Szczycieńscy policjanci odnotowali kolejny sukces. Na „gorącym uczynku” kradzieży z włamaniem zatrzymali 39, 40 i 44-latka. Kierowcę Passata, mieszkańca Wielbarka oraz dwóch mieszkańców gminy Jedwabno.
Sprawcy wracali akurat z „łupami” pochodzącymi z przestępstwa kradzieży z włamaniem do domku letniskowego położonego na terenie miejscowości Elganowo, kiedy drogę zajechali im kryminalni.
Był policyjny pościg, porzucenie pojazdu i w efekcie zatrzymanie. W trakcie zbierania materiału dowodowego, śledczy ustalili, że mężczyźni zamieszani byli w ten nielegalny proceder od dłuższego czasu. Prokurator zastosował wobec sprawców policyjny dozór, a docelowo podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
W poniedziałek (25.10.21r.) szczycieńscy kryminalni na terenie miasta i gminy Pasym prowadzili działania operacyjne ukierunkowane na zwalczanie i eliminację procederu związanego z popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu, w tym przede wszystkim kradzieży z włamaniem.
Około godz. 20:30 uwagę funkcjonariuszy przykuł pojazd marki VW Passat, którego kierowca poruszał się, przez kompleksy leśny położony w okolicach miejscowości Elganowo, z nadmierną prędkością.
Kryminalni natychmiast wydali kierowcy polecenie do zatrzymania się. Ten jednak przyśpieszył i zaczął uciekać. W trakcie pościgu kierowca VW zjechał z drogi gruntowej, zatrzymał pojazd i zaczął uciekać. Po przebiegnięciu kilkunastu metrów został zatrzymany przez kryminalnych. Okazało się, że był to 44-letni mieszkaniec Wielbarka. VW podróżowało również dwóch mężczyzn w wieku 39 i 40-lat. Byli to mieszkańcy gminy Jedwabno.
Funkcjonariusze dokonali przeszukania Passata. W bagażniku ujawnili przedmioty, które jak się okazało, pochodziły z przestępstwa kradzieży z włamaniem. Sprawcy nie zatrzymali się do kontroli drogowej, ponieważ akurat wracali z włamania z „łupami”.
Szczycieńscy śledczy ustalili, że 39-letni mieszkaniec gminy Jedwabno wspólnie z 44-letnim mieszkańcem Wielbarka dopuścili się w okresie od 10-15 października br., licznych kradzieży z włamaniem do przyczep campingowych, domków letniskowych i pomieszczeń gospodarczych położonych na terenie gminy Jedwabno. Ponadto, w dniu zatrzymania (25.10.21r.) w nielegalnym procederze wsparł ich 40-letni mieszkaniec gminy Jedwabno. Kryminalni dotarli do właścicieli posesji na terenie, których doszło do kradzieży z włamaniem oraz usiłowania dokonania tych przestępstw.
Sprawcy brali, co wpadło im w ręce m.in. poziomice, latarki, lampy solarne, kosiarki, benzynę, akumulatory, alkohol, butle gazowe, skrzynie z narzędziami, wędki, a przede wszystkim elektronarzędzia.
39-latek usłyszał trzy zarzuty, 40-latek dwa, a 44-letni kierowca sześć zarzutów, gdyż jak się okazało prowadził on pojazd pomimo obowiązującego go sądowego zakazu kierowania oraz nie zatrzymał się do kontroli drogowej i kontynuował dalszą jazdę.
Na wniosek szczycieńskich funkcjonariuszy, prokurator zastosował wobec sprawców policyjny dozór. Za przestępstwo kradzieży z włamaniem mężczyznom grozi teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01