Wtorek, 25 Czerwiec
Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma -

Reklama


Reklama

Telefony komórkowe na drodze czyli, co warto wiedzieć o przepisach ruchu drogowego (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)


Tym razem coś dla kierowców i nie tylko. Wspólnie z Komendą Powiatową Policji wyjaśniamy przepisy ruchu drogowego. Co trzeba wiedzieć, by bezpiecznie poruszać się po drogach i nie łamać przepisów wyjaśnia asp. Karol Turek, p.o. kierownika referatu ruchu drogowego wydziału prewencji i ruchu drogowego.Porozmawiajmy o telefonach komórkowych w aucie. Jakie zmiany zostały wprowadzone w przepisach?

 

Od zawsze w kodeksie ruchu drogowego kierowcy nie mogą używać telefonu komórkowego trzymając go przy uchu. Kierowcy zapominają, że nawet jeśli używają zestawu głośno mówiącego, ale trzymają telefon w dłoni popełniają wykroczenie. Po zmianie przepisów zagrożone jest ono mandatem karnym w wysokości 500 zł i 12 punktami karnymi. Nie ma tu tzw. widełek, które może zastosować policjant. Policjanci mogą ukarać kierującego nie tylko za to, że rozmawia przez telefon, ale również za jego obsługę w tym również pisanie smsów.

 

Jaki mandat groził za używanie telefonu przed zmianą przepisów?

 

Było to 200 zł i 5 punktów karnych. Wraz z nowymi przepisami wydłużył się także czas, przez jaki te punkty pozostaną na koncie osoby ukaranej czyli dwa lata. Nowe przepisy są o wiele bardziej restrykcyjne. Zebranie 25 punktów, przy częstym niestosowaniu się do przepisów i w sytuacji, gdy sumują się przez dwa lata może okazać się o bardzo proste. Na ten moment ustawodawca nie przewidział również możliwości odbywania kursów, które pozwalają redukować punkty.


Reklama

 

A jak to jest z używaniem telefonu przez pieszych?

 

Zgodnie z przepisami pieszy, który porusza się po pasach lub przechodzi przez torowisko czy jezdnię nie może używać telefonu komórkowego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji tego, co się wokół niego dzieje. Przepis mówi również o innych urządzeniach elektronicznych, które mogą odwracać uwagę pieszego. Pieszy musi pamiętać, że jest równorzędnym użytkownikiem drogi. Ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu drogowego. Za korzystanie z telefonu i urządzeń elektronicznych na przejściu dla pieszych, torowisku czy przechodząc przez jezdnię pieszemu grozi mandat w wysokości 300 zł.

 

Z pana doświadczenia w pracy, jak często używanie telefonów przyczynia się do wypadków?

 

Na ten moment nie ma statystyk, które mówią, ile zdarzeń jest wynikiem korzystania z telefonu. Sytuacja na drodze zawsze jest dynamiczna bez względu na to, z jaką prędkością się poruszamy. Każdy jej użytkownik musi stosować zasadę ograniczonego zaufania. Z doświadczenia zawodowego wiem, że wiele niebezpiecznych zdarzeń na drodze jest związanych z korzystaniem z telefonu komórkowego. Czasami kierowcy, którzy są zaaferowani używaniem komórek, tak skupiają swoją uwagę na nich, że kierują w sposób, który inni przypisują osobom nietrzeźwym.

Reklama

 


APLA

Jeżeli masz pytanie odnośnie przepisów ruchu drogowego napisz do naszej redakcji. Wspólnie z funkcjonariuszami KPP wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.


 Komentarze do artykułu

wolf

Taaa. Najciekawsze jest to, że już samo trzymanie telefonu przez kierowcę jest karane. I tak powoli policjanci zaczynają łapankę. O ile łatwo udowodnić przed sądem, czy ktoś rozmawiał, czy nie, o tyle czy trzymał.... Polecam film z trasy - tak się teraz punktuje u naczelnika. Choć czasami można się nadziać... https://wiadomosci.wp.pl/kamera-uchronila-go-przed-mandatem-policjantowi-cos-sie-przywidzialo-6863663397538464a?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=fbwiadomosci&utm_term=post&utm_content=wiadomosci&fbclid=IwAR3CivDJcqRD-M_EdfdR09Ue1-rDVZ1Ob-qBuU3h_4xuNUpzSSuXZOIehWM

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama