Poniedziałek, 8 Sierpień
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana -

Reklama


Reklama

Akcja ratunkowa na wagę życia


Nie ma słów, którymi mogę wyrazić swoją wdzięczność dla obu Panów Strażaków, którzy ratowali najukochańszą osobę w moim życiu – w taki sposób Aleksandra Taradejna dziękuje Pawłowi Koziatkowi oraz Grzegorzowi Malinowskiemu za reanimację jej męża, który zasłabł jadąc ciężarówką. Do zdarzenia doszło w sobotę, 13 listopada na ulicy Długiej w Nartach. 50-latek trafił do szpitala w Olsztynie. Niestety, jego stan jest nadal bardzo ciężki.Pan Sławomir to zawodowy kierowca, jechał ciężarówką z naczepą. W pewnym momencie zasłabł, a auto zjechało na przeciwległy pas jezdni i dalej do rowu. Tam się zatrzymało. Akurat drogą, niemal jednocześnie, przejeżdżali Paweł Koziatek oraz Grzegorz Malinowski. Jeden jechał ze Szczytna do Jedwabna na zajęcia boksu, drugi wracał z Jedwabna do Roman do rodziców. Obaj panowie zatrzymali się i ruszyli na ratunek nieprzytomnemu mężczyźnie. 50-latek nie dawał oznak życia.

Dołączyło do nich dwóch innych kierowców, którzy również nie byli obojętni na to, co się wydarzyło na drodze w Nartach.

 

- To dzięki tym dodatkowym parom rąk udało nam się wydobyć z kabiny samochodu nieprzytomnego, nieoddychającego mężczyzn i zacząć reanimację – mówi Paweł Koziatek. - Bez ich pomocy, mimo że wiemy jak reanimować, nie mielibyśmy szans na te działania, bo prawdopodobnie nie dalibyśmy rady wydobyć tego pana z samochodu.

 

Paweł Koziatek i Grzegorz Malinowski to strażacy – zawodowy i ochotnik. Obaj, na zmianę uciskali klatkę piersiową 50-latka, aby utrzymać dopływ tlenu do krwi i mózgu do czasu, gdy na miejscu dotarli ratownicy medyczni, którzy przejęli resuscytację. - Do przywrócenia czynności życiowych wykorzystane zostało urządzeni AED, które wykonało jedno wyładowanie elektryczne i przywróciło serce do bicia – mówi kapitan Łukasz Wróblewski. - AED nie zalecał kolejnych wyładowań.


Reklama

 

Po przywróceniu czynności życiowych i ustabilizowaniu jego stanu został on przewieziony do szpitala w Olsztynie. Jego stan jest jednak nadal bardzo ciężki.

 

 

Żona pana Sławomira pani Agnieszka nie szczędzi słów wdzięczności.

 

- Nie ma słów, którymi mogę wyrazić swoją wdzięczność dla obu Panów Strażaków – mówi „Tygodnikowi Szczytno”. - Ratowali najukochańszą osobę w moim życiu. Mąż nadal jest w bardzo ciężkim stanie, przeszedł rozległy zawał, ale dzięki tym panom ma szansę na przeżycie. Dziękuję. Nie mam pojęcie, jak mam się odwdzięczyć.

 

- Życie tego pana jest dla nas największa nagrodą – mówi Grzegorz Malinowski, druh ochotnik w OSP Jedwabno i OSP Romany. Prywatnie pracownik Urzędu Gminy w Szczytnie. - Myślę, że nic nadzwyczajnego nie zrobiliśmy. To był normalny, ludzki odruch. Każdy powinien się tak zachować.

Ale medycy nie mają wątpliwości, że gdyby nie właściwa postawa obu strażaków, to na ratunek dla 50-latka mogłoby być za późno.

Reklama

 

- Ludzie często boją się udzielać pomocy – dodaje Paweł Koziatek, zawodowy strażak od 16 lat. - Nie zatrzymują się przy takich zdarzeniach, czy innych wypadkach. A to naprawdę ogromny błąd. W takiej sytuacji liczy się natychmiastowa i każda pomoc. Liczy się dosłownie każda sekunda działania. Gdyby nie zatrzymali się też inni kierowcy i nie mielibyśmy wsparcia, to na nic zdałyby się wówczas nasze umiejętności. Dlatego apeluję do wszystkich o reagowania, udzielania pomocy, zatrzymywania się, bo naprawdę nigdy nie wiadomo, co będzie potrzebne i czyje umiejętności mogą się w danej sytuacji przydać.Komentarze do artykułu

WCpiker

Grzesiek, to facet (kolega), na którego zawsze można liczyć. Po prostu dobry człowiek.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Jakby Letkiewicz przebrał się za inkwizytora albo krzyżaka miało by to większy sens. Wierzący SS-man. Oni chodzili do kościoła, żeby je grabić.

