Promocja. Centrum Edukacji prowadzone przez Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego działa w Szczytnie od października 1993 r. To dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą się kształcić i podnosić swoje kwalifikacje.
Blisko ludzi i ich potrzeb. Tak można w skrócie opisać założenia działającego również w Szczytnie Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Od ponad 30 lat wspierają mieszkańców naszego województwa w zdobywaniu wykształcenia, nabywaniu i podwyższaniu swoich kwalifikacji zawodowych. Są niekwestionowanym liderem wśród placówek oferujących zaoczne szkoły branżowe, średnie oraz szkolenia i kursy.
- Nasza kadra to doświadczeni nauczyciele i specjaliści. Zaświadczenia, certyfikaty, którymi zakończone są realizowane w naszej placówce kursy są uznawane w kraju i zagranicą – mówi Barbara Świerczyńska, dyrektorka Centrum Edukacji w Szczytnie. - Posiadamy pełne zaplecze sprzętowe, a realizowane u nas zajęcia mają zarówno teoretyczny jak i praktyczny charakter, który sprawdza się w późniejszej pracy zawodowej.
Opcja na dobre wykształcenie
W Centrum Edukacji w Szczytnie kształcą profesjonalnie. Prowadzone przez placówkę Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych cieszy się dużym uznaniem absolwentów. W ciągu czterech lat nauki, która odbywa się w systemie zaocznym, słuchacze są przygotowywani do matury.
- Liceum ma uprawnienia szkoły publicznej, której organem prowadzącym jest Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie – wyjaśnia pani dyrektor. - Egzamin Maturalny jest organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w naszej szkole. To zdecydowanie zaleta bo egzamin dojrzałości jest mniej stresujący, gdy pisze się go w znanym otoczeniu.
W liceum mogą uczyć się wszystkie osoby, które wcześniej ukończyły szkołę podstawową, gimnazjum lub szkołę zawodową. W przypadku tych ostatnich nauka trwa trzy lata.
Pierwsza szkoła w powiecie
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, 1 września 2023 r. , w Szczytnie otworzona została Branżowa Szkoła II Stopnia. To pierwsza tego typu placówka w naszym powiecie.
- Uruchomiliśmy ją z myślą o absolwentach szkół branżowych I stopnia. Są to osoby, które już wybrały swoją zawodową drogę, ale mimo tego chciałyby kontynuować edukację uzyskując średnie wykształcenie i tytuł technika – mówi Barbara Świerczyńska. - Nauka w systemie zaocznym trwa 2 lata i kończy się egzaminem maturalnym i egzaminem zawodowym.
Do wyboru mamy aż dziewięć specjalizacji zawodowych: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik przemysłu drzewnego, technik elektryk, technik usług fryzjerskich, technik handlowiec, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności oraz technik usług kelnerskich.
Szkolą zawodowo
Wiemy jak ważne jest wykształcenie. Dlatego nasza oferta jest szeroka i skrojona na miarę indywidualnego klienta oraz potrzeb rynku pracy. To co wyróżnia nas na rynku edukacyjnym to skala i możliwość realizacji każdego, nawet najbardziej wymagającego projektu edukacyjnego – zapewnia Barbara Świerczyńska.
W kierowanym przez nią Centrum Edukacji dostępny jest szereg kursów i szkoleń. Zaczynając od zawodowych, umiejętności cyfrowych, kursy opiekunów dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych przez operatorów wózków widłowych, żurawi przenośnych i przewoźnych (HDS), czy operatorów kombajnów oraz tych dedykowanych rolnictwu i żywności, jak kurs stosowania środków ochrony roślin. Są też takie, które gwarantują wiedzę niezbędną do pracy jak kurs elektryka oraz wiele innych dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta.
Edukacja w każdym wieku
Od wielu lat ZDZ realizuje różnorodne projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. - Aktualnie ruszamy z nowym projektem, tym razem wsparcie otrzymają seniorzy 60+.
- Nasz projekt ma na celu podniesienie kompetencji cyfrowych wśród osób starszych mieszkających na terenie miasta Szczytno – wyjaśnia pani dyrektor. - W Klubie Cyfrowej Edukacji Seniora będziemy organizować, oprócz "cyfrowych wycieczek", warsztaty pomagające nabyć i rozwinąć podstawowe kompetencje cyfrowe w zakresie obsługi komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Wiemy jak ważne jest by seniorzy bezpiecznie i skutecznie poruszali się w sieci.
