Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Urszula Pasławska – noworoczne spotkanie na łamach (Rozmowa „Tygodnika Szczytno”)


Początek roku to dobry czas na podsumowania i nadzieje. Te drugie w sporej części zależne są od osób decyzyjnych, tych, które odgórnie regulują codzienność Polski i Polaków. Zatem to dobry czas, by chwilę porozmawiać z Urszulą Pasławską, której mieszkańcy powiatu szczycieńskiego już dwukrotnie zaufali, powierzając mandat posła. Pani poseł jest też wiceprzewodniczącą Polskiego Stronnictwa Ludowego.


  • Data:

Zacznijmy od końca, od ubiegłego roku, czyli podsumowań. Jak z perspektywy parlamentarzystki ocenia Pani miniony 2022 rok?

 

Nie był to łatwy rok, ale udało się zrobić dobre rzeczy. Skupię się na ochronie środowiska, bo tym zajmuję się jako przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Złożyłam trzy projekty ustawy: o butelkomatach w każdym sklepie wielkopowierzchniowym, całkowitym wycofaniu toreb foliowych ze sklepów oraz znakowania opakowań w celu ułatwienia ich recyklingu. Z tego co wiem, zmiany mają szansę wejść w życie w nowym 2023 roku, służąc nie tylko dobremu klimatowi, ale także naszym portfelom. Ekologicznej transformacji nie da się uniknąć, tak jak kiedyś nie udało się uniknąć maszyny parowej, prądu czy internetu. Musimy zdać sobie sprawę, że troska o środowisko to troska o wspólną przyszłość. Chyba nie chcemy, żeby nasze dzieci czy wnuki żyły w świecie gdzie normą jest 50 stopni Celsjusza, a woda to towar deficytowy? Mieszkańcy Szczytna i okolic mają szczęście żyć w pięknej, cennej przyrodniczo okolicy, wśród jezior i lasów. Ten potencjał musimy zachować dla przyszłych pokoleń.

 

Pełna zgoda, ale powiat szczycieński potrzebuje także inwestycji...

 

Jeszcze jako wicemarszałek województwa zabiegałam o powstanie lotniska w Szymanach, prowadziłam negocjacje, podpisałam umowę. Czas pokazuje, że teraz potrzebny jest kolejny krok. Samo lotnisko nie będzie się rozwijać bez infrastruktury drogowej i terenów inwestycyjnych. Dlatego potrzebne jest połączenie lotniska z drogą krajową nr 7 i zagospodarowanie terenu w taki sposób, żeby mogły tutaj działać firmy z całego świata. W czasach rewolucji technologicznej to jest naprawdę możliwe. Nowe miejsca pracy szybko przełożą się na lepsze życie w Szczytnie i powiecie. Po drugie, powiat szczycieński to wymarzone miejsce na inwestycje w postaci odnawialnych źródeł energii. My w PSL od dawna mówimy: nie dość, że zielona, czysta energia może zastąpić trującą energię z węgla, to jeszcze ludzie na niej będą zarabiać. W każdej gminie powinna być biogazownia, wiatraki, w każdym domu pompa ciepła, fotowoltaika. Niech każdy, kto może produkuje jak najwięcej zielonej energii na własne potrzeby, a nadwyżki oddaje i sprzedaje. Jestem przekonana, że w nowym roku zielona rewolucja przyspieszy z korzyścią dla każdego z nas. Te zagadnienia są istotnym elementem naszego programu. Podobnie jak inne aktualne bolączki: drożyzna, inflacja, brak stabilizacji. Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało Uczciwy Plan dla Polski - kompleksową i realną propozycję dla ludzi młodych, seniorów oraz aktywnych osób pracujących. W najbliższym czasie będziemy ten program prezentować wyborcom.


Reklama

 

Jednym z mierników aktywności poselskiej są interpelacje. Liczba złożonych przez Panią w bieżącej kadencji jest niebagatelna: 336, co plasuje Panią w gronie najaktywniejszych. Liczba interpelacji sporej część np. posłów PiS nie przekracza 10, a sprawdzając losowo znalazłam posła, który „popełnił” zaledwie dwie interpelacje w ciągu blisko czterech lat...

