Dobra wiadomość dla osób, które zmagają się z otyłością. W szczycieńskim szpitalu odbył się pierwszy zabieg założenia balonu żołądkowego. To nieoperacyjny sposób leczenia nadwagi i otyłości. - Zabieg nie jest skomplikowany, wykonywany jest metodą endoskopową – mówi Dominik Górski, zastępca dyrektora ds. medycznych szczycieńskiego szpitala. - Pierwszy zabieg przebiegł prawidłowo.
Z problemami z wagą i otyłością zmaga się coraz więcej osób. Siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta sprawiają, że wskazówka wagi idzie w górę. Nie każdy ma w sobie tyle siły, by samodzielnie poradzić sobie ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. W takich przypadkach z pomocą przychodzi medycyna.
- Założenie balonu żołądkowego jest jedną z metod leczenia otyłości. Jest to prosty zabieg polegający na wprowadzeniu do żołądka pacjenta specjalnego balonu, który zostaje wypełniony solą fizjologiczną – wyjaśnia doktor Górski. - Zajmuje on sporo miejsca w żołądku, przez co sprawia, że zwiększa się uczucie sytości, a co za tym idzie spada apetyt. Założenie balonu wpływa także na poziom hormonów jelitowych czyli greliny, odpowiadającej za uczucie głodu i leptyny za poczucie sytości.
Metoda jest bezpieczna i w pełni odwracalna. Nie wymaga długiej rekonwalescencji.
- Pacjent przychodzi odpowiednio przygotowany, w pracowni endoskopowej zostaje mu założony balon i po kilku godzinach wychodzi do domu – wyjaśnia lekarz.
Zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli pacjent spełnia wymagane warunki.
- Decyduje o tym lekarz w poradni chirurgicznej. Przede wszystkim BMI (wskaźnik masy ciała, przy którego obliczaniu uwzględnia się wagę i wzrost – przyp. red.) musi być na poziomie minimum 30 i pacjent musi mieć przynajmniej jedną chorobę towarzyszącą spowodowaną przez otyłość, jak np. cukrzyca typu II lub nadciśnienie – wymienia doktor Górski. - Do tego obowiązkowa jest konsultacja psychologiczna, której celem jest ocena, czy pacjent poradzi sobie z wymogami, które niesie za sobą założenie balonu.
Chodzi tu m.in. o trzymanie diety, higienę odżywiania i o to, czy po usunięciu balonu nie wróci do złych nawyków.
- Balon z żołądka jest usuwany po około pół roku. Jest to czas, w którym osoba cierpiąca na otyłość musi nauczyć się żyć według nowych zasad odżywiania – dodaje.
Pierwszy zabieg przeprowadził dr Piotr Troska w asyście lek. Dominika Wieczorka, w zabiegu panów wsparła pielęgniarka Barbara Sintek.
Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...
wolf
2023-09-27 08:33:51
Dziadek nie miał za co jedzenia kupić a oni mu grzywnę dadzą, porażka.
Ignac
2023-09-27 07:35:20
O proszę jak to za poprzedniej \"władzy\" nawet przed wyborami nie potrafili się choć trochę podzielić! Ci chociaż innym rozdają a poprzedni tylko o sobie pamiętali :)
marian
2023-09-27 07:06:30
Trzymaj się koteczku i na przyszłość bądż ostrożniejszy.
Renata Grzywna
2023-09-26 16:48:13
Brawo, oby więcej takich wspólnot w mieście
Mieszkaniec
2023-09-26 15:08:30
Idealne dla bezrobotnych, których liczba drastycznie rośnie, bo miasto zajmuje się takimi głupotami zamiast poważnymi sprawami
Janusz
2023-09-26 11:59:50
Nie przepadam za burmistrzem i za jego decyzjami (ale decyzje popieram w 100%), czynsz na poziomie 1300zł miesięcznie to jest jakaś kpina dla Miasta. Przez 15 lat miasto nie dostało z dzierżawy ani złotówki, Ja rozumiem, że trzeba było wyposażyć przedszkole i zagospodarować, ale 15 lat ??? gdzie wtedy były władze miasta, gdzie były potem ???, a następnie ochłapy przez kolejne lata. Uważam, że bardzo dobrze stało się, że Miasto przejęło budynek, to była obraza płacąc tak niski czynsz (kto prowadzi działalność, płaci czynsz to wie o czym piszę, etatowcom jest to obce). A tak na uboczu, to wystarczy spytać się osób, które kiedyś pracowały Pod Topolą jak były \"traktowane - kanto...ne\" przez uprzednią właścicielkę (praca nie na pełny etat, a pracowały na cały, szkolenia na swój koszt zero delegacji itd. - zaznaczam, że wiem co piszę). Budynek wrócił do Miasta, dzieciom nie dzieje się krzywda, a opłata za przedszkole i tak jest śmieszna. Jeżeli się nie mylę, to rodzice otrzymują 500, a za chwilę otrzymają 800zł na każde dziecko (to są pieniądze, które przeznacza się na potrzeby dziecka, a nie potrzeby rodziców, bo niektórzy o tym zapominają, kiedyś nie było tej pomocy i rodzice tez sobie musieli radzić). Burmistrz powinien moim skromnym zdaniem otrzymać Medal Uśmiechu za ta decyzję, bo komfort pracy (pełne świadczenia dla pracowników) i bezpieczeństwo się poprawiły. Rodzice, którzy traktują przedszkole jako przechowalnia mogą poczuć się urażeni, ale inni przyznają mi rację.
alina
2023-09-26 11:59:17
Pani Boczar napisała całą prawdę, jaka niestety zżera nasze miasto. Oczywiście co niektórym się to nie podoba, szczególnie przed wyborami. Ale niestety taka jest smutna prawda, nic ująć nic dodać!!!!!
Szczytnianin
2023-09-26 11:57:05
No proszę, jak to się przed wyborami rozdaje kiełbasę wyborczą!!!
dziadek
2023-09-26 08:54:21
dedykuję autorowi tekst z jego felietonu - \"Kiedy jednak rozum śpi, budzi się głupota\". I jeszcze powiedzenie, że jak Bóg chce kogoś ukarać, to mu rozum odbiera.
uglybert
2023-09-25 19:01:24