W ramach bezpłatnych zajęć uczestnicy poznają szereg możliwości, które niesie ze sobą korzystanie z Internetu. Poznają aplikacje do komunikacji czy takie, które można wykorzystać podczas podróży oraz wspierające dbanie o zdrowie i kondycję. Zakupy przez internet, płacenie rachunków bez konieczności stania w kolejce w banku to jedne z wielu umiejętności jakie nabędą podczas kursów. Już dzisiaj seniorzy mogą zapisywać się do projektu "Cyfrowa Edukacja Seniorów", który jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”
Każdy mieszkaniec, który myśli o kontynuowaniu edukacji bądź szuka pomysłu na podniesienie swoich zawodowych kwalifikacji powinien zajrzeć do Centrum Edukacji w Szczytnie. Na miejscu otrzyma pełną informację o możliwościach jakie zyskuje wybierając naukę w tym miejscu. - Z sukcesami szkolimy i uczymy. Każdy z naszych słuchaczy i uczestników kursów jest dla nas ważny. Naszym klientom, poprzez wysoki standard nauki, chcemy otwierać nowe zawodowe możliwości, tak aby rozwijali skrzydła – dodaje Barbara Świerczyńska.
Fot. Każdy, kto chce podnieść swoje kwalifikacje zawodowe może skorzystać z oferty Centrum Edukacji w Szczytnie. Na miejscu czeka zespół, który udzieli wszelkich informacji. Od lewej: Sylwia Szklarek, dyrektor Barbara Świerczyńska i Barbara Szewc.
mysle ze bardzo trafny kierunek ta altalia
janusz
2023-09-22 12:35:02
To nie list otwarty a propaganda jej wyborcza.
ble ble ble
2023-09-22 12:22:00
A jeszcze tak niedawno Pani Generał kochała Ciechocinek.Piekne wspomnienia Pozdrawiam serdecznie
Henryka Gluchowska
2023-09-22 12:13:15
Po co wystawiacie takie artykuły???? Wstawcie jeszcze liczebność jednostek , nazwiska biorących udział i adresy zamieszkania , no bo zagraniczni hakerzy to tępe pały i nic z tym nie zrobią
Xxxl
2023-09-22 10:54:30
Obiekt wybudowany za czasów pruskich, właścicielami do tego pory byli Niemcy. Następny z KO dogadał się z Niemcami :D Przypadek ? Nic z tego dobrego nie wyniknie :(
Bob budowniczy0751
2023-09-22 01:34:02
Oczywiście życzę powodzenia, tym bardziej że faktycznie to miejsce to kawał historii Szczytna i szkoda by było, gdyby poszło to w ręce kogoś obcego, spoza miasta a nawet kraju, a broń boże w ręce Państwa, bo i takie podobno były przymiarki. Mam nadzieję, że Leśna odżyje. Pozdrawiam
NSZ 1111
2023-09-22 01:22:45
Do Ryszarda. Nie należy utożsamiać osób z instytucją. Może kiedyś instytucja miała swoje znaczenie czy rolę w strukturach tamtego okresu. Dziś natomiast jej uprawnienia, sposób działania a w rezultacie efekty działalności przeczą potrzebie istnienia tej instytucji!!! Przychodzą ludzie, którzy nie znając się na materii kontrolują ją! Dodatkowo życzą sobie aby wdrażać ich w działalność kontrolowanej instytucji a zalecenia pokontrolne bardzo często są jedynie próba uzasadnienia funkcjonowania samego NIK!!! Tragedia!! Jaki jest sens robienia ankiety dotyczącej Policji? Czy może chodzi o znalezienie uzasadnienia, że reaktywowanie tam Posterunku policji nie miało sensu? To instytucja mocno zakorzeniona w poprzednim systemie politycznym, nie mająca dziś racji bytu!!!
marian
2023-09-21 14:13:08
A gdzie ta porządna instytucja była jak Amber Gold okradł mnie z pieniędzy !? a u władzy był premier Tusk.
Do Ryszarda.
2023-09-21 12:08:05
NIK to była bardzo silna i porządna, bardzo wiarygodna i niezależna instytucja. Wiem, bo byłem ostro kontrolowany ale uczciwie. Niestety jak cały aparat państwa została zniszczona przez dzisiejszą władzę.
Ryszard
2023-09-21 09:37:15
Wspaniale!! Nowy sprzęt z pewnością się przyda. może w końcu będą jeździć pojedynczo? Chciałbym nadmienić że w śmieciarce jeżdżą trzy osoby a w karetce dwie.. Czyżby śmieci były ważniejsze od ratowania ludzkiego zdrowia?
Carlos
2023-09-21 09:24:11