Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Wielbark, jak „mały Kuwejt”, ale zamiast ropy będzie produkował wodór


Wielbark ściąga coraz bardziej innowacyjne projekty. Tym razem lokalna firma AgroArtim znana głównie z branży rolniczej chce wejść w zielony wodór. Może on stać się paliwem przyszłości. Radni Wielbarka na potrzeby tej inwestycji na czwartkowej sesji zmienią plan zagospodarowania przestrzennego. Inwestycja ma być zwokalizowana na 20-hektarowej działce pomiędzy ulicami Przemysłową, a Nowowiejskiego. Ile firma zainwestuje w Wielbarku? Jaka będzie moc tego projektu? Tego na razie nikt nie jest w stanie określić. Ale na pewno będą to ogromne liczby.AgroArtim chce zbudować hub energetyczny z dedykowanymi magazynami, z których wodór ma trafiać przede wszystkim na rynki europejskie. Energia wodorowa ma być wykorzystywana w transporcie (samochody na wodór) oraz w przemyśle.

 

- Do produkcji zielonego wodoru potrzebne są dwie rzeczy: woda i prąd – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - Tak zwany zbiornik omulewski zapewnia ogromne pokłady wody, a powstające na naszym terenie farmy fotowoltaiczne dostarczają znaczne ilości prądu. Firma chce wykorzystać te pokłady i wejść w ten innowacyjny projekt.

 

Zielony wodór jest czysty ekologicznie.

 

- I, co dla nas bardzo ważne, jego produkcja jest bezpieczna – przekonuje burmistrz Grzegorz Zapadka. - Bardzo się cieszę, że tak innowacyjne projekty będą realizowane na naszym terenie, bo istnieje duża szansa, że to ściągnie do naszej gminy kolejne ciekawe przedsięwzięcia.


Reklama

 

Burmistrz z projektem zapoznał w poniedziałek miejskich radnych. W czwartek odbędzie się sesja, na której zdecydują oni o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego terenu między innymi pod tę inwestycję.

 

- Myślę, że badania środowiskowe pod to przedsięwzięcie rozpoczną się jeszcze w tym roku – mówi Zapadka. - Inwestor musi sprawdzić zasoby wodne, oddziaływanie na środowisko, aby uzyskać pozwolenie wodno-prawne i ruszyć z procesem przygotowawczym do inwestycji. Tego typu instalacji nie buduje się na miejscu, a raczej ściąga gotowe moduły i stawia.

 

Wodór najczęściej używany jest w transporcie, zasila samochody. „Wodorowe” autobusy jeżdżą między innymi we Wrocławiu i Łodzi. Coraz częściej energia wodorowa wykorzystywana jest też w przemyśle.

 

Reklama

- Zielony wodór jest bardzo pożądany, bo to w tej chwili najczystsze paliwo, w stu procentach ekologiczne – przekonuje Grzegorz Zapadka. - Nie emituje żadnych zanieczyszczeń.

 

Z naszych informacji wynika, że energia wodorowa ma być sprzedawana do dużej państwowej spółki energetycznej.

 

- Próbne odwierty wody już były robione, bo woda jest niezbędnym elementem przy produkcji zielonego wodoru – mówi Zapadka. - Jak sam wodór będzie transportowany, do czego konkretnie używany, tego nie wiem. Ale jestem przekonany, że w przyszłości takich inwestycji może być zdecydowanie więcej.

 Komentarze do artykułu

Julka

Małym Kuwejtem to już jest w rozprowadzaniu i braniu narkotyków przez dzieci i młodzież nieletnią.

wnyk

Oczywiście nikt nie wziął pod uwagę suszy, która będzie się z roku na rok pogłębiać. Chyba lepiej byłoby taką inwestycję nad morzem realizować, tam są masy wody, przy okazji można pomyśleć o zakładzie odsalającym wodę morską, i rurociągach transportujących ją w rejony najbardziej dotknięte suszą. Czy ktoś tu jeszcze myśli?

Lolll, panie Grzegorzu, a tym zielonym wodorem da się napalić w piecu, co by mi rodzina zimą nie zamarzła?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Auto za 130 tys. zł poszło z dymem, spłonęło na polu (zdjęcia)
  wyłudza odszkodowania co jakiś okres . Non stop. I z tego się utrzymuje. Dom buduje właśnie z takich pieniędzy. Ubezpieczyciel powinien się zainstalować mocno tą osobą. Nawet się nie kryje z tym, Miętkie i okolice dobrze wiedzą co to był za ,, nieszczęśliwy\" wypadek . Wali na odszkodowania już nie 1wszy raz. - a dom buduje się co chwilę i coo wypłatę z odszkodowania .

  Unkowb


  2022-10-02 06:34:48
 • Rów na polu stał się śmiertelną pułapką dla zwierząt
  To nie rów stał się śmiertelną pułapką dla zwierząt , dwa psy które polują na łąkach na tę zwierzynę !!! Rów melioracyjny jest już kilka lat i czegoś takiego nie było dopóki psy były na uwięzi , zaatakowany przez psy , dziki zwierzak ucieka na oślep i nic dziwnego że wpada w bagno. Kiedyś już policja zajmowała się psami biegającymi po wsi Dżwiersztyny , widocznie mało skutecznie.

  Mieszańce niebieskookie.


  2022-10-01 21:28:25
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  Jak długo jeszcze można się lansować na kontrowersyjnym a w dodatku inspirowanym przez Panią Górską projekcie. Niewątpliwą zasługą Pana Burmistrza w tej mierze jest zgoda na znaczne przekroczenie planowanych kosztów inwestycji. No ale cóż, sukces, znowu sukces o czym świadczy widoczne na zdjęciach uśmiechnięte oblicze Pana Burmistrza.

  dr


  2022-10-01 20:18:21
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian. Gdybyś napisał, że węgiel brunatny wykorzystuje się między innymi w przemyśle chemicznym było by OK , ale Turów – czwarta co do wielkości w Polsce węglowa elektrownia cieplna, kondensacyjna, blokowa z międzystopniowym przegrzewem pary i zamkniętym układem wody chłodzącej, opalana węglem brunatnym. I tu jest ciekawostka gdyż węgiel brunatny nie jest sprowadzany, ani za niego Turów nie płaci, to o ile wzrosły koszty jego wydobycia, że energia wyprodukowana z tego węgla zdrożała o 500%

  Ja to ja


  2022-10-01 15:40:14
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  \" z byłą Ukrainą \" ? ! Człowieku kim ty jesteś?

  Olek


  2022-09-30 16:15:50
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27

Reklama