Czwartek, 26 Maj
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -

Reklama


Reklama

60 lat tradycji, dzień otwarty szkoły muzycznej za nami...


W sobotę, 7 maja odbył się dzień otwarty w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie. Można było spotkać się z nauczycielami, poznać instrumenty, na których odbywają się lekcje... O szczegółach rozmawiamy z Anną Dramowicz, dyrektor szkoły, która placówką kieruje trzeci rok.Z tego co wiem taki dzień otwarty w szkole muzycznej w Szczytnie odbył się po raz pierwszy w jej historii...

 

W takiej formule na pewno tak. Wcześniej odbywały się po prostu koncerty dla poszczególnych szkół z naszego powiatu, podczas których uczniowie i ich rodzice mogli zapoznać się z naszą ofertą. W tym roku zrobiliśmy prawdziwy dzień otwarty. W sobotę, 7 maja, każdy mógł do nas przyjść i zobaczyć, co proponujemy, jak na co dzień funkcjonujemy.

 

Ile Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie ma lat?

 

W przyszłym roku stuknie nam 60.

 

Jakie atrakcje były podczas dnia otwartego?

 

O godz. 10 rozpoczęliśmy nasze wydarzenie koncertem. Zaprezentowali się nasi uczniowie oraz nauczyciele. Zespoły i soliści. Przedstawiliśmy każdy instrument, na którym uczymy grać w naszej szkole. Rodzice, dzieci i inni goście mogli porozmawiać z naszymi nauczycielami, uczniami. Dotknąć każdego instrumentu. Zobaczyć, na czym polega gra na nim. Była też oczywiście możliwość zwiedzenia szkoły. Liczymy, że w ten sposób ułatwiliśmy młodym osobom wybór instrumentu, na którym chcieliby kształcić się w naszej szkole. Zachęcamy do nauki w naszej placówce.

 

A na czym mogą się grać?

 

Wybór jest spory: akordeon, flet poprzeczny, klarnet, saksofon, trąbka, skrzypce, fortepian, gitara. A od września również wiolonczela.


Reklama

 

W jakim wieku przyjmujecie uczniów?

 

Od 7 do 16 lat. Nauka jest oczywiście bezpłatna.

 

Obowiązują jakieś egzaminy?

 

Generalnie nie. Ale przeprowadzamy badanie przydatności do nauki.

 

Brzmi groźnie.

 

(śmiech) Ale wcale takie nie jest. Po prostu sprawdzamy słuch, poczucie rytmu, wrażliwość i ogólne predyspozycje do nauki gry na danym instrumencie.

 

 

Ilu w tej chwili macie uczniów?

 

93.

 

Jak wyglądają lekcje?

 

Proszę przyjść w sobotę, 7 maja i przekonać się o tym osobiście. Zapraszam (śmiech). Zajęcia gry na danym instrumencie odbywają się indywidualnie. Ale te lekcje są poszerzane o zajęcia zespołowe takie, jak na przykład rytmika, czy zespoły muzyczne – big band i skrzypcowy.

Staramy się zrobić wszystko, aby nasi uczniowie mieli jak najlepsze warunki do szlifowania swoich umiejętności artystycznych.

 

Czy szkoła muzyczna w Szczytnie ma jakichś słynnych absolwentów?

Reklama

 

Oj, musiałabym pogrzebać w pamięci i archiwach. Tak na gorąco przychodzą mi do głowy dwa nazwiska: Michał Tomaszczyk, znakomity muzyk jazzowy, który otrzymał w ubiegłym roku nagrodę Fryderyka oraz Adam Bruderek, świetny skrzypek, który stale utrzymuje kontakt z naszą szkołą. Naszym uczniom dajemy mocne muzyczne podstawy, które pozwalają im wędrować po tym muzycznym świecie.

 

Szkoła muzyczna to też koncerty, jakie są te najbliższe?

 

Organizujemy koncerty własne, ale coraz częściej też użyczamy naszą salę koncertową na przykład stowarzyszaniom. Salę mamy przepiękną i bardzo mi zależy, aby tętniła ona życiem. 11 maja odbędzie się tam na przykład koncert organizowany wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej, pt. „Stanisław Moniuszko – sacrum et profanum”. Wystąpią ks. Zbigniew Stępniak (bas) oraz Natalia Klykova (fortepian). Koncert poprowadzi Leonard Dacewicz. W programie znajdzie się 16 utworów. Gorąco już dziś zapraszam. Wstęp wolny. Początek godz. 18.

Z kolei 17 maja zaplanowaliśmy koncert grupy Duo Piazzolla – Piotr Zubek i Janek Pentz – wokal i gitara. Początek godz. 18. Wstęp również wolny. Ale w tym przypadku trzeba w naszej szkole pobrać specjalne wejściówki, bo dopuszczalna liczba miejsc w naszej sali koncertowej to 200. A nie ukrywam, że ci muzycy mogą przyciągnąć większą liczbę osób. Wydarzenie jest współorganizowane przez miejski ratusz.Komentarze do artykułu

JAMKA LECH farmaceuta

Wiele lat temu uczęszczałem prze 1 rok do tej szkoly do klasy pani Kaszpar. Wtyedy też uczył pan Sawicz. Rok zakończyle tzw popisami . Potem, niestety, skupilem się na nauce w liceum nie bedac zbytnio uzdolniony muzycznie. Na popisach( na koniec roku) grałem arię z opery Oberon. Stare, dobre czasy

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51
 • Sobieski kończy 70 lat
  W Szczecinku niedawno gościł Donald Tusk. Był kiedyś premierem. Chciał sprzedać Niemcom Lasy Polskie, Możejki Rosjanom a nawet Orlen zdaje się, że Taiwanowi czy tam komuś. Ale nie zdążył. Staruszek w Szczecinku bardzo się obruszył na Kościół, że jeszcze mu pieniędzy nie dali a on musi biedować za te marne 35 tysięcy miesięcznie. Platformiaki zrobią z tym porządek. Kwestia czasu, wybory prawie wygrane, rankingi kłamią. W rzeczywistości PO ma już 70 procent poparcia społecznego.Platforma -powiada: \" wszyscy kłamią\"

  jAMKA LECH


  2022-05-24 13:38:35
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  co dalej?

  xzx


  2022-05-24 07:17:58
 • Szczytno z poważnymi wadami
  Sprytnie autor ominął najczęstszą i najpoważniejszą wadę - otyłość, spowodowaną śmieciowym jedzeniem. Czy rehabilitacja tych maluszków, też będzie finansowana?, bo jeżeli tylko badania i diagnoza, to nie o żadne dobro dzieci tu chodzi, a o dofinansowanie lekarzy, zubożałych po stracie dodatków kowidowych. Ja nie wyrażam zgody, na żadne badania, wystarczy, że mamy najlepszych Lekarzy w Szczytnie, to Państwo Tarasiuk, przy okazji cieplutko tych Prawdziwych Lekarzy pozdrawiam.

  Szczytnianin


  2022-05-23 18:39:24

Reklama