Odznaczony to Wiesław Szubka, a medal jest honorowy, im. Bolesława Chomicza. Przyznany przez Zarząd Główny Związku OSP w „uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP”.
Wiesław Szubka to samorządowiec. Był m.in. wicestarostą, wiceburmistrzem czy sekretarzem miasta. Od kwietnia ubiegłego roku już emeryt jeśli chodzi o pracę zawodową, ale nie odpoczywa od działalności społecznej. Wciąż jest strażakiem ochotnikiem, członkiem OSP Pasym, już ponad 30 lat.
- Jestem raczej działaczem, bo uprawnień do udziału w akcjach ratunkowych nie mam, więc w nich nie uczestniczyłem – mówi sam o sobie. - Trzeba jednak pamiętać że OSP to organizacja, która pomaga w najróżniejszy sposób, nie tylko ratując mienie.
Pan Wiesław przez trzy kadencje był prezesem oddziału miejsko-gminnego OSP RP w Pasymiu, poczynając od 2001 roku i jednocześnie, w latach 2011-2016, członkiem Zarządu Wojewódzkiego.
- W Zarządzie Wojewódzkim działałem w komisji historycznej. Naszym zadaniem było m.in. gromadzenie archiwaliów dotyczących straży ochotniczych, co ostatecznie zaowocowało otwarciem muzeum OSP w Lidzbarku – opowiada. - Natomiast w odniesieniu do jednostek, działających na terenie gminy Pasym, głównym i w wielu przypadkach skutecznym działaniem było pozyskiwanie środków na zakup nowych samochodów.
Do swoich osobistych sukcesów organizacyjnych zalicza głównie kwestie... ludzkie.
- Swego czasu w OSP Pasym pojawiły się dość ostre konflikty, co groziło całości jednostki i mocno utrudniało jej pracę. Udało mi się te nieporozumienia załagodzić, zwaśnionych pogodzić za co do dziś wielu strażaków mi dziękuje – opowiada. - Udało mi się też przełamać marazm w OSP Grom, która dziś, można powiedzieć, „kipi” aktywnością. Zbliżało się 40-lecie tej jednostki, a jej członkowie nie mieli pomysłu na obchody, ani pomysłu na pozyskanie niezbędnych środków. „Dajcie pieniądze, to coś zrobimy” - mówili. Wtedy też jakoś ich przekonałem, że są wystarczająco twórczy i doskonale sami sobie poradzą. I tak się stało. A jak już się strażacy z Gromu raz przekonali, że potrafią, uwierzyli w siebie, teraz po prostu działają.
Wspomnienia Wiesława Szubki dowodzą, że OSP to nie tylko nazwa, to tworzący organizację ludzie, to strażacy, którzy nie tylko jeżdżą do akcji ratunkowych, ale wiele robią dla lokalnych społeczności. Ale do tej aktywności potrzebują czasem „kopnięcia”, a tego nie szczędził były prezes zarządu. To też strażacka zasługa, która została doceniona medalem im. Bolesława Chomicza.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01