezpieczyli pociski, aby w bezpiecznych warunkach go zneutralizować.

 

 

Z kolei z sobotę (19.10.2019 r.) w miejscowości Kot, gmina Jedwabno kobieta podczas prac porządkowych na poddaszu budynku mieszkalnego ujawniła 100 sztuk amunicji z 1913 r. do broni typu Mauser. Skierowany na miejsce patrol policji, zabezpieczył naboje. Jak się okazało w budynku w którym ujawniono amunicję, mieścił się wcześniej posterunek MO.

 

 

Przypominamy!!!

 

 

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, czy przenosić! W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.

 

KPP Szczytno/ip



Komentarze do artykułu

Krajan

Jak to były pociski z 1913 r., to nie należały do MO, chyba że MO miała takie mausery po 1945 r. Pewnie były skonfiskowane - i zapomniane, albo ukryte przez byłych właścicieli domostwa sprzed 1945 r. Sam z taką sytuacją miałem do czynienia - ale dawniej - jeszcze w czasach \"komuny\". Oddałem na komendę, ale strach był, że z niej nie wrócę, jako podejrzany o dybanie na ustrój i prawowitą władzę.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama