Wspomniałem tydzień temu o porozumieniu powiatów Mazur Południowych zawartym w celu odparcia zamachu, jaki na możliwości rozwoju naszego regionu dokonały władze województwa. Zostaliśmy uznani za obszar nierozwojowy, skazany na bycie zadupiem na wieki wieków. Jak się dowiedziałem, rzecz jasna z naszego „Tygodnika”, pierwszym efektem tego porozumienia jest zlecenie fachowcowi opracowania Strategii Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Południowe Mazury 2030. Czepiam się cholera, ale jak czytam nazwę tej strategii to mi się scyzoryk w kieszeni otwiera.
Jako osobnik urodzony w Kielcach mam ten przyrząd przypisany do wyposażenia na całe życie. Ten urzędniczy żargon już na wstępie odrzuca. Nie można było jakoś po ludzku? Obszar funkcjonalny… No dobra, w końcu urzędnicy to wymyślają, cóż od takich wymagać. Tym bardziej, że starosta w udzielonym w tej sprawie wywiadzie akurat operuje bardziej ludzkimi określeniami.
Najważniejsze, jak zwał tak zwał, że praca ruszyła. Na początek została przygotowana ankieta dla mieszkańców naszych powiatów, która ma wskazać, co o tej sytuacji sądzą najbardziej zainteresowani. Czyli my tubylcy z tej – jak twierdzą mędrcy z Olsztyna – beznadziejnej dziury w zdrowym ciele województwa. Tu uwaga.
Sprawami kraju, regionu czy miasta interesuję się, jak można co tydzień wyczytać, odrobinę chyba ponad przeciętną normę. Gdyby nie ten wywiad ze starostą to nic bym o ankiecie nie wiedział. Wisi ona na stronach Starostwa od 6 sierpnia. Znam bardziej pasjonujące lektury niż oficjalne serwisy urzędów, do których sięgam, gdy potrzebuję. Oficjalnie strona z ankietą powinna zostać zamknięta 19 sierpnia, ale urzędniczą bezwładnością wisi nadal, gdy to piszę. Mam tym razem nadzieję, że urzędnicy zapomną ją zdjąć i dadzą powisieć trochę dłużej, aby jeszcze parę osób mogło wypełnić.
Sama ankieta jest klasycznym narzędziem pomocniczym do sporządzenia diagnozy społeczno – gospodarczej regionu. Wymaga od respondenta zdeklarowania najpierw ogólnej oceny tzw. „dobrostanu” miejsca, w którym żyjemy. Następnie mamy dość szeroką i szczegółową możliwość oceny zmian, jakie zaszły u nas w ostatnich latach oraz subiektywnego wskazania największych wad i zalet powiatu. Wydaje się, iż analiza wyników tej ankiety może być naprawdę przydatna dla celu, do jakiego została stworzona.
O ile rzecz jasna wypełni ją w miarę znacząca ilość zainteresowanych mieszkańców. Nie będzie to zresztą jedyne narzędzie konsultacji. Jak obiecuje starosta przygotowywane są także „spotkania robocze i debaty z udziałem przedstawicieli różnych środowisk”. Oby nie było tak jak z pewnymi konsultacjami sprzed ponad roku, których termin wyznaczono tak, że wzięli w nich udział głównie zgonieni tam urzędnicy. Proszę bardzo o szerszą informację o takich spotkaniach, z pewnością bardziej dostępną niż ta o ankiecie. Poza urzędnikami jeszcze jest w powiecie parę osób zainteresowanych jego losami.
Wypełniając ankietę zwróciłem szczególną uwagę na kilka, moim zdaniem, kluczowych pytań. Przede wszystkim na te, gdzie nie klika się na jedną z zaproponowanych ocen, lecz szerzej wyraża własną opinię. Na przykład co jest atutem naszego powiatu, co jest jego najsłabszą stroną. Tu trzeba się naprawdę zastanowić. Moim zdaniem w jednym i drugim przypadku ludzie. My, mieszkańcy. Czy identyfikujemy się z regionem, czy poza krytyką, mamy własne pomysły, propozycje i chęć ich realizacji. Jak kształtuje się nasze wyobrażenie o przyszłości? To mogą być bardzo subiektywne opinie, lecz ich suma może dać już jakąś wizję.
Obejrzałem niedawno w jednej z telewizji duży reportaż o przeprowadzonym w Szczytnie triathlonie. Cały szereg wywiadów z jego uczestnikami. Poza ocenami poziomu sportowego uderzały bardzo pochlebne opinie o organizacji imprezy. Co najważniejsze, równie często wyrażane były nawet zachwyty nad miastem, jego położeniem, otoczeniem.
Co może być największym zaskoczeniem stwierdzono kilka razy, że jest tu co oglądać, gdzie pójść, warto tu przyjechać. Narzeka się często, iż aktualne władze miasta i powiatu koncentrują się na popularyzacji walorów turystycznych miasta, na imprezach sportowych, rekreacji. Podobno to margines. Jak się wydaje, także i moim zdaniem, powinien to być nasz atut wynikający z położenia i walorów środowiska. To właśnie starałem się w tej ankiecie przekazać.
Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28