  Taki Tam


  2022-08-05 12:21:08
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Nazistowskimi symbolami wytatuowani są bojownicy Azow, może ten \"człon\" z zespołu Hunter w ten sposób okazał swoją solidarność z ukraińskimi nazi-banderowcami?. Nie życzę sobie by ten squrwiel pokazywał się w Szczytnie....WON NA UKRAINU! Przypomnę ci pajacu z zespołu, że tu, w Polsce, w takich strojach nazistowscy Niemcy, mordowali moich rodaków, świnio.


  2022-08-05 12:10:16
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Torze, wstyd to obrażać innych. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Słabo to wyglądało, a Szczytno nie pierwsze zwróciło na to uwagę. Letkiewicz niech nie ściemnia.

  Olek


  2022-08-05 11:43:57
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  szkoda, że Hans Kloss już nie żyje. Należało go niezwłocznie aresztować za noszenie hitlerowskiego munduru. W Szczytnie nie ominęła by ta przyjemność

  Jamka Lech


  2022-08-05 11:42:34
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Panie Letkiewicz dobrze pan wie, że nie pierwszy raz są pretensje o ten mundur. Dobrze wiecie, że niektórym środowiskom to nie pasuje, a wy gracie to samo. Jak się mówi A trzeba powiedzieć też B, a nie miotać się w tłumaczeniach. Niemcy mieli na klamrach historyczny napis, który nic dla nich nie znaczył, a wy ukazujecie ich jako gorliwych katolików, którzy walczą w imię Boga i porównujecie to z Radiem Maryja. Dla mnie słabo to wyglądało. A i jeszcze, może Pan Pardo powie o atmosferze w Kantata w związku ze śpiewanymi tekstami Huntera,


  2022-08-05 11:05:06
 • Czy narkotyki zalewają Wielbark?
  Głupie usmieszki jak się porusza temat narkotyków w mopsie w Wielbarku

  Ewa


  2022-08-05 10:51:05
 • 11 mln zł – tyle może kosztować nowa remiza
  Jasne, stać na to gminę. Nie zapomnijcie o sali na bankiety dla lokalnej elyty, jakie urządza się np. w czasie dożynek. No i przewodniczacy RG też strażak. Tylko słyszę, że nie będzie czym polewać: z ujęciu wody w Orżynach w kilku wsiach co kilka dni puste krany!!!

  sąsiad


  2022-08-05 10:50:41
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

  Brak kompetencji radnego


  2022-08-05 09:19:22
 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  Uważam ze incjatywa jest wspaniała Jeżdżę na te jeziora od conajmniej 30 lat i co rok jest gorzej .Świadomość wędkarza to jest podstawa ale i świadomość rybaków to tez bardzo ważna spraw Sam byłem świadkiem jak rybacy zabierali z jeziora z odłowu na zyzdroju dużym niewymiarowe szczupaki nie wspomnę o linach pełnych ikry i mlecza !!!! Wiec jak ma ta ryba się rozmnażać .Gdy zwróciłem uwagę odpowiedz była taka proszę do szefostwa a nie do nas. A przepraszam byłem świadkiem zarybiania jedna bańka od mleka szczupakami tak maleńkie ze okoń odrazu cześć wyciol Jeżeli ma być lepiej to niezbędne są częste kontrole wędkarzy ale i rybaków

  Zygmunt Zalewski


  2022-08-05 08:53:24
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Szczytno nie ma większych problemów? Wstyd na całą Polskę. A gdyby tak prześwietlić przeszłość członków rady miasta. Działalność w PZPR, ZNP( oczywiście okresu komuny), ZHP i ewentualnie służbę w Milicji. Coś by może się wyjaśniło ............ Są w Szczytnie zacne osoby, które sporo pamiętają.

  Tor


  2022-08-05 08:23:46

Reklama