W poniedziałek, 17 sierpnia około godz. 23:00 policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego szczycieńskiej komendy zostali skierowani do jednego z mieszkań położonych na terenie gminy Szczytno. Interwencję zgłosiła kobieta, która twierdziła, że jej 8-miesięczna córka została zabrana siłą przez ojca i ten nie chce jej oddać matce.
Funkcjonariusze na miejscu interwencji ustalili, że między parą doszło do kłótni, podczas której mężczyzna zabrał matce 8-miesięczne dziecko i nie chciał oddać pomimo próśb kobiety.
- Na miejscu obecny był również 7-letni synek kobiety – mówi sierżant Joanna Manelska ze szczycieńskiej policji. - Policjanci ustalili, że oboje rodzice są nietrzeźwi i nie mogą dalej sprawować opieki nad dziećmi, które były przy nich. Szczycieńscy policjanci w porozumieniu z pracownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie postanowili przekazać dzieci pod opiekę rodziny zastępczej. Sprawa tej rodziny zostanie również przekazana do sądu rodzinnego, który zadecyduje o dalszych losach dzieci nieodpowiedzialnych rodziców.
Policjanci przypominają, że rodzice zobowiązani są względem swoich dzieci do sprawowania nad nimi opieki, czuwania nad ich zdrowiem i bezpieczeństwem. O wszelkich nieprawidłowościach i zaniedbaniach względem małoletnich szczycieńscy funkcjonariusze informują Sąd Rodzinny i Nieletnich. Należy także pamiętać, że rodzice, którzy naruszają obowiązujące przepisy prawa, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną.
Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń, każdy kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. Na taki zarzut i prawne konsekwencje naraziła się para, która znajdując się w stanie nietrzeźwości, sprawowała opiekę nad swoimi dziećmi. Szczycieńscy policjanci zabezpieczyli dzieci i przekazali je pod opiekę rodziny zastępczej.
Sp
Mol a T nie wiesz że jedno z rodziców musi być trzeźwe żeby, sprawować opiekę nad dziećmi? Nie pogrążaj, się takimi poglądami
mol
Czy można wiedzieć w jakich okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia przebywały dzieci? Co konkretnie zagrażały ich zdrowiu? Z artykułu nie wynika co to za niebezpieczeństwo. Chyba samo bycie pod wpływem nie jest przesłanie uprawdopodobniającym powstanie okoliczności zagrażających zdrowiu.