Środa, 8 Maj
Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Szczytno lepsze od... Zakopanego


Aż trudno w to uwierzyć, ale to prawda – Szczytno jest lepsze od Zakopanego w... rankingu efektywności miast średniej wielkości w Polsce pod względem sposobu wykorzystania zasobów wody Water City Index 2019 rok. Specjalną nagrodę Ilona Bańkowska, wiceburmistrz Szczytna odebrała w piątek we Wrocławiu na specjalnej gali.


  • Data:

Ranking opracowali eksperci i naukowcy z międzynarodowej firmy Arcadis oraz naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Nagrodę podczas kongresu „Economy of a Water City" odebrała Ilona Bańkowska, zastępca burmistrza Szczytna.

 

- Wyróżnienie jest o tyle cenniejsze od innych, że raport powstawał bez udziału samorządów, których dotyczył – mówi Ilona Bańkowska. - Badania były prowadzone niezależnie, a cześć danych pochodziło od instytucji i organizacji zewnętrznych, w ogóle nie związanych z miastem.

 

Water City Index to opracowanie analizujące efektywność wykorzystania zasobów wody w polskich miasta, umiejętności radzenia sobie z kryzysami wodnymi oraz realizację usług publicznych.

 

Badaniem zostało objętych 218 miast w Polsce w podziale na dwie kategorie: miasta duże (66 na prawach powiatu) i miasta średnie (152 powyżej 20 tys. mieszkańców, wg danych GUS z 2017 roku).

 

Indeks miast został przygotowany w ramach czterech kategorii oraz 14 podkategorii oceny. Cztery główne kategorie, w których oceniono efektywność gospodarki wodnej w miastach to: życie, zagrożenie, gospodarka i biznes oraz kultura i mieszkańcy.

 

Szczytno wygrało w indeksie miast średniej wielkości. W uzasadnieniu czytamy: "w samym centrum miasta znajdują się dwa jeziora - Domowe Małe i Domowe Duże. Ze względu na korzystne położenie i dobrą infrastrukturę wokół są one idealnym miejscem do odpoczynku i rekreacji (strzeżona miejska plaża, miejsca do spacerowania i uprawiania sportów). Należy do tego dodać efektywną politykę wodno-ściekową miasta oraz umiejętne zarządzanie zasobami na rzecz rozwoju gospodarczego".


Reklama

 

- Jesteśmy miastem, które doskonale gospodaruje zasobami wodnymi – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - To doskonała informacja zwłaszcza pod względem promocyjnym. Myślę, że może to przełożyć się na zainteresowanie naszym miastem przez turystów, którzy szukają doskonałych warunków do wypoczynku. Natura, woda, lasy, czyste środowisko może też przyczynić się do przyciągnięcia inwestorów z branży hotelarskiej, której w Szczytnie tak bardzo brakuje. Liczymy, że tak się stanie.

 

Uczciwie będzie wspomnieć, że praktycznie wszystkie elementy infrastruktury, które postawiły Szczytno tak wysoko w „wodnym” rankingu, to efekt wieloletnich działań, które były podejmowanie z zrealizowane przez samorząd pod rządami poprzedniej burmistrz – Danuty Górskiej, poczynając od przejęcia jezior w miejskie władztwo (jeszcze w czasie ostatniej kadencji burmistrza Pawła Bielinowicza), poprzez ich oczyszczenie, usunięcie „dopływów” kanalizacji burzowej i ściekowej, następnie utworzenie plaży, zagospodarowanie brzegów, z budową ścieżki pieszo-rowerowej włącznie.

 

Do tego dochodzi szereg inwestycji wodno-kanalizacyjnych, budowa nowych sieci tam, gdzie ich dotychczas brakowało, przebudowa sieci burzowej w miejscach, w których działała ona wadliwie, powodując liczne lokalne podtopienia.

 

Te właśnie inwestycje i ich efekty oraz dodatkowo, m.in. cena wody i ścieków czy poziom ich oczyszczania, stanowiły kluczowe wskaźniki, na podstawie których dokonywana była ocena poszczególnych miast. Warto też wspomnieć, że znaczna większość wymienionych inwestycji, niezwykle kosztownych, realizowana była z udziałem środków zewnętrznych. Spora ich część, głównie związana z zagospodarowaniem przestrzeni wokół jezior przez wielu oceniana ironicznie jako „sadzenie kwiatków”. Dziś te „kwiatki” zostały docenione przez niezależne grono ekspertów, czego dowodzi zaszczytne miejsce rankingowe i statuetka.

Reklama

 

 

Wyniki rankingu:

 

1. Szczytno (100)

2. Zakopane (95)

3. Augustów (94,2)

4. Gostyń (91,9)

5. Tczew (90,9)

6. Iława (90,2)

7. Lubliniec (88,5)

8. Rawicz (88,1)

9. Śrem (87,9)

10. Zambrów (87,3)

11. Kędzierzyn-Koźle (86,8)

12. Ostróda (86,4)

13. Mrągowo (84,4)

14. Malbork (84,4)

15. Polkowice (83,5)

16. Nowy Dwór Maz. (82,5)

17. Mława (82,3)

18. Nysa (82,1)

19. Działdowo (82)

20. Żary (81,9)

 

 



Komentarze do artykułu

wodnik

a ci specjalisci zewnetrzni to byli kiedys osobiscie w Szczytnie?

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama