Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

60 lat Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Szczytnie: Tradycje rodzinne i muzyczna pasja (zdjęcia)


Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie świętowała 60. urodziny. Uroczysty koncert jubileuszowy odbył się w piątek, 28 kwietnia, w szkolnej sali koncertowej. Otwarta już 13 lat temu sala, choć przestronna, na swych 220 miejscach z trudem pomieściła zaproszonych gości, nawet tych najważniejszych: uczniów i ich rodziny, nauczycieli, absolwentów...Ci, którym się poszczęściło, mieli wyjątkową okazję, by wysłuchać wyjątkowej muzyki w równie wyjątkowym wykonaniu m.in. uczniów, nauczycieli, absolwentów, także tych, których nazwiska w świecie wielkiej muzyki też są już wielkie.

 

Szkoła z tradycjami rodzinnymi...

 

Sięgając wstecz, patrząc na wykazy uczniów i pracowników placówki w minionym 60-leciu, trudno nie dostrzec, że to szkoła nie tylko wielopokoleniowa, ale wręcz rodzinna. Nazwiska wskazują, że uczyli się w niej rodzice (a może i dziadkowie), później dzieci, nierzadko rodzeństwa, a jeszcze później – niewykluczone – także i wnuczęta.

 

W gronie absolwentów można znaleźć nazwiska wielu znanych w Szczytnie osób. Na skrzypcach nauczył się grać adwokat Andrzej Jemielita i zapewnia, że mimo upływu – bagatela – z górą czterdziestu lat od zakończenia nauki – wciąż ma ogromny sentyment zarówno do muzyki klasycznej, jak i do instrumentu, i nieustannie zamierza odświeżyć swe muzyczne umiejętności.

 

Podobny sentyment, potwierdzany częstymi wizytami w olsztyńskiej filharmonii, nosi w sobie strażak w stopniu brygadiera Mariusz Gęsicki, który kilka lat po wziętym, szczycieńskim adwokacie, uzyskał w szkole muzycznej cenzurkę jako absolwent klasy akordeonu. Przyznaje, że jednocześnie uczył się grać na pianinie, co do dziś w domowych pieleszach chętnie czyni. Może mu towarzyszyć w tej grze także drugi strażak w rodzinie – syn Marcin, ten bowiem szczycieńską szkołę muzyczną „zaliczył” dwukrotnie, raz za razem, najpierw w klasie fortepianu, a później – saksofonu.

 

...i osobistymi

 


Reklama

Szczytnian, związanych ze szkołą muzyczną, można by wymienić wielu, a też i wielu z nich pozostało muzyce wiernych, jak choćby Paweł Grzegorczyk (skrzypce), lider zespołu „Hunter” czy Mariusz Pardo (akordeon), od lat dyrygujący chórem Kantata.

 

 

W wydanym dziesięć lat temu, z okazji półwiecza, okolicznościowym folderze można przeczytać, że co najmniej 30% pracowników placówki to jednocześnie jej byli uczniowie, którzy po zaliczeniu kolejnych stopni edukacji muzycznej – powrócili do korzeni. Niektórzy zawodowo związani byli ze szkołą rok czy kilka lat, inni, jak Maria Otap czy Eugeniusz Koperski – całe dziesięciolecia. Szkolną kadrę przez kilka lat zasilał np. absolwent klasy trąbki Klaudiusz Woźniak, obecnie kierownik szczycieńskiego muzeum.

 

 

Od jednego do setek

 

Jako ciekawostkę można wskazać to, że pierwszy absolwent opuścił muzyczne mury w 1967 roku. Liczba pojedyncza nie jest błędem, bo absolwent wówczas istotnie był tylko jeden: Witold Filipiak (trąbka). Rok później szkołę skończyły dwie młode pianistki, a jeszcze później... worek się rozwiązał. Dziś liczba absolwentów sięga blisko siedmiu setek, liczba pracowników z początkowych dziewięciu rozrosła się do ponad 20, przybyło też kierunków nauczania i instrumentów. I choć w obecnych granicach województwa warmińsko-mazurskiego jest szkół muzycznych (państwowych) kilkanaście, to kilka tylko ma tak długą (czasem nawet dłuższą) historię.

 

Warsztat ślusarki zamieniony w muzyczny

 

Trudno jednak orzec, czy którakolwiek z nich za swój początek może uważać... warsztat ślusarski. Bo to właśnie taką siedzibę, pod obecnie obowiązującym adresem przy ul. Sienkiewicza, udostępniły dla szkoły szczycieńskie władze miejskie, gdy na szczeblu ministerialnym zdecydowano, by istniejące już w Szczytnie ognisko muzyczne przekształcić w placówkę edukacyjną z prawdziwego zdarzenia.

Reklama

 

W ekswarsztacie udało się wygospodarować miejsce na cztery zaledwie klasy, pomieszczenia na piętrze stały się mieszkaniami dla kadry. Kolejne lata to walka o polepszenie warunków. Stała się ona udziałem głównie dyrektora Tomasza Wawrzynkiewicza, który kierował szkołą nieprzerwanie dobrze ponad 40 lat (1967-2013), a i dziś, choć na emeryturze jest od 2013 roku, wciąż wypuszcza w świat kolejne pokolenia młodych skrzypków i skrzypaczek.

 

Warsztat więc najpierw gruntownie przebudowano, pracowników lokując w innych miejskich mieszkaniach, później wzniesiono drugi budynek, dzięki czemu z 4 klas zrobiło się 25, a ukoronowaniem inwestycyjnego procesu i spełnionym marzeniem dyrektora Wawrzynkiewicza stała się piękna sala koncertowa, w której za nieco ponad tydzień Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Szczytnie będzie świętować swój jubileusz.

 

- Mam nadzieję, że podsumowanie przeżytych 60 lat będzie naszym wspólnym źródłem radości, bazą dla marzeń i wizji przyszłości. Wierzę, że w świecie, w którym żyjemy zawsze będzie miejsce na wrażliwość, by docenić szkołę muzyczną i jej pracę w ubogacaniu życia młodego pokolenia i całego środowiska – powiedziała, otwierając uroczystość i i witając gości, obecna dyrektor placówki Anna Dramowicz.

 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".Komentarze do artykułu

Joanna

Szkołę ukończyła też Urszula Bobryk z domu Dobrowolska Jest profesorem zwyczajnym sztuki muzycznej, byla prorektorem UMCS,dziekanem Wydzialu Artystycznego Jest szefem katedry chóralistyki i dyrektorem chóru akademiciego UMCS od 30 lat Brawo Ulu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama