Promocja. Centrum Edukacji prowadzone przez Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego działa w Szczytnie od października 1993 r. To dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą się kształcić i podnosić swoje kwalifikacje.
Blisko ludzi i ich potrzeb. Tak można w skrócie opisać założenia działającego również w Szczytnie Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Od ponad 30 lat wspierają mieszkańców naszego województwa w zdobywaniu wykształcenia, nabywaniu i podwyższaniu swoich kwalifikacji zawodowych. Są niekwestionowanym liderem wśród placówek oferujących zaoczne szkoły branżowe, średnie oraz szkolenia i kursy.
- Nasza kadra to doświadczeni nauczyciele i specjaliści. Zaświadczenia, certyfikaty, którymi zakończone są realizowane w naszej placówce kursy są uznawane w kraju i zagranicą – mówi Barbara Świerczyńska, dyrektorka Centrum Edukacji w Szczytnie. - Posiadamy pełne zaplecze sprzętowe, a realizowane u nas zajęcia mają zarówno teoretyczny jak i praktyczny charakter, który sprawdza się w późniejszej pracy zawodowej.
Opcja na dobre wykształcenie
W Centrum Edukacji w Szczytnie kształcą profesjonalnie. Prowadzone przez placówkę Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych cieszy się dużym uznaniem absolwentów. W ciągu czterech lat nauki, która odbywa się w systemie zaocznym, słuchacze są przygotowywani do matury.
- Liceum ma uprawnienia szkoły publicznej, której organem prowadzącym jest Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie – wyjaśnia pani dyrektor. - Egzamin Maturalny jest organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w naszej szkole. To zdecydowanie zaleta bo egzamin dojrzałości jest mniej stresujący, gdy pisze się go w znanym otoczeniu.
W liceum mogą uczyć się wszystkie osoby, które wcześniej ukończyły szkołę podstawową, gimnazjum lub szkołę zawodową. W przypadku tych ostatnich nauka trwa trzy lata.
Pierwsza szkoła w powiecie
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, 1 września 2023 r. , w Szczytnie otworzona została Branżowa Szkoła II Stopnia. To pierwsza tego typu placówka w naszym powiecie.
- Uruchomiliśmy ją z myślą o absolwentach szkół branżowych I stopnia. Są to osoby, które już wybrały swoją zawodową drogę, ale mimo tego chciałyby kontynuować edukację uzyskując średnie wykształcenie i tytuł technika – mówi Barbara Świerczyńska. - Nauka w systemie zaocznym trwa 2 lata i kończy się egzaminem maturalnym i egzaminem zawodowym.
Do wyboru mamy aż dziewięć specjalizacji zawodowych: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik przemysłu drzewnego, technik elektryk, technik usług fryzjerskich, technik handlowiec, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności oraz technik usług kelnerskich.
Szkolą zawodowo
Wiemy jak ważne jest wykształcenie. Dlatego nasza oferta jest szeroka i skrojona na miarę indywidualnego klienta oraz potrzeb rynku pracy. To co wyróżnia nas na rynku edukacyjnym to skala i możliwość realizacji każdego, nawet najbardziej wymagającego projektu edukacyjnego – zapewnia Barbara Świerczyńska.
W kierowanym przez nią Centrum Edukacji dostępny jest szereg kursów i szkoleń. Zaczynając od zawodowych, umiejętności cyfrowych, kursy opiekunów dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych przez operatorów wózków widłowych, żurawi przenośnych i przewoźnych (HDS), czy operatorów kombajnów oraz tych dedykowanych rolnictwu i żywności, jak kurs stosowania środków ochrony roślin. Są też takie, które gwarantują wiedzę niezbędną do pracy jak kurs elektryka oraz wiele innych dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta.
Edukacja w każdym wieku
Od wielu lat ZDZ realizuje różnorodne projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. - Aktualnie ruszamy z nowym projektem, tym razem wsparcie otrzymają seniorzy 60+.
- Nasz projekt ma na celu podniesienie kompetencji cyfrowych wśród osób starszych mieszkających na terenie miasta Szczytno – wyjaśnia pani dyrektor. - W Klubie Cyfrowej Edukacji Seniora będziemy organizować, oprócz "cyfrowych wycieczek", warsztaty pomagające nabyć i rozwinąć podstawowe kompetencje cyfrowe w zakresie obsługi komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Wiemy jak ważne jest by seniorzy bezpiecznie i skutecznie poruszali się w sieci.
W ramach bezpłatnych zajęć uczestnicy poznają szereg możliwości, które niesie ze sobą korzystanie z Internetu. Poznają aplikacje do komunikacji czy takie, które można wykorzystać podczas podróży oraz wspierające dbanie o zdrowie i kondycję. Zakupy przez internet, płacenie rachunków bez konieczności stania w kolejce w banku to jedne z wielu umiejętności jakie nabędą podczas kursów. Już dzisiaj seniorzy mogą zapisywać się do projektu "Cyfrowa Edukacja Seniorów", który jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”
Każdy mieszkaniec, który myśli o kontynuowaniu edukacji bądź szuka pomysłu na podniesienie swoich zawodowych kwalifikacji powinien zajrzeć do Centrum Edukacji w Szczytnie. Na miejscu otrzyma pełną informację o możliwościach jakie zyskuje wybierając naukę w tym miejscu. - Z sukcesami szkolimy i uczymy. Każdy z naszych słuchaczy i uczestników kursów jest dla nas ważny. Naszym klientom, poprzez wysoki standard nauki, chcemy otwierać nowe zawodowe możliwości, tak aby rozwijali skrzydła – dodaje Barbara Świerczyńska.
Fot. Każdy, kto chce podnieść swoje kwalifikacje zawodowe może skorzystać z oferty Centrum Edukacji w Szczytnie. Na miejscu czeka zespół, który udzieli wszelkich informacji. Od lewej: Sylwia Szklarek, dyrektor Barbara Świerczyńska i Barbara Szewc.
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28