Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin


Problemy z wodą w gminie Dźwierzuty odbiją się na mieszkańcach gminy Szczytno, a zwłaszcza Marksewa. - Otrzymaliśmy właśnie pismo od pani wójt Szydlik, że z końcem lipca przyszłego roku ich miejscowy zakład wodociągowy zakręci kurki z wodą mieszkańcom Marksewa – mówi Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno.Dlaczego władze gminy Dźwierzuty zdecydowały się na tak drastyczny krok?

 

- Musimy zadbać o naszych mieszkańców – mówi wprost Barbara Trusewicz, wicewójt gminy Dźwierzuty. - Problemy z wodą trwają zbyt długo – dodaje. - Termin odłączania był konsultowany z panem wójtem Wojciechowski, dlatego nie powinno to być dla niego zaskoczeniem. Zdajemy sobie sprawę, że proces inwestycyjny wymaga czasu, dlatego odłączanie Marksewa zaplanowaliśmy na przyszły rok.

 

O problemach z wodą, które dopadły gminę Dźwierzuty piszemy systematycznie od kilku lat. Kłopot powraca zawsze w wakacje, gdy przyjeżdżają letnicy, a zużycie wody drastycznie wzrasta.

 

- Weekendami wody po postu brakuje w naszych kranach – mówi Krzysztof Sawicki, sołtys Jeleniowa.

 

Podobnie jest w kilku innych miejscowościach: Miętkich, czy Orzynach. Za brak wody gmina obarcza głównie... letników i mieszkańców Marksewa.


Reklama

 

- Dochodzą do nas sygnały, że ludzie co weekend napełniają wodą na przykład ogromne baseny, nawet 10 tysięcy litrów jednorazowo – mówi Barbara Trusewicz. - Zużycie wody w Marksewie jest tak duże, że spada ciśnienie w naszym wodociągu, a potężne zbiorniki retencyjne nie nadążają się napełnić i bywa, że pompy zasysają piasek.

 

Czy odcięcie od wody Marksewa rozwiąże problem?

 

- Mamy taką nadzieję, ale to niejedyne nasze działania – dodaje wicewójt Trusewicz. - Pracujmy nad wybudowaniem nowej studni, ewentualnie pogłębieniem istniejących. Nasz geolog już nad tym pracuje. Sytuacja jest nieciekawa – przyznaje Trusewicz. - Musimy zrobić jednak wszystko, aby pozbyć się tego problemu. Mamy na naszym terenie mnóstwo rolników, dla których woda to podstawa.

 

Co z mieszkańcami Marksewa? Czy za rok zostaną bez wody?

 

Reklama

- Nie ma takiej możliwości – uspokaja wójt Sławomir Wojciechowski. - Już podpisaliśmy umowę z wykonawcą projektu budowy wodociągu, który połączy Marksewo z Kiejkutami, gdzie znajduje się nasza stacja uzdatniania wody. Do końca listopada tego roku chcemy uzyskać pozwolenie na budowę i ruszyć z pracami, nawet zimą, jeśli okaże się, że będzie ona łagodna.

 

Ale, jak dodaje wójt Wojciechowski, inwestycja nie będzie należała do łatwych. Musi powstać wodociąg o długości 6 km. Spora jego cześć będzie szła przez leśne tereny.

 

- Negocjacje z lasami państwowymi bywają trudne, ale liczę, że w tej sytuacji spojrzą na nas przychylnie – mówi wójt. - I uda nam się zrealizować to zadanie do lipca.

 

Szacunkowy koszt prac to 1,3 mln zł.Komentarze do artykułu

Słoniu Dominiku, podejrzewam, że w Twojej ironii, tkwi ziarenko prawdy, o ile nie cały basen ziarenek prawdy :)) może ktoś faktycznie odczytał wodomierze i na podstawie odczytu wyszło, że rzeczywiście \"maleńkie Marksewo \\\"ciągnie\\\" więcej wody niż pół gm. Dźwierzuty\" po czym wydał decyzję, o odcięciu pasożyta od sieci, szczególnie, że mamy naprawdę suszę. Z resztą nie ważne, jeżeli nawet są to jakieś walki szkodników na stołkach, to w tym przypadku najlepiej na tej walce szkodników, wyjdą zwykli ludzie i rolnicy... a szarańcza, no cóż, będzie musiała potuptać do jeziorka :D

Słoń Dominik

Wyszło na to, że maleńkie Marksewo \"ciągnie\" więcej wody niż pół gm. Dźwierzuty. Nie oszukujmy się takie właśnie wioski napędzają koniunkturę w tym rejonie i to na wielu płaszczyznach. Bo to w weekend w samym Szczytnie sporo ludzi zrobi zakupy, a wioskowe sklepy też mają większy obrót. I jak mniemam miejscowi stolarze, murarze, itp., też z takich Marksew żyją. Przykre jest to, że nie rozumie tego Wójt Gminy Szczytno i zamiast pomóc takiej wiosce, to woli robić dożynki i wykładać kasę na \"kulturę\", a Marksewo, niech tam miejscowi i przyjezdni myją się w deszczówce, a co, a kupę robią w krzakach. Ciekawe są też super inwestycje w gm. Szczytno, a najlepszą wyłożenie pieniędzy przez gm. Szczytno na odcinek drogi prowadzący od DK58 do Jednostki Wojskowej w Starych Kiejkutach (będzie z 600 m). Pytanie, czy ktoś tam może wjechać (oprócz wojskowych i pracowników jednostki). No, ale przecież to jest właśnie racjonalne wydatkowanie środków, m.in. tych pochodzących z podatku od kilkuset działek rekreacyjnych (jedna działka około 1000 zł rocznie) w takim niczego nie potrzebującym Marksewie. Na marginesie to Marksewo jest idealne, żeby stamtąd ciągnąć podatki, bo przyjezdni i tak nie mają prawa głosować w wyborach samorządowych i z pewnością Pan Wójt będzie mieć znowu 80% poparcia. Reasumując, w Marksobach ostatnimi czasy więcej w sklepie piwa niż wody w kranach, co czyni tą wioskę nr 1 w kraju - i z tego musimy być dumni. :)

Skoro gmina ma takie pokaźne zyski z szarańczy, to niech sama napełnia im baseny ...bo przez tą szarańczę nie tylko rolnikom brakuje wody, ale i tubylcom.

Tomek R.

Ta \"sezonowa szarańcza\" jak napisał jakiś koleś wyżej, przynosi gminie całkiem spore zyski. Szczególnie ze sezon to nie tylko wakacje, ale aktualnie prawie cały rok. Natomiast kłopoty z wodą ujawniają zakulisowe rozgrywki miejscowej władzy, a są ogromnym utrudnieniem nie tylko dla\"szarańczy\" ale i dla miejscowych \"wdychaczy\"

i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama