Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie tak zwanej uchwały antysmogowej. Zakłada ona niemal całkowity zakaz palenia drewnem i węglem od grudnia 2034 roku. Uchwała budzi wiele kontrowersji zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdzie ceny tak zwanych „czystych” paliw biją rekordy. Jakie zdanie w tym temacie mają mieszkańcy naszego powiatu? Prosimy o maile w tej sprawie na adres: opinie@tygodnikszczytno.pl lub tradycyjną pocztą na adres „Tygodnik Szczytno”, ul. Plac Juranda 2/1 12-100 Szczytno.
Społeczne konsultacje miały potrwać do piątku, 21 stycznia.
- Na konwencie starostów analizowaliśmy ten projekt uchwały i budzi on ogromne kontrowersje – mówi Jarosław Matlach, starosta szczycieński. - Widzimy w nim ogromne zagrożenie dla najuboższych mieszkańców naszego województwa. Powiat szczycieński stoi drewnem, wiele osób korzysta z niego, jako paliwa do swoich kotłów. Wiele osób handluje drewnem opałowym. Całkowita eliminacja tego opału to dramat ekonomiczny dla wielu osób. Jako starostowie pracujemy nad wspólnym stanowiskiem w tym temacie.
Przeciwny podjęciu takiej uchwały jest Henryk Żuchowski, radny sejmiku wojewódzkiego z ramienia PiS.
- To nie jest właściwy czas i moment na takie działania, kiedy ceny gazu i prądu biją rekordy i są tak niestabilne – mówi. - Nie możemy tak traktować naszych mieszkańców. Naprawdę, to co wymyślają obecnie urzędnicy Unii Europejskiej jest nie do przyjęcia. Nasz powiat stoi drewnem. Dla wielu to źródło utrzymania i najtańsze źródło ciepła. Dopóki ceny prądu i gazu nie będą stabilne i na odpowiednio niskim poziomie, nie będziemy godzili się na takie drastyczne rozwiązania, jakie przewiduje uchwała antysmogowa. Ekologia, środowisko są ważne, to prawda, ale racjonalne podejście do pewnych tematów również. Nie może być tak, że w miastach i na wsiach wprowadzimy całkowity zakaz palenia drewnem, bo naprawdę duża grupa ludzi nie udźwignie tego ekonomicznie.
– Zarząd województwa z inicjatywą przygotowującą uchwałę antysmogową wyszedł jako jeden z ostatnich w kraju – mówiła w „Porannych Pytaniach” Radia Olsztyn radna wojewódzka klubu PO/KO Bernadeta Hordejuk. – Uchwała dostosowuje region do obowiązującego prawa – dodała przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. - Dostosowujemy się do wytycznych ministra energii i ministra rozwoju regionalnego. Głównie dotyczy to likwidacji ogrzewania na paliwa stałe, z tym, że w każdej klasie energetycznej instalacji jest określony czas, kiedy dojdziemy do tego. Widzimy, co się dzieje z ociepleniem klimatu – nikogo nie trzeba przekonywać. W tym momencie nie wiemy, czy to ostateczny kształt tego dokumentu, czy nastąpią jakieś zmiany.
Oszczędny
Mało kto pali węglem bo drogi, a drewnem większość pali w kotłach zgazowujących 4 i 5 klasy. i też tylko dlatego, że oszczędniej. Wolę wąchać taki dym po 2-letnim grabie jak to co idzie z gazu ziemnego. To gaz i to gaz ale ten pierwszy chyba zdrowszy. Widać tu długie łapy głównego pożeracza drewna w regionie...
Starosto zainteresuj się wstrzymaniem przyłączy gazowych przez rząd do 2024r , to jest problem!!! Jaka ekologia , likwidacja pieców i co dalej powrót do epoki kamienia łupanego. Schowajcie się do mysiej dziury z waszymi pomysłami.
Antyludzkie pomysły zamarznij bo nie wolno ci się ogrzać , okupant staje się coraz zuchwalszy się.Ludzie obudźcie się.
Rob
Niedługo przez środek najpiękniejszego osiedla (Nowe Gizewo) będzie szła obwodnica i to państwo polskie będzie truło mieszkańców tonami rakotwórczych spalin, więc jak to się ma do czystego powietrza, palenia węglem i drewnem???
Future
Wiedziałem że do tego dojdzie więc zawczasu zainwesowalem w panele FW i pompę ciepła, teraz tylko magazyn energii i niech wszyscy radni mnie w pompkę cmokna. Ps. Tylko ile osób u nas na to stać, co 20stego?
Rafał
Jedno jest pewne a to że Jarosława Matlacha będzie na to stać by płacić więcej ale 70% społeczeństwa już nie !
Progazik
Jak najbardziej za uchwałą,lasy i tak są sprytnie wycinane
Szczytnianin
Jeśli chodzi o węgiel, tak trzeba go wyrzucić jak najszybciej w szczególności śmierdzący węgiel z Rosji. Ale drewno, to chyba się komuś w głowie pomieszało. Drewno jest jak najbardziej opałem ekologicznym, tylko trzeba palić suchym drewnem, wtedy nawet dymu nie widać!
Paweł Abramski
Niech się w tym sejmiku w ł... pukną. Polityce naprawdę nie wiedzą jak jeszcze bardziej uprzykrzyć życie mieszkańcom. Zamiast wykorzystywać surowce, które mamy to zakazywać ich używać. Geniusze !!! No tak można kupować rosyjski gaz z prowizją dla niemiec. A teraz zagadka czym będą ogrzewać się ludzie na wsiach. Do dyspozycji będzie właściwie tylko prąd z sieci elektrycznej, która ledwo zipie. Jestem wielkim zwolennikiem UE, ale jak tak dalej pójdzie to naprawdę unia będzie miała coraz mniejsze poparcie. Co nastąpi dalej nie trudno przewidzieć.
JAN
JAKE OCIEPLENIE KLIMATU WYBICIE TE BANIALUKI SOBIE Z GŁÓW ,TO JEST WYMYSŁ CHORYCH LUDZI .OD KIEDY DREWNO NIE JEST EKOLOGICZNE .WYRZ\\ZUCCIE WSZYSTKO CO JEST Z DREWNA A NA KONIEC SWOJE CHORE MUZGI
Darek
Proponuję aby pan starosta palnol się w pusty łeb grubym kijem