 

Interpelacje mówią o tym, czym posłowie zajmują się na co dzień, bo do naszych zadań nie należy tylko uczestnictwo w posiedzeniach komisji czy obradach plenarnych. Interpelacje i zapytania poselskie często są formą „odzewu” na pytania mieszkańców, wyborców, na zgłaszane problemy. Dla przykładu. Mieszkańców Szczytna niepokoi przedłużający się remont dworca PKP. Dlatego na początku października złożyłam interpelację dotyczącą tej kwestii. Pytałam, między innymi, o to, kto odpowiada za zaistniałe opóźnienie i kiedy dworzec zostanie oddany do użytku. Treści składanych interpelacji i odpowiedzi na nie są publikowane w internecie, na stronie Sejmu, więc nie będę ich cytować w całości. Dodam jedynie, że odpowiadający na tę interpelację Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury napisał: „Termin oddania dworca do użytkowania aktualnie planowany jest na grudzień 2022 roku...”. Cóż, do końca grudnia został tydzień, a dworzec wciąż jest zamknięty.

 

Jest Pani posłanką, politykiem, ale także matką. Czy łatwo pogodzić wszystkie funkcje?

 

Niełatwo, ale przy dobrej organizacji wszystko się uda. W ogóle my kobiety, jesteśmy przedsiębiorcze i mądre, potrzebujemy tylko pewności siebie. Popatrzmy: pracujemy ciężej od mężczyzn bo na nas spoczywa ciężar obowiązków domowych, a jakoś potrafimy pogodzić obowiązki, sprawdzamy się w rolach zwierzchniczek, właścicielek firm, liderek. Bardzo cieszy mnie coraz większa aktywność kobiet w różnych sferach życia. Czasem żartuję, że najwyższy czas docenić dobre gospodynie, bo bez nich wszystkim żyłoby się bardzo trudno.

 

Reklama

Czytelnikom „Tygodnika”, mieszkańcom powiatu szczycieńskiego życzy Pani...

 

Pokoju, spokoju, odpoczynku od codziennych trosk. Skupienia na tym, co nas łączy i powinno łączyć w tych niełatwych przecież czasach. Myślę, że życie stanie się prostsze, jeśli będziemy szukać dobrych aspektów, wzajemnie się zauważać i wspierać. Dlatego życzę również pozytywnego myślenia, umiejętności cieszenia się z najprostszych codziennych spraw. Satysfakcji z rodziny, z dzieci. Sama jestem mamą Marka i Magdy, wiem ile radości wnoszą w każdy dzień... Wyłącznie dobrych decyzji, bo one są gwarantem sukcesu. Niech nowy 2023 rok będzie czasem spełniania marzeń i realizacji planów.

 

Jak Pani spędziła tegoroczne święta?

 

W gronie rodzinnym i bliskich przyjaciół, przy prawdziwej choince i stole zastawionym ulubionymi potrawami. Jak każda kobieta lubię ubierać choinkę z pomocą dzieci, robić prezenty dla najbliższych, przygotowywać świąteczne potrawy, piec ciasta. W święta to czas odpoczynku od polityki, spędziłam ten czas z najbliższymi, uzupełniłam zaległości w lekturze, nacieszyłam się cudowną mazurską przyrodą. Najlepszym świątecznym prezentem jest czas tylko dla rodziny i wspólne przygotowywanie posiłków. Oczywiście posłowi trudno jest wyłączyć się przez całą przerwę świąteczną, mamy nienormowany czas pracy, w zasadzie ciągle jesteśmy do dyspozycji swoich wyborców. Starałam się jednak jak najwięcej odpocząć, naładować akumulatory na 2023 rok.

 Komentarze do artykułu

J23

Szanowna Pani, jako partia PSL oddaliście wieś PiS owi. Zadbajcie o ten was fundamentalny elektorat wiejski. Staliście się partia establishmentu miejskiego. Więcej pracy na wsi i dla wsi. Takie jest przesłanie PSL, mającej w nazwie Ludowe.

ares

Jak zwykle populizm w wykonaniu p. Pasławskiej. \"Zielona energia\" - fajnie, tylko spraw, kobieto, aby ludzie godzili się na wiatraki czy biogazownie w swojej okolicy. Jak dotąd, niemal każda tego rodzaju inwestycja wiązała się z protestami mieszkańców danej okolicy. Spraw , aby ludzie godzili się na powstawanie tego typu obiektów. To dopiero byłby sukces.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama