Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Trudne planowanie przyszłego roku


- Nie ma jeszcze oficjalnej informacji, jaki udział będą miały samorządy w podatku PIT i CIT, ale mówi się, że ma on wzrosnąć zaledwie o sześć setnych procenta – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. - Jednak przy obniżonym podatku dochodowym oraz wzroście kwoty wolnej, dochód samorządów z tego tytułu nie wzrośnie, a raczej może zmaleć.Rozpoczął się wrzesień, a to czas, gdy samorządy powoli przymierzają się do konstrukcji przyszłorocznych budżetów. Projekt muszą mieć gotowy do połowy listopada, ale gminne/miejskie jednostki organizacyjne swoje zapotrzebowania muszą złożyć już do końca września.

 

- A ponieważ w tym terminie nie są jeszcze dostępne wskaźniki, na bazie których można w większym przybliżeniu określić dochody, np. wysokość subwencji, to zapotrzebowania jednostek stanowią właściwie koncert życzeń.

 

Sporo wcześniej niż dotychczas na poziomie rządowym określone natomiast zostały maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Średnio podniesiono je o 11,8% (w ubr. było to odrobinę ponad 3%), chociaż inflacja jest już sporo wyższa i rośnie.


Reklama

 

Reklama

Uchwały określające stawki podatkowe na kolejny rok zwykle są podejmowane przez rady gmin/miast na sesjach październikowych i – również zwykle – rosną one o poziom inflacji. I nawet jeśli w przypadku szeregu podatków i opłat samorządy obniżają nieco maksymalne, rządowe stawki, to i tak należy się spodziewać ich sporego wzrostu.

 

- Nie zawsze można sobie pozwolić na stosowanie obniżek i ulg, bo to z kolei odbija się na wysokości subwencji – tłumaczy Kudrzycki. Prościej mówiąc: jeśli gmina stosuje duże ulgi, rząd uznaje, że pieniądze są jej niepotrzebne i przydziela niższe subwencje. Niektóre samorządy mają jednak bardziej na uwadze kieszenie mieszkańców niż własną kasę. Na przykład przez kilka ostatnich lat podatków nie podnosiła gmina Szczytno, a w poprzednich kadencjach – także miasto. - Chociaż wciąż nie ma jeszcze dokładnych informacji niemal pewne jest, że nadchodzący rok, pod względem finansowym, będzie równie trudny jak obecny – podsumowuje wójt Kudrzycki.

 Komentarze do artykułu

Szczytnianin

Naprawdę nikomu nie wpadła do głowy myśl, o w 100% darmowej i w 100% odnawialnej energii geotermalnej?, która nie tylko ogrzałaby wszystkie budynki, ale wygenerowałaby też, w 100% darmową, energię eklektyczną. Jest tylko jeden problem, żaden paso\"szyd\" by na tym nie zarobił, a mieszkańcy Szczytna, by się nieprzyzwoicie wzbogacili.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama